Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Pernští delfíni ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Pernští delfíni, Anne McCaffrey

McCaffreyová Anne: Drakeni z Pernu 5 - Pernští delfíni

Málo kdo by čekal, že Anne Inez McCaffrey, se vzděláním na poli slovanských jazyků a operního zpěvu, se stane výraznou postavou science-fiction. Přesto již vydala bezmála sto románů a povídkových sbírek, které se většinou řadí právě do žánru klasické science fiction. Tuzemský čtenář si může v českém překladu vychutnat patnáct z nich.

Rozhodně nejznámější autorčinou sérií jsou Drakeni z Pernu a právě do této série patří hned jedenáct z této vyvolené patnáctky. Celkem pernská série obsahuje na tři desítky románů, sbírek a povídek. V porevoluční euforii devadesátých let se bohužel vydávání této série ujala různá nakladatelství bez ucelené koncepce, proto českým čtenářům zůstaly některé zásadní díly série nedostupné, i když byla vydána jiná, méně kvalitní a nedůležitá, díla z pernského světa.

Poprvé se čtenář mohl se světem Pernu seznámit v románu Dračí let již začátkem devadesátých let. Krátce po tomto románu byly vydány romány Dračí skok a Bílý drak, které dohromady tvoří základní trilogii odehrávající se 2500 let po osídlení planety. V této trilogii se však hrdinové nijak nepřiblíží k definitivnímu zažehnání hrozby vláken. Následující vydávané romány pouze rozšiřují děj nebo přenášejí čtenáře k začátkům osídlení planety, ale nepřináší celkové řešení.
Na to si musel čtenář počkat až na nové vydání trilogie (2007–2008) nakladatelstvím TRITON, které přidalo zásadní romány Všechny pernské Weyry (2010) a posléze i Pernští delfíni (2011). Do hlavní dějové linie schází již jen česky nevydaný román Renegades of Pern, na který Všechny pernské Weyry přímo navazují. Ne, že by se v Renegades of Pern stalo něco převratného, ale zásadní díl Všechny pernské Weyry na něj navazuje a začíná v okamžiku, kdy děj Renegades of Pern končí.

Celá série se věnuje osadníkům planety Pern, kteří přiletěli vybudovat svou verzi utopie. Bohužel se krátce po začátku osídlování přihodila série katastrof, která utopii změnila v boj o holé přežití. Civilizace znalá kosmických letů klesla na úroveň středověku a jen velmi pomalu překonávala nepřízeň osudu – jedna ze zmíněných katastrof se totiž ukázala jako fatální a podstatně omezila možnosti osadníků. Tou katastrofou byla životu nebezpečná „vlákna“ – spory přilétající z oběžnice planety s nepravidelnou oběžnou drahou, která byla pro svou výrazně rudou barvu pojmenována Krvavice.
Naštěstí se první osadníci rozhodli, ještě před nástupem doby temna, geneticky upravit představitele místní fauny – ohňového dráčka – na draka, který by zvládl nést jezdce a ničit vražedná vlákna ještě ve vzduchu. Draci se vyvinuli v mohutné, strach vzbuzující tvory, kteří jsou však obdařeni vysokou inteligencí a telepatickou komunikací. Na rozdíl od vzestupu draků se technologie v průběhu staletí propadla na úroveň předkolumbovské éry na Zemi, čemuž napomohl i nedostatek přírodních zdrojů.

V románu Pernští delfíni se lidé na planetě pomalu seznamují se znovunalezený­mi výdobytky civilizace, které na planetě zanechali první osadníci a byly objeveny v předchozích románech. Středověká feudální společnost získává vyspělou techniku z databáze přeživšího inteligentního počítačového systému a nastávají velké změny. V románu Všechny pernské Weyry se pomocí výbuchu motorů kolonizačních lodí podařilo dosáhnout odklonu dráhy Krvavice a zbývá již jen několik let do definitivního konce spadu vláken. Z toho plynou velké možnosti osídlení dosud neobývaných území nechráněných před vlákny, ale zároveň hrozí kolaps zažitého feudálního systému držby – řemeslníci – drakeni (jezdci na dracích).

Příběh sledujeme z pohledu malé přímořské držby na dosud málo obydleném kontinentu, ale občas autorka odbočuje k hrdinům předchozích knih, aby děj předvedla z jiné perspektivy nebo nás zavedla na místa, kam se běžný obyvatel nedostane. Tak můžeme sledovat dění v malé osadě s jejími starostmi a radostmi, ale zároveň jsou čtenáři přiblíženy některé důležité okamžiky, které dosud v jiných knihách popsány nebyly. Je totiž třeba zdůraznit, že se děj tohoto románu překrývá s dějem románu Všechny pernské Weyry, některé události jsou jen naznačeny a nijak nevysvětlovány a bez znalosti předchozích dílů hlavní série je román nečitelný.

Hlavním hrdinou knihy je chlapec, který je za bouře zachráněn delfíny a zjistí, že pernští delfíni jsou inteligentní. Před obyvateli nyní leží rozhodnutí, zda s delfíny navázat kontakt nebo je ignorovat jako doposud. Někteří upozorňují na podobnost s inteligentními draky a ohnivými dráčky, jiní považují inteligenci u „ryb“ za nesmysl nebo nebezpečí. Situaci sledujeme v průběhu let a s ubíhajícím časem se z chlapce stává mladík s pevnou vůlí a chutí zasáhnout hluboce do vývoje společnosti na planetě.
V knize se vyskytují desítky postav, z jejichž pohledu sledujeme střípky děje. Máme sice jednu hlavní postavu, ale tu sledujeme s mnohaletými skoky, kdy se z chlapce stává mladý muž. Tento způsob vyprávění umožňuje pozorovat dění z nadhledu, ale rozhodně neprospívá charakterizaci postav, které se chovají šablonovitě a jejich motivy jsou mnohdy ukryty v předchozích dílech série, z nichž některé ani česky nevyšly. Typickým příkladem je hrdinova matka, jejíž motivace je vysloveně nejasná, ale autorka ji potřebuje pro vývoj děje.

Román se věnuje především kulturnímu šoku z nových vynálezů a změny stávajících poměrů. Na rozdíl od Všech pernských Weyrů není situace v odlehlé državě tak vyhrocená, ale i do ní doléhají dozvuky výrazných akcí ovlivňujících hlavní dění. Děj plyne klidně a vzrušení neplyne z dění celoplanetárního významu, ale spíše z lokálních záležitostí jako bouře, nemoci nebo nelegální imigrace. Autorka se důsledně vyhýbá jakékoli akci a vlastní krize bývá popsána v jednom odstavci, aby se na následujících stránkách rozpitvávaly její společenské důsledky z pohledu různých zájmových skupin.
Celkově lze říci, že kniha je nutností pro milovníky pernské série, neboť uzavírá hlavní děj, ale pro ostatní je zcela nečitelná. Bez znalostí předchozích dílů se děj stává nesrozumitelným, neboť obsahuje množství návazností na předchozí události. Záhadou pro mne zůstává, jak se autorce podařilo napsat 320 stránkový román, ve kterém se vyhýbá akčním scénám a všechny podstatné události jsou popsány v jiných knihách, ale přesto je výborně čitelný a nenudí. Je vidět, že autorka má mnohaleté zkušenosti a své řemeslo mistrně ovládá. Kdo propadl světu Drakenů z Pernu, ani u tohoto románu nebude zklamán.

logosoutez_recenzentů
  • McCaffrey, Ann: Pernští delfíni.
  • Překlad Jan Mrlík.
  • Ilustrace Lubomír Kupčík.
  • TRITON, Praha 2011
  • 320 stran / 309 Kč.
12. března 2011, Piter

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).