Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Posel ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do neděle 15.12.2019, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 23.12.

Posel, Markus Zusak

Markus Zusak: Posel

Jmenuju se Ed Keneddy. Je mi devatenáct a ve svým životě jsem nic převratnýho nedokázal. Bydlím v rozpadlý boudě se smradlavým psem. Jezdím drožkou. Hraju s Marvem, Richiem a Audrey karty. Moje máti mě nenávidí. Nejsem dobrej v sexu. A omylem jsem zabránil bankovní loupeži.

Poté co Ed zabrání bankovnímu lupiči v útěku a užije si svých pět minut slávy v novinách, přijde mu do schránky první eso. Tři adresy a časová určení. Ed brzy pochopí, co je jeho úkolem. Edgar Street o půlnoci – opilý otec se vrací domů a znásilňuje svou ženu. Harrison Avenue v šest večer – stařenka sama večeří. Macedoni Street v pět třicet ráno – holčina běhající bosa na stadionu. Každý z těchto lidí podvědomě čeká na poselství, které je zachrání nejen před okolním světem, ale i před nimi samotnými. Některá jsou milá a jednoduchá, jiná složitá a dokonce i nebezpečná. A jednou kartou to zdaleka nekončí.

Posel je druhou knihou Markuse Zusaka vycházející v Čechách. A co si budeme nalhávat, byť jen vyrovnat se Zlodějce knih je tvrdý oříšek. Máte strach, že při čtení budete mít v hlavě leda: „Zlodějka byla stejně lepší.“? O to víc vás Posel nakonec překvapí.

Zusak je mistr vypravěč. Umí své charaktery popsat tak, že se do nich nejen bez problému vcítíte, ale okamžitě si je zamilujete. Hrdinové jsou vzory průměrnosti a přitom dokážou zvláštním způsobem dokonale vybočit z davu. Jejich příběhy by se mohly odehrávat kdekoli a jsou úžasně nadčasové. Obyčejné problémy jako jsou vztahy, peníze, práce nebo strach ve spisovatelově podání dostávají třetí rozměr a nevyměnili byste je ani za zombie apokalypsu či roztoužené krvesaje.

Markus Zusak: Zlodějka knih

Posel má dar zapůsobit. Chvíli se sice budete prokousávat trochu jiným stylem překladu, než na jaký jste zvyklí, ale odměnou vám bude příběh, který se dá vystihnout pouze jedním slovem, ať zní jakkoli kýčovitě. Krásný. Přesně takový je. Způsob, jakým malinkatý dobrý skutek dokáže lidem obrátit život o sto osmdesát stupňů, vás donutí zamyslet se nad tím, jak se chováte nejen k naprostým cizincům, ale i ke svým přátelům a hlavně sami k sobě. A když nepatříte mezi lidi se supermanským komplexem, dostanete chuť někomu jen tak, nesobecky, pomoct.

Markus Zusak v pěti bodech:

  1. Narodil se roku 1975 v Sydney.
  2. Byl nejmladší ze čtyř dětí, jeho rodiče byli imigranti – otec Rakušan a matka Němka.
  3. K napsání jeho nejznámější knihy, Zlodějky knih, která se stala mezinárodním bestsellerem, ho inspirovalo vyprávění rodičů o druhé světové válce.
  4. První román, který měl větší úspěch, byl Posel. Získal za něj například cenu The Children’s Book of Australia za rok 2003.
  5. Další z jeho knih jsou Bridge of Clay nebo trilogie Wolfe Brothers.

A úplnou třešničkou na už tak úžasném dortu je zakončení příběhu, které by se dalo bez přehánění označit za geniální (stejně jako je spisovatel sám). Slabší povahy by mohly být lehce vykolejeny jeho originalitou. Doporučuji mít po ruce papírový pytlík pro případy hyperventilace.

Hlavní síla Posla sice spočívá v nesobeckých činech a velkých myšlenkách, ale zdaleka to není to jediné, čeho se vám dostane. Ed a spol. jsou úžasná parta a vtipné hlášky na sebe nenechají dlouho čekat. Posla by si měl přečíst každý, kdo hledá něco netuctového a dlouhotrvajícího. Zážitku ze čtení se totiž jen tak nezbavíte a najít něco podobně skvělého se může zdát jako úkol hodný Chucka Norrise.

  • Zusak, Markus: Posel (Messenger)
  • Argo, Praha, 2012
  • překlad: Lucie Simerová
  • obálka: Libor Bartla
  • 352 stran, 328 Kč
12. září 2012, Michaela Křivánková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).