Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Století páry ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Století páry, Petr Schink

Schink Petr: Století páry

Vyšel nový Žamboch? Prima! Napsal ho někdo jiný? No, co se dá dělat.
Doufám, že mi autor nebude mít předchozí srovnání za zlé a vezme ho jako kompliment. Žamboch se v našich krajích etabloval jako přední autor akční, ale přesto ne plytké fantasy, ve které občas míchá tradiční klišé žánru s technologiemi a magickými stroji. Petr Schink se vydal do stejných vod a srovnání se přímo nabízí.

Nájemný pistolník Fastynger van Hauten je tvrdý chlapík ve tvrdém světě – přímo archetyp osamělého bojovníka. Je to tradiční hrdina drsné školy někde na pomezí Philla Marlowa a westernových střelců, které obvykle zpodobňoval Clint Eastwood za mlada. Z každé mely sice vyjde po svých, ale mnohdy míří přímo k ranhojiči, někdy na akci vydělá, jindy je rád, že vyvázne holým životem. Jeho akce nejsou vždy legální a občas sklouznou daleko za hranu zákona, ale není to žádný chladnokrevný zabiják žen a dětí. Přes všechny špatné vlastnosti se nevzdává ideálů a občasných romantických záblesků.

Autor dobře prokreslil hrdinovu psychologii, ale setkáváme se již se zralým mužem, který se v průběhu děje nijak nemění. S jakou povahou do příběhů vstoupil, s takovou z něj i vychází, jen svět kolem něj se rychle mění. Kniha je složena z retrospektivních povídek propojených vloženými krátkými záblesky z hrdinovy současnosti. Tato skladba děje ani mnoho prostoru k vývoji postavy nedává.

Je vidět, že povídky nebyly psány najednou, protože hrdinovo chování vykazuje podivuhodné výkyvy v povaze i schopnostech. Chladnokrevný střelec znenadání podlehne citům a začne se chovat jako zamilovaný školák, jindy se brilantní detektivní pátrání promění ve frašku, kdy hrdina vleze do naivně nastražené léčky.

Svět „Století páry“ je rychle se rozvíjejícím světem průmyslové revoluce, kde se však mísí technika s magií. Konkurenční klany industriálů (techniků) a metafyziků (mágů) bojují nevybíravými způsoby o ekonomickou nadvládu. Lodě na páru soupeří s loděmi očarovanými pro větší nosnost a vždy příznivý vítr. Mechanická monstra industriálů bojují s příšerami vypěstovanými v Líhni.

Takové světy nejsou až tak výjimečné, ale přece jen se odlišují od masové produkce věčných idylických elfích lesních měst a magických artefaktů, kde vrcholem technologie je trpasličí kovář a tématem je vždy boj o ovládnutí světa. Schinkův svět je špinavým světem konce 19. století, kde dělníci otročili 12 hodin denně 6 dnů v týdnu ve fabrice čistě proto, aby měli co jíst, pokud je nezabije nehoda stroje nebo se nenadýchají chlóru.

Stejně tak hrdina nebojuje za ovládnutí světa, ale jen o nějaký ten zlaťák na jídlo a náboje. Přesto dělá rozhodnutí, která ovlivňují dění ve světě, ať již jsou motivována osobními pohnutkami nebo ideály rovnosti lidí a umělých výtvorů.

Ve výsledku se jedná o syrový akční příběh určený spíše milovníkům Žambocha a Šlechty než příznivcům putování skupinek za záchranou světa. Příběh odvádí daň za povídkovou strukturu v podobě rozkolísaného chování hrdiny v různých příbězích, ale zachovává si slušnou míru kvality. Přestože autor ještě není příliš znám, odvedl velmi dobrou práci a jistě o něm ještě uslyšíme.

  • Petr Schink: Století páry
  • obálka: Jan Doležálek
  • vydal: Triton, Praha 2010
  • 292 stran / 228 Kč
7. dubna 2010, Piter

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Století páry

Století páry
Vložit do pytle na zboží  Koupit 228 Kč 205 Kč