Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Alenkovská odysea Pustinami Temné věže, Stephen King, Peter Straub: Talisman

King: Talisman

Stephen King již mnohokrát dokázal, že je skutečným mistrem svého řemesla a s dopomocí Petera Strauba se vrátil do míst, která položila základy pro dění v Temné věži a posléze celého King-universe. Dva autoři hororu, a přesto nevznikl horor, nýbrž psychologická sonda rozervané dětské duše.

Peter Straub patří na literárním poli mezi etablované a vysoce uznávané autory žánru. Stephen King mu věnoval samostatnou kapitolu v teoretickém díle Danse Macabre, a proto byla otázka času, než spolu vytvoří společný projekt.

Talisman byl prvním románem, který King v průběhu osmdesátých let napsal v autorském tandemu. Zprvu nenápadné dílo s pohádkovým rámcem později zapadlo do komplexního celku souvisejícího s legendární sérii, jejíž existence změnila dějiny žánru – Temnou věží.

Stephen King v pěti bodech

 1. Začínal jako knihovník v univerzitní knihovně v Maině.
 2. V roce 1973 debutoval svým románem Carrie, který je dodnes řazen mezi žánrovou klasiku.
 3. Úspěšně spolupracuje se svými sny. S Joe Hillem vydal krátkou povídku Ve vysoké trávě a s Owenem Kingem román Růženky
 4. Filmová adaptace kultovního románu TO z roku 2017 se zařadila mezi nejvýdělečnější filmy všech dob.
 5. Posledním česky vydaným románem bude Pohádka.

Román začíná nejdříve zlehka, až rozvláčně. Talisman vypráví příběh dvanáctiletého Jacka Sawyera a jeho pouti po Americe s matkou. V jeho hlavě nedává nic smysl. Matka trpí nevysvětlitelnou chorobou a jeho otec zmizel za nevyjasnitelných okolností. Jackův dostatečně zmatený život nabere nečekaných obrátek v jeden zdánlivě všední podzimní den. Musí se – podobně jako slavný Tom Sawyer – vydat na dobrodružnou odyseu napříč paralelním světem plným nástrah, které budou mít dohru v realitě. Na konci této cesty jej čeká klíč ke všem záhadám.

Talisman není jednoduchým čtením. Hororové duo hodí čtenáře do centra dění bez úvodu a sugestivně popisuje dětskou zmatenou mysl. Vize střídají sny a realita opatrně vykukuje z pod sítě imaginace. Talisman vyšel několik let před ikonickým románem TO, ale již zde jsou vidět náznaky Kingova talentu pro psaní dětských charakterů. Jack je starou duší v těle dítěte. Nedobrovolně musí dospět a skrze závoj snů prozřít, aby zachránil království v cizí zemi a vlastní matku vytrhl ze spárů smrti.

Peter Straub v pěti bodech

 1. Uznávaný autor fantasy a hororu obdržel významná ocenění Brama Stokera, World Fantasy Award a International Horror Guild Award.
 2. Poslední česky vydaným románem je Stínozem (původní rok vydání 1980).
 3. Na úspěšnou spolupráci s Kingem navázali po sedmnácti letech s volným pokračováním Černý dům.
 4. V roce 2016 potvrdili s Kingem nápady na třetí román z volné trilogie Talismanu. Na jeho realizaci nikdy nedošlo.
 5. Zemřel v minulém roce na následky zlomeného krčku. Zanechal za sebou úctyhodný literární odkaz čítající přes padesát děl.

Fantaskní svět obývaný archetypálními tvory je nehostinnou krajinou, která již byla představena v Pistolníkovi a v budoucnu bude hrát velkou úlohu v Temné věži či v Nespavosti. Putování přes Pustiny představuje z psychologického hlediska temnou metaforu o duši dítěte, který se vyrovnává se ztrátou matky a dětství. Svět talismanu přetéká symbolikou a metaforami, čímž se liší od většiny Kingovy bibliografie. Většina motivů zůstává nevyřčeně vřít mezi řádky, aby Straub v popředí mohl v akčních sekvencích dovyprávět alenkovské putování za odpověďmi.

Talisman není vřelým románem o dítěti, které se králičí norou propadne do kouzelného světa. Jde o knihu o hledání místa v dospělém a temném světě. Hledání pravdy a světla naděje na místech, kde se i z největšího optimisty stává cynik. Přesto si tento počin uchovává nezdolný dětský nadhled, který vídáme pouze v pohádkách. Možná je občas potřeba si z paralelního svět odnést kus pohádky s sebou. Možná právě v talismanu.

 • Stephen King, Peter Straub: Talisman
 • Beta Dobrovský, 2022
 • Překlad: Linda Bartošková
 • Počet stran: 408
 • 469 Kč (v e-shopu Fantasye již za 422 Kč)
31. května 2023, Ladislav Svatoš

Talisman

Talisman
Vložit do pytle na zboží  Koupit 469 Kč 422 Kč