Konec světa na patnáct způsobů, Boris Hokr a Leoš Kyša eds.: Ve stínu apokalypsy
Po úspěchu první antologie Ve stínu Říše, věnované slizkým gestapákům, padouchům a pořádně řežbě od Atlantiku po Pacifik přichází nakladatelství Epocha s druhým dílem, jehož téma je neméně lákavé jako to předchozí – apokalypsa. Do této sbírky povídek přispěli jak někteří autoři, kteří se již podíleli na předchozím počinu, tak se zde objevilo pár nových jmen. Lákačka na čtenáře je samozřejmě F. Kotleta, ale fanoušci české literární scény zajisté ocení i spoustu jiných spisovatelů, skrývajících se za tajuplným popiskem „a další…“. Sbírku mají na práci editoři Leoš Kyša a Boris Hokr, předmluvu si vzal na starost Martin Fajkus, kterého mnozí mohou znát jako šéfredaktora časopisu Pevnost.
Co si představit pod slovem apokalypsa? Konec světa na tisíc možných způsobů? Převržený hrnek kávy do notebooku, který následně vyzkratuje elektroniku a nenávratně zničí nezálohované, důležité údaje? Apokalypsu si lze představit v různém měřítku, od osobního po globální. O to lépe se popouští uzda fantazii a posouvají se hranice. Tato antologie nabízí široký záběr možností a zpracování jednoho námětu. Kniha obsahuje patnáct povídek z různého prostředí, období a žánru. Nuda se tedy rozhodně nekoná.
Pokud lidstvo něco skutečně baví, tak je to přemýšlení o konci světa, planety a života celkově. První příčky původce zániku obsazuje mimozemský útok, jaderná válka, únik smrtelného virusu a následná epidemie a pro přeživší jsou tu bonusy v podobě mutantů nebo zombíků. Lidská představivost je nekonečná a fascinující. Pocit bezútěšnosti a bezmoci při fantazírování, zakončený úlevou s uklidněním, že stát se to určitě nemůže a uvnitř mrazivě vibruje otázka co kdyby.
Obsah antologie:
- Devět životů (Markéta Klobasová)
- Pro pár krys šel bych světa kraj (Martin D. Antonín)
- Křižáci jdou do nebe (Míla Linc)
- Muž, který psal dopisy (Dalibor Vácha)
- Zákon smyčky (Oskar Fuchs)
- Kód Zeta (František Kotleta)
- Nemesis (Roman Bureš)
- Čtyři Králové (Petra Lukačovičová)
- Po Velké bouři (Jan Kotouč)
- Dlouhá noc na Japetu (Julie Nováková)
- Střep (Petr Schink)
- Hltač kostí (Hanina Veselá)
- Caput Mortuum (Petr Stančík)
- Barva smrti (David Šenk)
- Sliby se maj plnit (Kristýna Sněgoňová)
Kniha nabízí působivý mix žánrů a pojetí apokalypsy v režii patnácti autorů je bohatě rozmanité. Objeví se slizcí emzáci, prozkoumáme mrazivé a vzdálené vesmírné prostředí, poznáme úskalí a živoření ve zničeném světě a nechybí ani inspirace falloutovským postapo prostředím s bytostmi, které byste nechtěli potkat ani při denním světle. Povídky jsou rozděleny do dvou částí. První část je Ve víru apokalypsy a druhá část V troskách. Výmluvné pojmenování zasazuje děj příběhů do časové linky Před a Po.
Pro odlehčení hutné atmosféry lze nalistovat například fantasy humornou povídku Martina D. Antonína. Pro kapku alternativní historie se čtenář může ponořit do povídek Jana Kotouče a Míly Lince. Julie Nováková pro svou povídku vybrala tísnivé a mrazivé prostředí vesmírné základny a hororová atmosféra celého příběhu přináší další jedinečný prvek do sbírky. Pár klasických mutantů a emzáků doručí František Kotleta a Kristýna Sněgoňová. Válečným prostředím s kapkou nadpřirozena disponují povídky Markéty Klobasové a Dalibora Váchy. A to je jmenovitě jen polovina toho, co antologie obsahuje. Co čtenář, to tisíc chutí a je jisté, že každý si najde tu svou, která mu padne do noty.
Některá z děl by si svou propracovaností, průpravou a skvělou atmosférou zasloužily samostatný román, jiné počiny na základě odlišných preferencí budou pro někoho slabším článkem sbírky, neměnné však zůstává to, že jako celek je Ve stínu apokalypsy knihou, která si zaslouží pozornost. Česká scéna má stále co nabídnout a tato antologie je toho zářným příkladem.
- Boris Hokr a Leoš Kyša eds.: Ve stínu apokalypsy
- Epocha, 2018
- 584 stran, 555 Kč (v e-shopu Fantasye již za 500 Kč)