Hraničářův učeň, John Flanagan
Série Hraničářův učeň začala jako dvacet krátkých povídek, které John Flanagan napsal pro svého dvanáctiletého syna Michaela v devadesátých letech, aby ho nasměroval ke čtení. V té době ještě nevěděl, že později se z nich stane knižní série, která se dostane na seznam The New York Times Bestsellerů, bude publikována v osmnácti zemích a prodá se jí okolo dvou milionů výtisků.
John Flanagan chtěl být spisovatelem už odmalička. Nejdříve ale pracoval v oblasti reklamy, později v televizní tvorbě – zlom přišel až o dvě desetiletí později. Flanaganův syn Michael byl malý, všichni jeho kamarádi byli větší a silnější než on. Jako správný otec se ho tedy rozhodl povzbudit a napsal pro něj dvacet krátkých povídek o hraničářově učni; tím mu ukázal krásy čtení a také předvedl, že hrdinství se neskrývá ve velikosti těla, ale duše. Když o deset let později vytvořil z povídek první knihu série, Rozvaliny Gorlanu (The Ruins of Gorlan), ukázalo se, že příběhy mladého Willa a jeho přátel zaujaly čtenáře po celém světě. Autor v rozhovoru prohlásil, že hlavním tématem série je „konečné vítězství dobra nad zlem“. Bere to tak i přesto, že se to ve skutečném životě vždycky nestává. Myslí si, že by mělo.
Patnáctiletý Will je sirotek, který se vždycky chtěl stát rytířem, jako byl jeho otec. Kvůli malému vzrůstu ho však odmítnou vzít do bojové školy. Naštěstí se nemusí stát jen obyčejným rolníkem, do učení ho vezme Halt, hraničář. Hraničáři jsou pro celou zemi tajemstvím – povídá se, že dokonce provozují černou magii! Will se postupně učí hraničářské dovednosti – střílet z luku tak přesně, že by trefil i ouško jehly, neméně přesně házet s dvěma ostrými saxonskými noži a hlavně nepozorovaný pohyb. Všichni hraničáři mají zvláštní maskovací pláštěnku a naučí se pohybovat tak neslyšně a opatrně, že když nechtějí, nikdo je nezahlédne – odsud tedy pocházejí ony předsudky o černé magii. Hraničáři by se dali považovat za jakousi obdobu špionské CIA; právě oni mají za úkol zjišťovat, co chystá nepřítel a zarazit mu to. Také mají zvláštně vycvičené koně, kteří jsou velice vytrvalí a…
„Rozdíl je v tom, že každého hraničářského koně je potřeba se dovolit, než na něj jezdec poprvé nasedne,“ poučil ho Halt. „Jsou tak vycvičení proto, aby je nikdo nemohl ukrást.“
Will se poškrábal na hlavě. „Něco takového jsem nikdy neslyšel!“ divil se.
Starý Bob šel se smíchem k nim. „To ví málokdo,“ řekl. „Proto taky hraničářského koně nikdo neukradne.“ (Rozvaliny Gorlanu, str. 109)
Takže ať už je to prosté „Nevadí“, „Hnědé oči“, či u vybraněji vychovaných koní „Permettez moi“, každý kůň slyší na něco jiného. Willův kůň Cuk a Haltův Abelard jsou rovnocennými postavami v příběhu, protože oba hraničáři mají ve zvyku si s nimi povídat (ne, koně neumějí mluvit, ale jejich majitelé se naučili rozpoznávat, co jim asi chtějí sdělit). Dvojici Willa a Halta doplňuje Willův kamarád z dětství Horác, který se na rozdíl od něj dostal do bojové školy a stal se z něj rytíř. Není to velký myslitel, ale i přes počáteční rozpory s Willem je to věrný přítel a přispěchá na pomoc, kdykoliv je to potřeba. Will také poznává Gilana, bývalého učně Halta, kterému by nic neudělalo větší radost, než kdyby svého bývalého učitele v něčem doběhl – a nutno říct, že se mu to zrovna nedaří.
Série Hraničářův učeň:
- The Ruins of Gorlan (2004; č. Rozvaliny Gorlanu, Egmont, 2008)
- The Burning Bridge (2005; č. Hořící most, Egmont, 2008)
- The Icebound Land (2005; č. Ledová země, Egmont, 2008)
- Oakleaf Bearers (2006; č. Nositelé dubového listu, Egmont, 2009)
- Erak’s Ransom (2007; č. Výkupné za Eraka, Egmont, 2009)
- The Sorcerer in the North (2006; č. Čaroděj na severu, Egmont, 2009)
- The Siege of Macindaw (2007; č. Obléhání Macindawu, Egmont, 2010)
- The Kings of Clonmel (2008; č. Králové Clonmelu, Egmont, 2010)
- Halt’s Peril (2009; č. Halt v nebezpečí, Egmont, 2010)
- The Emperor of Nihon-Ja (2010; č. Císař Nihon-Džinu, Egmont, 2011)
- The Lost Stories (2011; č. Ztracené příběhy, Egmont 2012)
Na konci druhého dílu byli Will a Evanlyn uneseni Skandijci, kteří jsou jakousi obdobou Vikingů. Námořní loupežníci je odvezou do své země. Halt se je spolu s Horácem vydává zachránit. Jejich příhody po cestě, stejně jako snaha Willa a Evanlyn (která má jedno veliké tajemství, které jim to vůbec neulehčuje) přežít otroctví, je popisována ve třetím dílu, Ledové zemi (The Icebound Land). Novou hlavní postavou se stává Erak, jarl (náčelník) Skandijské lodi Vlčí vítr, která je unesla. Nositelé dubového listu (The Oakleaf Bearers, v USA The Battle for Skandia) navazují tam, kde trojka skončila. Spolu s Hořícím mostem je to asi nejlepší část série. V tomhle dílu si hodně užijí ti, kdo mají rádi velké bitvy. Autor se totiž zajímá i o armádu, což mu pomohlo všechny bitvy (nejvíce jich je právě v této části) vylíčit do nejmenších podrobností.
Kniha Výkupné za Eraka (Erak’s Ransom), která následuje, vyšla původně až sedmá, ale časově je pátá a podle toho je nakladatelství vydávalo. Will, Horác, Halt a Evanlyn se vydávají zaplatit výkupné za Eraka do pouští Aridy. Na konci knihy Will přestává být hraničářovým učněm, takže zjistit, co provádí tajemný Čaroděj na severu (The Sorcerer in the North) se vydává už jako plnohodnotný hraničář – o několik let starší a bohatší o vědomosti a zkušenosti. Zbrklý malý kluk, který nevydržel v klidu, byl nahrazen mladým mužem s mnohem větší trpělivostí, což se mu bude hodit i při Obléhání Macindawu (The Siege of Macindaw). Musí dobýt hrad Macindaw – a to v co nejkratším čase. Proti velké přesile může platit jedině lest, k jejímuž provedení bude potřeba hodně trpělivosti a dovedností.
V dalším díle Králové Clonmelu (The Kings of Clonmel) se Will, Halt a Horác vydají zastavit sektu Nezasvěcených, která řádí na západním pobřeží Araluenu. Zjistí, že přišli ze sousedního ostrova Hibernia, kde už ovládali prakticky celou zemi. Dozvídáme se více o minulosti Halta. Halt v nebezpečí (Halt’s Peril) navazuje na předchozí díl a, jak také napovídá název, Halt se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Jediný, kdo ho může zachránit před nájemnými vrahy Genovesany, je Will.
Sérii uzavírá Císař Nihon-Džinu (The Emperor of Nihon-Ja). Fanoušci si přesto nemusejí zoufat, že už je to poslední díl – v říjnu tohoto roku vydává autor další knihu nazvanou Ztracené příběhy (The Lost Stories). V ní se dozvíme historky, které se udály ještě před začátkem Rozvalin Gorlanu, během cyklu a i po zakončení dobrodružství v Nihon Džinu. Dále Flanagan chystá první díl nové série, jejímiž hrdiny budou tentokrát Skandijci. Nakladatelství Egmont chystá obě knihy na příští rok. Ztracené příběhy vyjdou v únoru a první díl série Brotherband chronicles v dubnu.
Aby si čtenář mohl lépe představit, jak asi ten svět, ve kterém se hrdinové pohybují, vypadá, v každé knize je na začátku mapa; buď samotného Araluenu, nebo Araluenu a sousedních zemí. Autor sám prozradil, že při tvoření mystického světa čerpal inspiraci v Evropské kultuře a historii. Například severská Pikta, země Skotiů, se hodně podobá Skotsku, stejně jako Celtika je jako Wales, původně obývaný Kelty. Galika převzala pojmenování a jazyk podle středověké Francie a Skandie zase náramně připomíná Skandinávii i s loupeživými Vikingy.
Flanagan se nenechal inspirovat jenom při tvoření zemí; hraničářský učeň Will je vytvořený podle jeho syna Michaela a Horác zase podle Michaelova nejlepšího kamaráda Jeremyho. Konverzace mezi Haltem a Willem, které jsou v knihách častým zdrojem pobavení, jsou prý podle rozprávek mezi autorem a jeho synem.
Hraničářův učeň za dobu své existence nasbíral spoustu fanoušků a získal několik ocenění. Na seznamu The New York Times Bestsellerů si pobyl 53 týdnů. Hraničářův učeň je sice čtení především pro děti, ale své příznivce si najde i mezi staršími – a třeba budete další vy.
5. září 2011, Anežka Dudková