Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Americká Republika odhalí Legendu v románu Marie Lu ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Americká Republika odhalí Legendu v románu Marie Lu, Marie Lu: Legenda (Legenda 1)

Lu Marie: Legenda

Spojené státy americké už nejsou takové, jaké bývaly. Na jejich ploše se rozprostírá dvojice států, které spolu vedou nekončící válku – Republika a Kolonie. Každé jde o to samé, získat větší území.

Svou budoucnost sází Republika na novou generaci. Proto každé dítě, které dovrší desátý rok života, musí podstoupit zkoušku, díky níž se zjistí, jak moc bude daný člověk pro vládu užitečný. June, výjimečné děvče, jež jako jediné zkoušku zvládlo s maximem bodů, žilo donedávna poklidný život. Vše se ovšem změní v momentě, kdy zabijí posledního člena její rodiny. Zprávou je sice zdrcena, ale zároveň i odhodlaná bratrovu smrt pomstít. Naštěstí pro ni stojí vedení za ní, neboť se jediným podezřelým stává Day. Chlapec, který žije v chudinských čtvrtích Republiky. A v ten moment začíná hra na kočku a myš.

Day patří už delší dobu mezi hledané zločince. Naštěstí pro něj, nikdo přesně neví, jak vypadá a to mu dává další šance krást, co si usmyslí, protože v jeho situaci se hodí opravdu každé poživatelné jídlo a dolar. Není se čemu divit. Epidemie, která řádí mezi chudými čtvrtěmi Republiky, nezná mezí a každý nakažený je takřka předem mrtvý. K Dayovu neštěstí nemocí začne trpět i jeho nejmladší bratr. Proto se hrdina vydává do nejbližší nemocnice ukradnout dostatek léčiva, avšak nic nevyjde podle plánu.

Donedávna byli v kurzu upíři, teď jsou to zkorumpované společnosti z neupřesněné budoucnosti s hrstkou mladých charakterů, které se rozhodnou vládě vzdorovat. A protože Marie Lu si tyto příběhy tolik zamilovala, zkusila jeden z nich vytvořit. Šla na to však chytře. V jejím smyšleném světě nikdo nemusí chodit do arény bojovat na smrt nebo si volit frakci v šestnácti. V Republice se jen v deseti složí zkouška, která člověka navede určitým směrem. Alespoň tak se ze začátku Legenda tváří. Ale již po pár stranách čtenář pochopí, že našel zlatý důl.

Může za to více faktorů. Autorka sice do děje vtahuje zpříma, ale to vůbec není na škodu. Díky střídání pohledů Daye a June se člověk současně dozvídá vše potřebné o jejich životě a společnosti. Další libůstkou Marie Lu se stává fakt, že čtenáři vůbec netuší, jak hlavní protagonisté vypadají. To se dozví, až se hlavní duo poprvé setká. V ten moment si autorka přehazuje úhly pohledů Daye a June jak horkou bramboru, aby dostatečně čtenáři nastínila, jak podle June vypadá ten údajný zabiják jejího bratra a jak naproti tomu působí June jako neznámá Holka z Dayovy perspektivy.

Marie Lu v pěti bodech

  1. V roce 1989 se s rodiči přestěhovala z Pekingu do Spojených států, kde také navštěvovala University of Southern California.
  2. V minulosti bývala animátorkou při tvorbě videoher.
  3. Nápad na dystopii ji napadl již v patnácti letech.
  4. V současné době bydlí s přítelem v Pasadeně.
  5. Na Facebooku se jí rozjela nová online hra právě inspirovaná Legendou.

Pořád to však není všechno. Spisovatelka si Legendu pojistila dalšími fígly, z nichž jeden z nich spočívá v tom, že akce střídá akci. A autorce se to nečekaně i daří. Nejsou zde žádné dlouhé opisy prostředí, ty jsou nenápadně vtlačeny do bojových scén, které má tahle mladá a nadaná spisovatelka v malíku. Čtenář se díky nim hezky ponoří do příběhu a může se mu dokonce stát, že se z Legendy stane i prostorová simulace.

Jediné, v čem má tento dystopický román trhlinu, je bohužel dějová zápletka ohledně smrti bratra June. Většina mladších čtenářů zřejmě nebude moci až opravdu do konce přijít vrahovi na kloub, avšak ti zběhlejší budou mít vyřešeno po sté straně a od poloviny se začne jejich požitek z knihy zhoršovat. Ale není třeba věšet hlavu, autorka má připravených pár šokujících zvratů i do poslední čtvrtiny. Vždyť jen v první části knihy z celkových dvou umřou dvě hlavní postavy.

Sečteno a podtrženo, mladá spisovatelka Marie Lu začala svoji dystopickou trilogii více než dobře. Děj ubíhá svižně, postavy jsou skvělé a zejména hlavní protagonisté jsou opravdu silné charaktery. Na závěr se sluší zmínit snad ještě pochvalu směřovanou překladu. Day a June zní opravdu lépe než Den a Červen. Pokud tedy i vy budete okouzleni Legendou, druhý díl Prodigy, vyjde u CooBoo během léta 2013. Až tam doopravdy vyplave na povrch, jestli Marie Lu neměla jen štěstí začátečníka.

  • Marie Lu: Legenda (Legenda 1)
  • CooBoo, 2013
  • překlad: Tomáš Bíla
  • obálka: Lori Thorn
  • 280 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
18. dubna 2013, Tomáš Korvas

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Legenda

Legenda
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč