Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Král hororu pod drobnohledem aneb čtyřicet let hrůzy, George Beahm: Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu

Beahm George: Stephen King - Čtyřicet let hrůzy

Když se řekne jméno Stephen King, každému se vybaví něco jiného, ale téměř každý čtenář bude vědět, o koho jde. King je velmi často označován za krále hororu, podle jeho knižních děl bylo natočeno spoustu filmů a seriálů a jeho tempo psaní nových knih těší každého fanouška. O strachu, který se ukrývá v lidské mysli, toho King ví víc než dost. Co ale vědí čtenáři o samotném Kingovi? Více než šest set stránková biografie Čtyřicet let hrůzy je připravena tenhle tajemný závoj poodhalit a zve čtenáře nakouknout pod pokličku života slavného autora.

Jaké asociace čtenáře napadnou při jméně Stephen King? Horor. Strach. Maine. Ten hrozný klaun, co žere děti. Král hororu. Existují dva tábory – v tom fanouškovském vášnivě vlaje Kingova vlajka, v druhém táboře jsou zatvrzele vykřikována jména jako Lovecraft a Poe v pomyslné hře o korunu krále hororu. Stejně tak druhý tábor si stojí za tím, že Kingovy knihy jsou pořád stejné, nehledě na to, o čem pojednávají. Tak či tak, Kingovo jméno je skloňováno v mnoha zemích a dle jeho předloh byla natočena řada filmů, jako například Osvícení, z kterého pochází již kultovní scéna s pološíleným Jackem Nicholsonem, jež se mnoha lidem nesmazatelně vryla do paměti.

Napsat biografii Stephena Kinga je mnohem těžší, než by se na první pohled zdálo. Kingovo tempo psaní knih je takové, že v době, kdy by se biografie se seznamem jeho děl připravovala do tisku, měl by na svém kontě další novou knihu. George Beahm se však tohoto úkolu nezalekl a výsledkem je úctyhodná bichlička čítající více než šest set stran, doplněná o nádherné ilustrace a obsahující spoustu fotografií.

Život a dílo krále hororu rozhodně není zavádějící název. Kniha se velmi dopodrobna věnuje Kingovi jako takovému, od útlého dětství, první zkušeností se psaním, dospívání. Obsahuje nespočet rozhovorů s lidmi, kteří se s Kingem setkali, namátkou třeba s Burtonem Hatlenem, který býval Kingův profesor. Kingův život je v této knize pod detailním drobnohledem. Množství informací v knize je až podivuhodné. Jsou zde rozličné doplňující poznámky, včetně úryvků z fanouškovských dopisů směřovaných Kingovi. Mnoho zmínek také odkazuje na další knihy, které vyšly, převážně k dílům O psaní a Danse Macabre.

George Beahm v pěti bodech

  1. Na kontě má víc než sedm knih o Stephenovi Kingovi.
  2. Jeho knihy byly přeloženy do více než dvaceti jazyků.
  3. Píše o známých postavách popkultury.
  4. Často je označován za „znalce Kinga“.
  5. Na své stránce má v popisu o sobě jen jedinou větu: „Hodně píšu“.

Čtyřicet let hrůzy je obsáhlá biografie, která jde skutečně do hloubky. V přemíře informací se zde najdou i odstavce, u kterých si člověk možná řekne, že nejsou až tak podstatné, nicméně pokud si dal Beahm za úkol opravdu seznámit čtenáře s životem Kinga, rozhodně se mu to povedlo. Za zmínku stojí ilustrace od různých autorů, kterými je kniha doplněna. Většina z nich je v černobílém provedení, uprostřed knihy se však věnuje prostor povedeným barevným ilustracím Michaela Whelana.

Tento životopis by rozhodně neměl chybět v knihovně skalních fanoušků slavného spisovatele, avšak pro někoho, kdo by se jen rád dozvěděl něco víc o tom pánovi, co dokáže vystrašit čtenáře i za bílého dne, bude kniha možná obsahovat víc informací, než by běžný zájem dokázal skousnout.

22. května 2018, Lýdie Hochmanová

Stephen King - Čtyřicet let hrůzy

Stephen King - Čtyřicet let hrůzy
Vložit do pytle na zboží  Koupit 666 Kč 533 Kč