Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Čas čarodějnic: Osudu se nevyhnete, Deborah Harknessová: Čas čarodějnic

Deborah Harknessová: Čas čarodějnic

Mladá čarodějnice a historička jménem Diana Bishopová se snažila celý život žít normálním životem a odmítala používat své čarodějnické schopnosti. Jednoho dne v knihovně ale narazí na očarovaný rukopis, který převrátí její život vzhůru nohama – do života se jí přimíchá magie, čarodějnice, démoni a upíři. Jednoho dne se zjeví i záhadný Matt Clairmont, který se zprvu vydává za vědce, ale později se z něj vyklube upír. Když pomineme vzájemné nepřátelství mezi jednotlivými druhy nadpřirozených bytostí, Dianu a Matta to k sobě značně táhne…

Při prvním pohledu na knihu si čtenář nemůže nevšimnout její velikosti – větší paperback – a tloušťky, která čítá 540 stran. Knihu navíc krásně zdobí seriálová obálka.

Důležitý je ale samozřejmě také obsah. Pár prvních stran, ne-li kapitol se poměrně táhne, ale po pořádném začtení kniha zaujme a nadchne, což vytváří značný problém se od ní odtrhnout. Do příběhu se postupně zamotává smrt, upíří, čarodějnice, ale je i plný lásky, sebeobětování, intrik a dalších kouzelných bytostí.

Celý děj knihy je nepochybně dobře promyšlený, seznamuje čtenáře s novými postavami i novým světem. Titul nabízí dobrodružství plné kouzel a nadpřirozených vě­cí.

Příběh bývá vcelku pochopitelně spojován se známou upíří ságou – Stmívání – kde se také objevuje zakázaná láska, upíři a jejich názor na sex s člověkem a totožné předsudky. Pro fanoušky této sérii jde tedy téměř o povinnost.

Na počátku jest krev a strach

Co se týče hlavních postav, Matthew Clairmont je poněkud zvláštní osobnost. Z počátku vytváří dojem, že to bude kdovíjaký tradiční zloduch, ale jak to tak bývá, postupně se mu obrušují hrany a pomalu ale jistě se mění, dokonce se i zamiluje. Tenhle koncept už tu byl několikrát, ale v případě Času čarodějnic to funguje skvěle. Matthew Clairmont je tajemný, okouzlující, zároveň temný a nebezpečný.

Deborah Harkness v pěti bodech

  1. Vyrůstala ve Philadelphii.
  2. Vystudovala historii a titul si odnesla z univerzity v Kalifornii.
  3. Začínala se žánry z mytologie.
  4. Historii dává téměř do každé ze svých knih.
  5. Čas čarodějnic nyní běží jako seriál.

Diana Bishop představuje také velmi charismatickou osobnost. Od mala je čarodějkou, odmalička ale odmítá svoje schopnosti používat. Myslí si, že právě magie může za smrt, která potkala její rodiče. Jde o velmi chytrou osobnost, jenže s její mocí, kterou dosud vůbec nepoužívala, nastávají komplikace…

Na počátku jest nepřítomnost a touha

Od té doby co Dianě do života vstoupí Matthew, už nic není jako předtím, nejen že se do sebe hluboce zamiluji, ale musí společně čelit různým nástrahám, které pro ně byly připravené.

U romantické dějové linky bylo vidět, že ji autorka chce za každou cenu dát v knize prostor, tudíž je do děje místy trochu násilnicky vložena, ale vykompenzovává to skutečnost, že díky jisté míře originality, která do pojetí vztahu vstupuje, nejde jako o každý jiný zamilovaný pár.

Na počátku jest objevení čarodějnic

Jde vidět, že autorka si opravdu s příběhem hraje, postavy a děj krásně vykresluje. Bohužel se v knize objevují i slabší kapitoly, které nepůsobí příliš uspokojivě. Titul ovšem je kolem a kolem velmi dobře napsaný a zpracovaný, čtenáři se proto mají rozhodně proč těšit na nové díly. Čas čarodějnic je určen pro čtenáře, kteří mají rádi fantasy, nadpřirozené bytosti a kvalitní literaturu.

Pokud vás ale titul hned ze začátku nezaujme, podívejte se na seriál a souběžně čtěte knihu, pomůže vám to úspěšně projít přes komplikovanější pasáže.

  • Deborah Harknessová: Čas čarodějnic (Čas čarodějnic 1)
  • Laser, 2019
  • Překlad: Martina Neradová
  • 540 stran, 399 Kč
26. června 2019, Simona Irlbeková