Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Ami, chlapec z hvězd odhaluje zákony vesmíru. Podobá se Malému princi od Exupéryho ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Ami, chlapec z hvězd odhaluje zákony vesmíru. Podobá se Malému princi od Exupéryho, Enrique Barrios: Ami, chlapec z hvězd

enrique-barrios-ami-chlapec-z-hvezd

Pedrovi je jen třináct let a už napsal svou první knihu. Je to příběh o něm a malém blonďatém chlapci, který přiletěl v kosmické lodi a tvrdí o sobě, že je mimozemšťan. Zní to jako klasický výmysl dětské fantazie, ale tento příběh v sobě skrývá něco víc.

Mimozemšťan Ami pochází z planety, kde vládne mír a kde jsou civilizace, jako je naše, považovány za barbarské. Vesmíru vládne láska a porozumění, nikdo neválčí a ani nechce převzít kontrolu. Představa, že v kosmu patří mezi nejvyspělejší civilizace právě ta na Zemi, je špatná. Ostatní planety nás zatím nekontaktovaly a ani na nás nezaútočily, ale to neznamená, že neexistují. Pozorují, zkoumají a občas se nám ukážou a popostrčí správným směrem. Právě Ami má za úkol pomoci lidstvu dosáhnout vyšší úrovně. A v tomto plánu hraje důležitou roli Pedro a jeho kniha.

Ami, chlapec z hvězd je nesmírně pozitivní a optimistická kniha, která se sice tváří jako lehké čtení pro děti, ale obsahuje pár zajímavých myšlenek, které by mohly pomoci komukoli stát se lepším člověkem. Autor lásku považuje za hlavní zákon vesmíru, ale v některých částech svou víru v tento cit až přehání. Láska stojí za vším a vše ovládá. Nelze říci, že by to nebyla pravda, ale jistou zásluhu na fungování světa mají i jiné hodnoty. V tomhle ohledu působí autor Enrique Barrios naivně, ale příběhu to neuškodí.

Enrique Barrios v pěti bodech

  • Považuje se za cestovatele a hledače, který objel téměř celý svět.
  • Má chilsko-venezuelský původ.
  • Žije v Brazílii, kde řídí virtuální, vzdělávací a nenáboženskou organizaci.
  • Myšlenky použité v jeho knihách objevil ve stavu rozšířeného vědomí.
  • Celý svůj život zaměřil na pozvednutí vědomí a lásky jednotlivců i skupin.

Ze začátku může čtenářům připadat, že má kniha náboženský ráz, ale autor se snažil o opak. Podle jeho slov je sice právě láska prapůvodní idea všech náboženství, ale přímo nesouvisí s vírou ani ateismem. Láska pouze zosobňuje realitu, kterou může prožívat kdokoli z nás. Díky sci-fi prvkům, které Barrios použil ve své knize, přiblížil tuto realitu také malým čtenářům, kteří sice budou knihu na počátku vnímat pouze jako pohádku, ale časem si uvědomí, že Ami, chlapec z hvězd není tak nevinná, jak se na první pohled zdá.

V Jižní Americe se román stal téměř okamžitě bestsellerem. U nás pravděpodobně nebude slavit podobný úspěch, ale i tak se jistě dostane do rukou několika stovek lidí, kteří budou moci díky tomuhle dílu změnit svůj život. Ami je kniha plná optimismu a světla, která svojí atmosférou připomíná Malého prince. V podstatě se tyto dvě knihy nápadně podobají, v obou knihách je malý chlapec z dalekého vesmíru, který doprovází pozemšťana a pomáhá mu objevit záhady světa. Přesto ale Ami působí složitějším dojmem i když hlavní myšlenky jsou napsané rovnou na papíře, takže nenutí čtenáře přemýšlet. Tahle skutečnost ubírá body k dobru, protože autor téměř vůbec nepracuje s metaforami a naservíruje čtenáři všechny své ideje přímo pod nos.

,,Nikdo nic nesrovnává. Ukazují si vzájemně, co umějí, učí se od ostatních a baví se.“
,,Na Zemi jsou ti nejlepší odměněni…“
,,A také jsou ti poslední ponižování a výhercům rostou ega,“ řekl Ami s úsměvem. (str. 156)

Kniha je primárně určená pro děti, proto by nebylo od věci číst jim Amiho před spaním, aby se některé ze zajímavých myšlenek dostaly do jejich podvědomí. Nelze říci, jestli příběh o chlapci z hvězd změní někomu život nebo ho aspoň postrčí správným směrem, přesto by neměl chybět v knihovně nikomu, kdo by rád uvítal světlo do svého života a obměnil svůj pohled na svět.

  • Enrique Barrios: Ami, chlapec z hvězd
  • ANCH BOOKS, 2012
  • překlad: Monika Winklerová
  • obálka: Eliana Judith Temperini
  • 213 stran
23. května 2013, Eva Matrasová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).