Dědičné právo (Diablo – Válka hříchu 1), Richard A. Knaak
Ať už v kladném nebo záporném smyslu, jméno Richarda A. Knaaka rezonuje mezi fanoušky literárních eskapád z herních světů. Tentokrát se Knaak vrací do světa akčního RPG Diablo. A Dědičné právo určitě není jejich posledním spojením, protože právě teď se příznivcům Diabla představuje první díl trilogie Válka hříchu.
Richard A. Knaak se vrací do krvavého univerza Diabla. Jeho první příspěvek Dědictví krve byl solidní dark fantasy a další dvě knihy tuto laťku víceméně udržely, a proto jde o návrat dlouho očekávaný. České vydání se navíc chce svézt na vlně popularity, která určitě doprovodí vydání odkládaného třetího pokračování herní série. Ne, že by příběh Dědičného práva nějak navazoval na hru. Naopak odehrává se hodně dlouho předtím, v době, kdy ještě po světě Svatyně chodili Nephalem, první lidé a potomci andělů a démonů.
Svatyně, jak už název napovídá, byla původně místem stvořeným anděly a démony unavenými z nekonečné války Nebeských výšin a Horoucích Pekel. Netrvalo dlouho a intriky a touha po moci zapříčinily další svár, který se dotkne mnoha obyčejných lidí. Jedněmi z nich jsou i prostý farmář Uldyssian, jeho bratr Mendeln, lovec Achilios a Serenthie. Jejich poklidný život změní příchod a brutální vražda misionářů znepřátelených církví, z jejichž smrti Inkvizice křivě obviní Uldyssiana.
Přečtěte si také ROZHOVOR S RICHARDEM A. KNAAKEM
Díky pomoci přátel se ocitne opět na svobodě, ale to neznamená, že by měl vyhráno. Na útěku není totiž pouze před slepou spravedlností ale i před démonickými pronásledovateli. Naštěstí objeví nečekaný dar – schopnost vládnout mocnými magickými silami. Navíc se k Uldyssianově skupince připojí i záhadná cizinka Lylia, do níž se Uldyssian na první pohled zamiluje. Mendeln v sobě rovněž nalezne skryté nadání, jenže mnohem temnějšího charakteru.
Navzdory anotaci i traileru se žádný boj o záchranu „posledních stop člověčenství“ nekoná, ale na druhou stranu to není ani typická cesta za záchranou světa plná otřesných klišé, jak by se po přečtení prvních pár kapitol mohlo zdát. Původ Uldyssianových schopností je totiž poněkud složitější, rozhodně nejde o nějaký dar z čistého nebe.
Navíc díky tomu, že Diablo se odjakživa hlásilo k dark fantasy, Knaak se příliš neupejpá a je k hrdinům poměrně nesmlouvavý. A to se netýká pouze jich. Brutalitou a zabíjením se rozhodně nešetří, i když proti svým starším příspěvkům k Diablu na krutosti ubral. Samozřejmě nechybí ani složité intriky andělů i démonů v pozadí. A Knaak se i hodně nadřel, aby čtenáře neochudil ani o nějakou tu jednoduchou lovestory, tentokrát v podobě čtyřúhelníku Lylia – Uldyssian – Serenthia – Achilios.
Knaak není kdovíjak originální umělec, ale zato je solidní řemeslník a podle toho jeho díla vypadají. Neurazí, ale ani nenadchnou. Nic co by ve čtenáři zanechalo hlubší dojem. S reáliemi pracuje citlivě, tak jak se na zkušeného matadora psaní ve sdílených světech sluší a patří a za to mu budou fanoušci rozhodně vděční. Bohužel čtenáře zklame, že z tohoto svérázného světa inspirovaného křesťanskou ideologií nevytěžil o něco více. Kniha ale naštěstí není dost dlouhá na to, aby čtenáře začala vyloženě nudit.
- Richard A. Knaak: Dědičné právo (Diablo – Válka hříchu 1)
- Překlad: Jan Netolička
- Vydal: Fantom Print, 2011
- 288 stran / 249 Kč
Richard A. Knaak v pěti bodech:
1) * 1961, americký spisovatel, který se zaměřuje především na klasické
fantasy příběhy
2) Proslavil se díky pracím pro cyklus DragonLance, jimž
zůstal věrný dodnes, v poslední době navíc sklízí úspěchy
s románovými adaptacemi počítačových her Diablo a
WarCraft a romány ze světa barbara
Conana
3) zlomem v jeho životě se stala návštěva vydavatelství TSR, kam přišel
nabídnout ukázky svých prací. Sice neuspěl, ale dostal nabídku spolupráce
na antologiích ze světa DragonLance, což ihned přijal. Z jeho prvních
nápadů pak vznikly texty zařazené do trojice knih DragonLance Tales
I (1987, č. DragonLance Příběhy I, Návrat 1996–1997)
4) texty, které původně přinesl na ukázku do TSR, se staly základem pro
jeho vlastní cyklus Dragonrealm. Poprvé se s ním mohli
čtenáři setkat v knize Firedrake (1989, č. Ohnivý drak,
FANTOM Print 2004)
5) také věnuje hodně energie a času manga komiksům, podílí se například
na adaptacích ze světů WarCraftu, DragonLance i Ragnaroku.