Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

12 tipů, jakou fantastickou knihu darovat k Vánocům 2024,

ctvrte kridlo

Opět tady máme čas Vánoc. Což je jasným důkazem toho, že čas je relativní. Připadá mi to jako včera, když se člověk pouštěl do první várky cukroví, zapaloval poslední svíčku na adventním věnci, válčil se zabalováním dárků, které sháněl ještě den předtím v narvaném obchodním domě nebo sledoval, jak mu domácí mazlíčci už po páté shazují ozdobený stromeček. Kromě výše uvedených vánočních tradic máme však pro čtenáře Fantasye ještě jednu příjemnou zvyklost, a to již pravidelné rekapitulující články z literárního světa z uplynulého roku. I letos pro Vás naše redakce nachystala tipy na dárky k Vánocům v podobě toho nejlepšího, co vyšlo v roce 2024. Vybírat můžete z 12 kusů (a několika dalších ukrytých v textu). Přejeme příjemné počtení a šťastnou ruku.

Co mají vaši blízcí rádi?

Fantasy

1. Adéla Kolářová doporučuje knihu Rebecca Yarros: Čtvrté křídlo

Čtvrté křídlo vyvolalo hned po vydání velmi silnou odezvu jak v zahraničí, tak na českém knižním trhu. A není se čemu divit. Na své si zde přijdou všichni milovníci draků, napětí a akce, kterých jistě není málo. Autorce se navíc podařilo vystavět na dnešní fantasy poměry, kdy už se nedá vymyslet téměř nic nového, relativně originální příběh s vlastními zákonitostmi, dějinami i mytologií. (A Železný plamen, druhý díl ze série, jenž letos rovněž vyšel, je snad ještě lepší!)

 

Horizon: Kniha krve
2. Jan Nohovec doporučuje knihu Kim de l’Horizon: Kniha krve (datum vydání konec roku 2023 pozn. redakce)

Mezi nedávno vydanou fantastikou, potažmo související literaturou, pro mě výrazně vystupuje Kniha krve od nebinární*ho autora*ky Kim de l’Horizon, která si svou originalitou bezesporu zaslouží všechna ocenění od Německé a Švýcarské knižní ceny po českou Magnesii Literu za překladovou knihu roku. Fantastiku zde zastupuje prakticky jen lehká špetka magického realismu, o to zajímavější je, jak se zde pracuje s různými vyprávěcími postupy, barvitými postavami a samozřejmě především s queer tematikou vzhledem k tomu, že kniha oplývá autobiografickými prvky. Třebaže nejspíše nejde o titul, po němž kdokoli sáhne na první dobrou, rozhodně je to svazek, který by si každý měl přečíst.

 

3. Olga Buriánková doporučuje knihu Larry Correia: Lovecká sezóna 2

Oblíbený americký spisovatel Larry Correia se i v dalším výběru ze své povídkové tvorby držel nastavené laťky. Ve druhém dílu antologie Lovecká sezóna čtenáře znovu čekají obvyklí podezřelí z autorových nejpopulárnějších literárních sérií, méně známé postavy z předchozího svazku i úplní nováčci. Čtenáře opět čeká výlet do temných i fantaskních realit ve sci-fi, fantasy i kombinovaných žánrech, a to vše samozřejmě v megaakčním stylu. Takže na své si přijde úplně každý.

 

rochus
4. Martin Bečvář doporučuje knihu Přemysl Krejčík: Rochus

Zpočátku si člověk říká: co to má být? Influenceři, kteří cestují po světě, fotí se na socky… Jenže pak se děj rozjede a zjistíte, že focení se na instáč je jen zástěrka k úplně jiným věcem, a nebudete stíhat žasnout, kolik motivů Krejčík dokázal do jedné knihy nacpat. Chvíli máte pocit, že čtete cestopis, kde je zmíněna jedna každá kavárna na rohu, chvíli zase špionážní román, ve kterém nechybí dramatické zvraty, chvíli zase čirou fantastiku, protože ten Rochus v názvu knihy není jen tak; a nechybí ani kočky. Vše pěkně ladí dohromady a když k tomu přidáme Krejčíkův vypravěčský fortel a notnou dávku popkulturních odkazů, pak nelze než říct, že Rochus patří k tomu nej, co bylo v letošním roce ve fantastice vydáno!

 


Sci-fi

nona devata
5. Adéla Košařová doporučuje knihu Tamsyn Muir: Nona Devátá

Když do českých literárních luhů a hájů dorazila Giddeon Devátá, úvodní díl Zapečetěné hrobky, byla z toho pro mnohé z nás láska na první pohled. A Tamsyn Muir v této spanilé jízdě pokračuje i v třetím pokračování s podtitulem Nona Devátá, které nabízí ještě více šokujících momentů, zdvižených obočí a neústupné nutkání chtít víc a víc z téhle geniální sci-fi série. A z lásky na první pohled se pomalu ale jistě stává ta na celý život.

 

 

6. Radim Červenka doporučuje knihu Kim Stanley Robinson: Ministerstvo pro budoucnost

Knihu za jednu z nejlepších, co kdy četl, označil Barack Obama, což je pro sci-fi literaturu doporučení neobvyklého kalibru. I když má Ministerstvo pro budoucnost své hlavní hrdiny a dějové oblouky, není úplně klasickou příběhovou knížkou. Dominují mu esejistické úvahy a komplexní zamyšlení nad tím, jak by se mohl realizovat celosvětový přerod na bez uhlíkovou ekonomiku a omezení klimatické změny, o čemž se dneska hodně mluví, ale u řečí zůstává. V knize u planých žvástů nezůstane. Autor předestírá docela drsnou utopii světa, kde lidé pro záchranu civilizace pochopili, že když se kácí les, létají třísky. Přečtení podráždí ropáky i ekoteroristy.

 

nejasne hranice domska
7. Jiří Kábrt doporučuje knihu Maria Domská: Nejasné hranice

Nejasné hranice od Marie Domské lze označit za pozoruhodný titul v rámci jak české, tak obecně světové space opery. Využívá klasické dobrodružné kulisy lidské vesmírné civilizace a mimozemských ras, ale roubuje na ně originální příběh plný nejednoznačností a hledání důvěry, přičemž pod pozměněným názvem odkazuje na jisté významné dílo vědeckofantastické kinematografie. Předestírá potenciálně silnou ságu do budoucna, v níž nebude nouzi o drama mezi vesmířany různých podob.

 

 


Horor

Klabouchová: Ignis fatuus
8. Tomáš R. Tokoš doporučuju knihu Petra Klabouchová: Ignis Fatuus

Existují místa, která si přímo říkají o to, aby se v nich odehrál napínavý příběh. A Petra Klabouchová má v Šumavě téměř bezednou studnici inspirace. Stačí se podívat do relativně nedávné historie (jako v případě jejího románu Prameny Vltavy). Anebo zkombinovat minulost tohoto kraje, s mytologií a legendami, přidat uvěřitelné postavy a pak už jen očekávat zatajený dech čtenářů, kteří si ani nepokouší slibovat, že příští stránka bude až do rána tou poslední.

 

 

9. Ladislav Svatoš doporučuje knihu Philip Fracassi: Sirotčinec v údolí

Skrytý klenot nakladatelství Gnóm, který uhrane svou atmosférou a mistrnou prací s postavami. Fracassi není na hororovém poli nováčkem a jeho vybroušený styl je toho důkazem. Precizní profilace postav, staromilský přístup k žánru, dusivé budování atmosféry a nervy (i srdce) drásající finále. Části skládanky, které se v hororu ne vždy podaří autorovi poskládat dohromady. Sirotčinec je nezapomenutelná výjimka potvrzující pravidlo.

 


Young adult

bozsti rivalove
10. Anastasja Vištalová doporučuje knihu Rebecca Ross: Božští rivalové

Pro mě je 2024 jednoznačně rokem skvělých fantasy titulů a je těžké si z nich vybrat jen jednu knihu, zmínku si zaslouží třeba fantastické Čtvrté křídlo, skvělý Šarlatový závoj či neméně úžasné Bylo, nebylo jedno zlomené srdce. Za mě osobně je však absolutní jedničkou na tomto poli klenotů kniha, která ve mně vyvolala celé spektrum emocí od pláče, smíchu až po naději a víru v dobrotu lidstva. Božští rivalové mě doslova odzbrojili, jelikož mají nejen krásný příběh plný nadčasovosti, ale i dobře vykreslené postavy a nádhernou obálku – ta ořízka je kapitolou sama pro sebe. Tenhle román ve mně ještě stále rezonuje i dva měsíce po jeho dočtení. Rozhodně jde o příběh, v němž si každý čtenář najde to své.

 

11. Kateřina Kopišťová doporučuje knihu Adéla Rosípalová: Ocelová liga

Kvalitních LGBTQ+ fantasy pro mladé od českých autorů je u nás pomálu. A těch inspirovaných starověkým Římem ještě méně. Ocelová liga v sobě spojuje napínavý příběh z Akademie smrtících umění, cvičících mladé nájemné zabijáky, detektivku a hořkosladkou romanci z místa, kde je láska spíše překážkou. Kdo vyjde z Kolosea jako vítěz?

 

Komiks

Lucasovy války
12. David P. Stefanovič doporučuje knihu Renaud Roche, Laurent Hopman: Lucasovy války

Jako vždy, když se šéfová připomene s tímhle článkem, i tentokrát jsem zjistil, že ty nejlepší knihy, co jsem letos četl, vyšly v závěru roku předchozího, a tudíž jsou z tohohle doporučení diskvalifikovány. Je to bída. Zapomeňte tedy, že bych vám řekl něco o Snu Ockerwee, nebo o druhém svazku Velké knihy Zeměmoří. Stejně byste je měli mít už aspoň rok přečtené. Nezbývá mi tedy než pro letošek zavítat do hájemství komiksu a zavzpomínat na své letní okouzlení Lucasovými válkami. Tohle perfektní docudrama plné drbů ze zákulisí a detailů z Lucasova tvůrčího života mě jako pravověrného fanouška Star Wars přinutilo slintat. Někdy je prostě život kouzelnější než sebelepší beletrie. Podobně mě ostatně naposled dostala perfektní kronika jedné fabriky – LEGO od Jense Andersena. Která vyšla – tušíte správně – v roce 2023. Jsem prostě rebel, co naplat.

9. prosince, redakce