Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Agent JFK a jeho návštěva v další realitě. Šedé, ponuré a beznadějné ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Agent JFK a jeho návštěva v další realitě. Šedé, ponuré a beznadějné, Julie Nováková: Bez naděje (Agent JFK 34)

Nováková Julie: JFK 34 - Bez naděje

Agent John Francis Kovář se vrací po třicáté čtvrté v díle nazvaném Bez naděje. Tentokrát nakoukne do reality, která je podobná současné Praze, pouze s tím „drobným“ rozdílem, že nastolený režim ani v nejmenším nepřipomíná demokracii. Snaha zachránit dalšího z přeživších agentů Agentury se rychle hroutí jako domeček z karet, a mění se v nelítostný boj o život.

Od té doby, co jeden z duchovních spolutvůrců celého projektu, Jiří Walker Procházka, nechal prostřednictvím lorda X-Hawka a jeho poskoků zlikvidovat větší než malé množství agentů Kovářů rovnováhy v díle č. 27 (Dlouhý černý úsvit), putuje John Francis Kovář paralelními realitami s cejchem psance a pašeráka. Postupně nachází staré známé, přátele a agenty, o kterých si myslel, že jediné, co z nich uvidí, budou jejich jména na náhrobcích. Nyní se ozývá další z bývalých spolupracovníků – jeho vzkaz propadne portálem do reality, ve které se šťastnou náhodou právě nachází JFK se svými přáteli. Nejnovější díl tedy opět plynule navazuje na předchozí, i když pouze velmi volně.

Nebyl by to Kovář, aby volání kolegy z (bývalé) Agentury nevyslyšel. Vydává se tedy do reality velmi podobné té naší. Nachází však bezútěšný svět zasažený pandemií, která vyhladila velkou část populace, a to především ženské. Současný režim degraduje muže na pracovní sílu, ženy na „továrny na děti“ a veškeré společensky neuplatnitelné osoby využívá jako testovací materiál na výrobu léků nebo podobné „bohulibé“ účely. Ne každý si však takové zacházení nechá líbit, a JFK se záhy dostává do malé skupinky rebelů, bojovníků proti současnému stavu společnosti.

Nomen omen

Julie Nováková je již ostřílenou spisovatelkou, ačkoli Bez naděje je jejím prvním příspěvkem do série JFK. Dokázala v něm vytvořit opravdu velmi depresivní realitu – ze stran románu na čtenáře dýchá útlak, beznaděj, šeď. Prostředí se autorce podařilo vykreslit na jedničku; kamerové systémy kontrolují občany na každém kroku a jako protipól jim slouží polorozpadlé čtvrti, kam se policisté bojí jezdit bez tanků, a betonové stěny s ostnatými dráty, které jasně vyznačující území, na němž vládnou pevnou rukou bachaři.

Julie Nováková v pěti bodech

  1. Narodila se 15. května 1991 v Praze. V současné době studuje biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
  2. I přes své mládí má za sebou bohatou publikační činnost – již tři knihy (Zločin na Poseidon City, Triton 2009, Nikdy nevěř ničemu, MOBA 2011 a Tajná kniha šerosvitu, Albatros 2011 – sbírka povídek spolu s dalšími autorkami).
  3. Kromě toho je autorkou více než třiceti povídek v různých časopisech a antologiích. Tři povídky jí vyšly i v anglickém jazyce.
  4. Julie Nováková se nesoustředí pouze na fantastiku – publikuje i popularizační články a články z oblasti kulturní publicistiky. V magazínu XB-1 vychází také její rozhovory se zahraničními autory.
  5. Na rok 2015 chystá nejprve Prstenec prozření, první díl sci-fi trilogie Blíženci, a následně i antologii s názvem Terra Nullius.

Bohužel, v této zdařilé scenérii trochu zapadá děj samotný. Dějová linka sice obsahuje několik poutavých akčních scén, ty ale nedokáží zakrýt celkovou plochost příběhu. Některé pasáže působí až zbytečně, jen jako snaha navýšit počet stránek. Podivně v kontextu příběhu vyznívá i odbojová skupina, která sice ví, že současný režim ji neuspokojuje, ale nemá naplánovány žádné konkrétní kroky, jak s ním bojovat. Nelogicky vyznívá i velmi krátké intermezzo se zrádcem uvnitř skupiny, během kterého Kovář dokáže získat o jednotlivých členech odboje kopu informací a ukázat na viníka.

Číst či nečíst?

Ne, Bez naděje rozhodně není díl špatný, pouze slabší – má atmosféru a s blížícím se koncem nabírá také spád. Bohužel (již klasickou) nevýhodou je, že čtenář nemá o agenta Kováře strach, protože ukončení celé série smrtí hlavního protagonisty rozhodně ještě nehrozí; a tak zbývá jen přemítat, jak se JFK z těžkých situací vyseká. Otázkou také je, jak toto pokračování zapadne do kontextu celé série, protože po dočtení se nezdá, že by příběh nějak zásadně rozvíjelo. Snad jen, že se zdá, že Bez naděje připravuje čtenáře na návrat jedné z dalších významných postav z minulosti hlavního hrdiny.

Na druhou stranu může být třiačtyřicítka zajímavým startem pro „neznalce“ série – není příliš provázána s díly minulými, je poutavá a dobře napsaná a navíc (trochu ironický klad, ale sic!) čtenář neskočí do série rovnou od toho nejlepšího.

  • Julie Nováková: Bez naděje (Agent JFK 34)
  • Triton, E.F., 2014
  • obálka: Petr Vyoral
  • 184 stran, 189 Kč (v e-shopu Fantasye již za 170 Kč)
1. února 2015, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

JFK 34 - Bez naděje

JFK 34 - Bez naděje
Vložit do pytle na zboží  Koupit 189 Kč 170 Kč