Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Tovaryš ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude z důvodu nařízení vlády ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Fantasya Praha: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Matrix Ostrava Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Tovaryš, Alex Drescher

Drescher-Tovarys

Autor knihy Tovaryš není ji žádným začátečníkem, jeho trojdílná série akčních fantasy detektivek spojená vyšetřovatelem Kloppem Yggreddem si našla své čtenáře a měla solidní úspěch i u kritiky.

Tentokrát se právník píšící pod pseudonymem Alex Drescher zaměřil na neradostnou blízkou budoucnost, která jako by vypadla z nejčernějších snů euroskeptiků a paranoiků. Evropská unie je byrokratickou tyranií a ČR je druhořadým státem pod útlakem ostatních zemí. Nemálo k tomu přispěl pokus o odtržení, kterému zabránily „armády spřátelených států EU“. Podobnost s rokem 1968 je evidentní. Přidejte k tomu ještě spiknutí mocných a máte noční můru každého paranoidního euroskeptika.

Pochmurná atmosféra poraženého státu řízeného evropskými byrokraty, občané druhé kategorie, nezaměstnanost, gheta – prostě růžová budoucnost plná optimismu. Pokud jste v takovém světě veteránem z prohrané války, máte postaráno o zajímavou budoucnost. Ještě zajímavěji se váš osud vyvine, pokud je vaším sousedem velmi neobvyklý muž s velkými znalostmi a artefaktem, po kterém pasou ještě neobvyklejší organizace.
Snad neprozradím příliš mnoho, když řeknu, že členové zmiňovaných organizací nejsou tak docela lidé, respektive někteří nejsou ani trošku lidé. Tím máme zaděláno na akční děj plný monster, honiček, svištění chladných zbraní i kulek, výbuchů a samozřejmě hektolitrů krve. Nesmíme zapomenout na nejmodernější techniku, supermoderní zbraně, hackerské útoky a samozřejmě i vševidoucí oči kamer, proti kterým stojí chytrost a magie.

Možná vám tento popis neodbytně připomíná jistého pana Kulhánka, ale není tomu tak. Drescher sice rovněž napsal příběh plný akce a bojů, ale nečekejte žádné upíry, vnitřní monology a třeskutý humor za každou cenu. Autor si našel vlastní styl, který lehce ubíhá na pomezí vážného akčního příběhu a černého humoru. Hrdinové nejsou nezranitelní, vylízat se z těžších zranění nějakou chvíli trvá a každý problém není třeba řešit hned krvavou cestou.
Z románu je cítit i trošku českého rebelantství a „švejkovin“ připomínajících boj s CK byrokraty. V některých scénách autor čtenáře vysloveně nachytá a místo očekávaného masakru nastane zcela nečekaný zvrat – zvláště na scény se slovutným chirurgem budu ještě dlouho vzpomínat.

Vývoj postavy je přiměřený – hrdina není žádný zajíc, ale zkušený voják s bojovými zkušenostmi z nejedné války, kterého hned tak něco nerozhází. Postupně si osvojuje nové znalosti a vzhledem k jejich očividné existenci to není záležitost víry a důvěry, ale spíše získávání informací potřebných pro přežití. Z loosera se postupně stává hybatel událostí. Horší je to s vývojem, který je trošku kostrbatý a zasloužil by lépe vysvětlit.

Autor vytvořil uvěřitelný svět, ve kterém vedle sebe žijí nic netušící lidé, spiklenci s nejmodernějšími technologiemi a všeliké mýtické a pohádkové příšery a národy. Vše je provázáno zákony, na jejichž dodržování jsou ustaveny zajímavé výkonné orgány. Rovněž postavy, byť mnohé nelidské, mají zcela lidské charakterové vlastnosti a vady a odlišnost zůstává spíše v rovině fyzické a vzhledové.

Celkově hodnotím knihu vysloveně pozitivně – místo očekávané bezduché řeže jde o příběh sice akční a krvavý, ale zároveň do něj pronikají mnohá současná témata. Humor knihy není prvoplánový a místo průpovídek na téma useknutých hlav jsou vtípky daleko propracovanější. Mnohé vtípky jsou odkazy a pro jejich pochopení je třeba jistého přehledu – například jméno hlavního hrdiny ve spojitosti s jeho novou profesí.
Nějaké maličkosti by se pochopitelně daly vytknout, ale popsaný svět funguje bez velkého skřípání, postavy jsou uvěřitelné a ne jen loutky v rukou autora. Děj svižně odsýpá bez hluchých míst, jen vztah hlavního hrdiny s hrdinkou je jaksi planý a bez jiskry. Milovníky solitérů musím zklamat – opět se jedná o první díl série.

  • Drescher, Alex: Tovaryš.
  • LEONARDO, Petřvald u Karviné 2010
  • Obálka Lubomír Kupčík.
  • 352 stran / 249 Kč.
7. ledna 2011, Piter

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Prolnutí 1 - Tovaryš

Prolnutí 1 - Tovaryš
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč