Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Vyvolený: Napínavá cesta do hloubky mágovy duše, Benedict Jacka: Vyvolený (Alex Verus 04)

C5F22124-A746-4475-8B6E-472A14D5B94A

Naposledy jsme měli možnost Alexe Veruse vidět ve chvíli, kdy se mu podařilo rozlousknout záhadu mizejících učedníků. Od těchto hrůzostrašných událostí již nějaká doba uplynula a zdá se, že se hrdinovi i jeho přátelům daří více než dobře. Anna a Varim sice stále nebyli úspěšní v hledání nového mistra, jinak si ale všichni užívají takový skoro až idylický čarodějnický život. Jenže to by to nesměl být Alex, aby se opět neobjevil někdo usilující o jeho život. Tentokrát ale nepůjde o nikoho jiného než o sakra nebezpečné stíny minulosti.

V dosavadních třech dílech série o oblíbeném londýnském mágovi ovládajícím věšteckou magii neměl Benedict Jacka příliš prostoru zacházet do hlubin duše svého ústředního hrdiny. Primárně proto, že většinu času měl Alex co dělat, aby přežil, natož aby se zaobíral vlastními traumaty. Ostatně temné dny svého života má za sebou a dosud odmítal se o nich komukoli svěřovat. Jenže tentokrát už svým démonům neuteče. Objeví se totiž někdo, kdo se hodlá Alexovi pomstít za činy spáchané v době, kdy sloužil ještě jako učeň u temného mága Richarda. Protagonista tak bude muset nejen uhýbat před smrtícími údery svých soupeřů, ale současně u toho poodhalit dosud skryté části osobnosti a nevyřčená tajemství. Zůstává jen otázkou, zda ho potom jeho přátelé ještě někdy budou vidět stejně…

Jackova série se potěšeně rozrůstá a dosud s každým dílem se kvalita jen a jen zvyšovala. Je tomu i tak nyní, byť z akční fantasy se autor ponořil do více psychologické roviny. Alex totiž většinu dílu objevuje hlavně sám sebe, kým je, kým byl a kým chce být. Není to vždycky úplně jednoduché a často balancuje na velmi tenké hranici mezi dobrem a zlem. Světla reflektorů míří jen a pouze na něj, ostatní postavy tvoří pouhé kulisy a dostávají minimum prostoru. Problém s odlišením Luny od Anny se tedy ani tentokrát nevyřeší, ale to lze Jackovi s klidným srdcem odpustit.

Benedict Jacka v pěti bodech

  1. Rodák z Londýna, který vystudoval na univerzitě v Cambridge filozofii.
  2. Po studiích se začal věnovat psaní.
  3. Jackovi první tři knihy, které nikdy nebyly publikované, se řadí do žánru dětské literatury a jejich ústředním hrdinou byl Ninja.
  4. Následovaly další čtyři pokusy ze světa náctiletých elementálů, které ale nikdy neskončily na pultech knihkupectví.
  5. Úspěch zaznamenal až se sérií Alex Verus, která aktuálně čítá 12 dílů. Do češtiny jich bylo zatím přeloženo pět: Předurčený (2020), Prokletý (2020), Zmizelí (2021), Vyvolený (2022) a Skrytý (2023)

Tento díl totiž přidává jeho hrdinovi pořádnou dávku hloubky a charakterového vývoje, z níž bude moc v budoucnosti bohatě čerpat. Pravda, pokud čtenář čítající anotaci očekává, že se román bude primárně zaměřovat na Alexova bývalého mistra, může zůstat lehce zklamán. Tenhle díl je zcela účelová příprava na věci budoucí, v tuto chvíli Richard zůstává nadále skrytý ve stínech a o moc víc se o něm oproti předchozím dílům nedozvíme. Tahle pomalá výstavba ale zatím funguje více než dobře a maximálně zvyšuje očekávání na další knihy ze série.

Vyvolený představuje již čtvrté pokračování příběhů o mágovi Alexu Verusovi. Ani tentokrát zde nechybí pořádná dávka akce, spousta magie, nebezpečí a napětí. Ovšem nyní velice příjemně okořeněná hloubkovou sondou do duše hlavního hrdiny, kterého bude mít čtenář po dočtení poslední stránky ještě radši. Primárně proto, že tahle kniha mu k sympatické povaze přidala ještě tu lidskou, chybující část osobnosti… A to je sakra dobře.

  • Benedict Jacka: Vyvolený (Alex Verus 04)
  • Fantom Print, 2022
  • Překlad: Kateřina Niklová
  • 320 stran, 359 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)
5. srpna 2023, Adéla Košařová

Vyvolený

Vyvolený
Vložit do pytle na zboží  Koupit 359 Kč 251 Kč