Crysis – Legie, Peter Watts
Knihy z herních světů píšou především spisovatelé, kteří se na ně specializují – Knaak, Goldenová, Rosenberg… Když se ale herního příběhu chopí autor takového románu, jako je nedávno vydaná Slepozrakost, nadzdvihne to nejedno obočí. Zaprodal Peter Watts duši komerčnímu ďáblu, nebo se chystá další netradiční počin?
Už po prvních několika málo stranách je jasné, že Legie není typická herní oddechovka. Jasně o tom svědčí už autorův styl vyprávění – celý příběh zpracovává do rámcového dialogu, který tvoří výslech hlavního hrdiny – Alcatraze. Ten se navíc neštítí do vypravování skákat, a tak se čtenář chvíli nachází ve výslechové místnosti a chvíli uprostřed bojů s mimozemšťany v New Yorku. Navíc je vše vyprávěno ich formou a v přítomném čase, což nemusí každému úplně vyhovovat. Ale rozhodně jde o zajímavý přístup ke knižní adaptaci akční hry.
Přečtěte si EXKLUZIVNÍ UKÁZKU Z KNIHY CRYSIS: LEGIE
Samotný příběh má do originality daleko, sám autor ve vtipné narážce přiznává, že jde jenom o další variaci na Wellsovu Válku světů. S tím rozdílem, že v Crysis: Legie v mimozemské invazi sehrály velkou roli i zlé a všemocné korporace, které si tak dlouho zahrávaly s ohněm, až se ucho utrhlo. Jediným jejich pozitivním příspěvkem k řešení celé situace je fakt, že přitom dokázaly vyvinout brnění, které dělá z lidí supervojáky. A tuto hračku, jež vznikla adaptací mimozemské technologie, vyfasuje na začátku hlavní hrdina, čímž se chtě nechtě stává jedinou šancí New Yorku na přežití. A aby nepřátel nebyl nedostatek, kromě zlých ufounů mu v cestě překáží i korporační pohůnci.
Jenže emzácké brnění nejenom udělá z každého člověka megabijce, ono mu začne fušovat i do psychiky, a s postupem času je čím dál tím méně jasné, čí myšlenky jsou čí. Pořád je to ten starý dobrý Alcatraz, nebo je natolik srostlý s mimozemskou technologií, že už nedokáže odlišit své já? Příliš optimismu v hlavním hrdinovi neprobudí ani zjištění, že je vlastně mrtvý a naživu ho drží jenom brnění…
Knihy Petera Wattse na Fantasyi:
- Crysis: Legie – ukázka z knihy, exkluzivní ukázka z knihy
- Slepozrakost
Watts nás protáhne skrze hromady mrtvol až ke šťastnému konci, ale nejde o žádnou tupou řezničinu. Do všeho se přimíchá ještě vláda, která nebere ohledy ani na zbytky své armády, natož na obyčejné lidi a nějaká ta zrada, intriky a tak. Autor se přes celkové vyznění nespoléhá jenom na akční pasáže a občasnou humornou hlášku, ale pracuje i s psychikou hlavního hrdiny. A na něm jde opravdu vidět vývoj. Rozpouštění se Alcatrazovy osobnosti v mimozemském brnění patří mezi nejlepší pasáže. Čím dál tím méně ho tíží svědomí a etická dilemata, ke konci už ani nevidí jiné řešení, než „vlítneme na ně a pobijeme je“. Je to ale asi jediná postava, se kterou autor pracoval, ostatní jsou pouze jenom doplňkoví hráči vykreslení bez jakékoli invence. Jejich úkol je radit Alcatrazovi, popřípadě prostě v pravou chvíli umřít.
Peter Watts v pěti bodech:
- Poprvé se v Česku představil románem Slepozrakost, který obdržel nominaci na prestižní cenu Hugo
- Napsal sérii Rifters o lidech upravených k pobytu pod vodou.
- Jak Rifters tak Blindsight (Slepozrakost) byly zvěřejněny na internetu pod licencí Creative Commons
- Autoři hry Bioshoc ho uvedli jako jednoho ze zdrojů své inspirace
- Byl zadržen při přechodu amerických hranic zpět do rodné Kanady, údajně za útok na jednoho z policistů. Sám tvrdil, že byl napaden policistou a omráčen pepřovým sprejem. Watts byl odsouzen k 2 letům vězení, rozsudek byl následně zmírněn. Když FOIA chtěla po úřadech video tohoto incidentu, bylo ji řečeno, že video nemůže být zveřejněno kvůli stále probíhajícímu vyšetřování
Když tomu připočteme složitější styl vyprávění a celkově řemeslně dobře odvedenou práci, nezbývá než konstatovat, že jde o jednu z nejlepších knižních adaptací her tohoto roku a důkaz, že herní svět nijak neomezuje autorovy možnosti práce s příběhem. Legie neodradí fanoušky hry, ale je rozhodně dobrou volbou nejenom pro ně.
- Watts, Peter: Crysis – Legie
- Fantom Print 2011
- Překlad: Jakub Mařík
- Obálka: Crytek GmbH
- 256 stran, 229 Kč (v e-shopu Fantasye za 206 Kč)