Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Neznámo je fascinující, jen pokud se o vás nezačne zajímat, Miroslav Žamboch: Válečník (Veterán 3)

big_valecnik-RTy-488212

Mělo to být slavné a snadné tažení do magií prosáklých Pustin, v němž si lidstvo rozparceluje tolik zdánlivě volného prostoru, kolik bude chtít. A ačkoli se místní tvorové čas od času zmohli na řádně krvavý protiútok, nezdálo se, že by dokázali lidské armády zastavit. Dokud se neukázalo, že tyto události jsou pouhou předehrou k mnohem osudovějšímu konfliktu.

Max Bronštejn je ve velmi nezáviděníhodné situaci. Jeho brigáda se octla pod útokem původně spojeneckých sil a Maxova průzkumná tanková jednotka dostala za úkol přesunout se zpět do nitra Pustin, aby přišla na to, jak tento nečekaný zvrat v invazi zastavit. Průzkumníky tak čeká dlouhá cesta nepřátelským územím, přičemž další protivníci jim jsou v patách. Ani neustálé vylepšování jejich strojů a techniky, ani odhodlání hlavního hrdiny nemusí být dostatečnou zárukou úspěchu. Stačí udělat jedinou chybu a stanou se všichni zapomenutou kapitolou historie. A pokud se jim přeci jen povede překonat všechny nástrahy a objevit příčinu všeho toho šílenství, které až nápadně připomíná občanskou válku, nemají ani zdaleka vyhráno.

Miroslav Žamboch v pěti bodech

 1. Narodil se roku 1972 v Hranicích na Moravě.
 2. Vystudoval ČVUT v Praze (Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská).
 3. Debutoval povídkou Zpověď válečníka.
 4. Spoluzakládal českou knižní sérii JFK a je autorem mnoha jejích dílů.
 5. Kromě psaní se zajímá o extrémní sporty, vojenskou techniku a chladné zbraně.

Bronštejn si už stihl zvyknout na roli velitele. Teď se bude muset sžít s vědomím, že se může stát zachráncem celého lidstva. Cesta jeho jednotky je lemována neustálými útoky od pronásledovatelů. A čím blíž jsou k odhalení největšího tajemství tohoto konfliktu, tím jasněji si uvědomují, v jak beznadějné situaci se ocitli.

Přišel čas na velké finále a Miroslav Žamboch náležitě utahuje šrouby. Každá strana může ukrývat nějaký ten nečekaný přepad, a zatímco se hlavní postavy prodírají Pustinami, stará se autor o to, aby po nich tentokrát nezůstaly žádné otázky. S dalšími a dalšími odraženými útoky je takřka nemožné, aby celá Bronštejnova mise skončila dobře. Ačkoli materiální ztráty se dají celkem snadno nahradit (díky darům od nepřátelských jednotek), Maxova jednotka postupně ztrácí to nejdůležitější – lidi. A jako by toho nebylo dost, přidá se ještě zrádce ve vlastních řadách. Autorovi jde zjevně o to, aby tento příběh neobsahoval ono oblíbené „a zase zpátky.“

Trilogie Veterán:

 1. Veterán
 2. Kapitán
 3. Válečník

Závěrečný díl trilogie s podtitulem Válečník zvládá svou roli na výbornou. Alespoň po většinu kapitol. Napětí a neustálý strach o aktéry tohoto příběhu nedovolují knihu opustit ani na okamžik. A protože happyend se zdá být spíše zbožným přáním čtenářů, není chybou připravit se na to, že autor bude mít v rukávu ještě pár překvapení.

Jedním z nich je i náhlá stručnost v samotném závěru. Žamboch poslední kapitoly odsekává jako končetiny nemrtvého vojáka. Detailní líčení jednotlivých střetů je nahrazeno strohým výčtem padlých, takže to skoro vypadá spíš jako vojenské hlášení. Což pochopitelně ještě zvyšuje napětí. Otázkou ovšem je, zda by bylo lepší nechat konec otevřenější a vynechat epilog. Možná je to jen povzdech nad tím, že na posledních stranách knihy se ukrývá potenciál dalšího dílu. A v případě Miroslava Žambocha neexistuje nic jako příliš mnoho textu.

 • Miroslav Žamboch: Válečník (Veterán 3)
 • Triton, 2022
 • Obálka: Petr Vyoral
 • 496 stran, 439 Kč (v e-shopu Fantasye již za 395 Kč)
6. října 2022, Tomáš R. Tokoš

Seržant 03: Válečník

Seržant 03: Válečník
Vložit do pytle na zboží  Koupit 439 Kč 395 Kč