Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Čtenáře by zklamalo, kdyby se mí hrdinové dali na pokání, rozhovor s Petrou Neomillnerovou

petra-neomillnerova-zjizveni

Spisovatelka Petra Neomillnerová pokládá sex, erotiku a lechtivé scény tak trochu za svou „obchodní značku“. A čarodějka Moire, hlavní hrdinka jejího cyklu Písně čarodějky, jí s vědoucným úsměvem přitakává.

Moire je jednou z prvních postav, které jsi představila čtenářům. A provází tě dodnes. Takže to asi nebyla „známost na jednu noc“. Jak bys definovala váš vztah?
Je prvorozená, nic víc, nic míň. Nejopečovávanější, ale taky odnesla všechny moje začátečnické pokusy a tápání. Cestovala po nakladatelstvích, experimentovala jsem u ní s formou, a často ladila tak dlouho, že to bylo až na škodu, nebo to přinejmenším hodně odložilo vydání. Nechtěla jsem ji nechat běžet jen tak a dokonce ani teď, když jsem dokončila trilogii, Moire úplně neopouštím, nějakou tu povídku bych o ní ještě napsat chtěla.

Vzpomeneš si ještě, jak tato svéhlavá čarodějka vznikla?
Moire se poprvé objevila v povídce Hněv řeky a rozhodně jsem neplánovala, že toho o ní napíšu tolik. Není to žádný konstrukt, „narodila se“ podobně jako ostatní mí hrdinové. V neposlední řadě tu ovšem hrál roli i fakt, že v době, kdy jsem začínala publikovat, byla fantasy scéna trochu jiná než dnes a emancipovaných hrdinek nebylo zdaleka tolik, což mě, přiznám, docela štvalo.

Neomillnerová Petra: Písně čarodějky 1 - Nakažení
A co Desmond? Kdy se objevil ten? Nevadilo mu, že většinou bude hrát „druhé housle“ ve stínu dominantnější partnerky? Desmond se objevil zároveň s Moire už v první povídce a „druhé housle“ hraje zejména v rozsáhlejších textech, kde bylo těžké pracovat s dvěma rovnocennými postavami. Navíc, ich forma sama nahrává jisté disproporci. Každopádně je Desmond Moiřin protipól, rádce a zrcadlo a bez něj by nebyla tím, čím je.

Jak se ti dva změnili za ty roky, co s nimi spolupracuješ a žiješ?
Zestárli a ztratili iluze zrovna jako já. Unavili se… ale taky získali zkušenosti. Jsou mocnější, než na začátku, ale zato jim ubylo sil na uličnictví.

A máš je stále pevně v rukou? Tím se chci zeptat, jestli hlavně Moire nezačala žít vlastním životem, nebo dokonce rebelovat?
Rebelují všechny postavy. Pokud to nedělají, jsem z toho trochu v rozpacích, protože je to známka, že mi příběh nefunguje tak, jak by měl.

Neomillnerová Petra: Písně čarodějky 2 - Hon na lišku
Pokoušíš se jí nějak „krotit“? Já se ji moc krotit nesnažím, nakonec se stejně sejdeme na konci. (smích)

V Nakažených Moire poznala, jak bezohledný může být boj o moc. Nakonec jí získala ona sama. Myslíš, že jí přišla na chuť?
Určitě, Moire není „zákonně dobrá“ postava, je to ženská s mnoha nectnostmi, vzteklá, panovačná, zbrklá a mnohdy nespravedlivá. S formální výkonnou mocí má spíš problém, a pokud ji má sama užívat, pere se s ní, jak se dá.

Během Honu na Lišku se seznamuje s realitou skutečné války plné násilí a mrtvých. Proč se do ní vlastně pletla? A nestává se postupně stejně nelítostnou a otrlou jako její protivníci?
Moire už od začátku není zrovna beránek. Oni sirotci to v žádné době nemají lehké a tak čarodějka celkem snadno přistoupí na layelskou hru, tím spíš, že Rabe jí v mnohém nahrazuje rodinu, kterou nemá. Do války, na níž nemá žádný osobní zájem, ji tedy vede i touha někam patřit.

Neomillnerová Petra: Rudovlasá - Cesta čarodějky
Moiřin příběh bude pokračovat ve Zjizvených. Na co se v románu můžeme těšit? Na ještě zkušenější Moire a na život, který je v mnohém obyčejný, i když je to život čarodějů. Není to úplné loučení, ale mnoho uzlíků osudů se přece jen zaváže. No, a kdo má rád layelské, užije si jich tu dosyta.

Jak už sám název napovídá, děj se bude určitě točit kolem jizev.
Jizev mají všichni aktéři hodně, jak na kůži, tak na duši a o všech se tak trochu bude hrát.

Teď něco pro nás, romantičtější typy: Co vztah Moire a Desmonda? Má ještě pořád šanci?
Určitě, navíc oba svým způsobem udržuje při životě. Dlouhé vztahy těch, kteří si nedělají iluze, mají tuhý kořínek a Desmond zas jisté místo v Moiřině posteli.

Neomillnerová Petra: Vlastní krev
To mi spadl kámen ze srdce. Takže Zjizvení uzavřou Písně čarodějky, ale ty sama jsi už naznačila, že s touhle dvojkou máš ještě nevyřízené účty… Plánuju pro něj ještě nějaké legrácky, rozhodně však už ne velký román, spíš povídkovou sbírku. Momentálně je ale nechám vzpamatovat se z posledních dobrodružství a popřemýšlím, co je potká dál. Už to dávno nejsou solitéři, takže utéct povinnostem a něco provést je pro ně čím dál tím těžší.

Když už mluvíme o Moire, nemůžeme vynechat ani sex a erotická dobrodružství. Jak se s tímto tématem vyrovnávali čtenáři na počátku tvé kariéry a jak dnes?
Ze začátku to bylo něco nového v české fantastice, šok, uličnictví enfant terrible, dneska je to už „obchodní značka“ mojí tvorby, dokonce nejen v žánru. Čtenáři by byli určitě zklamaní, kdyby se mí hrdinové dali na pokání, ale moment překvapení je dávno pryč.

Úplně nakonec otázka z trochu jiného soudku. Dlouhá léta jsi byla stálou členkou redakce Pevnosti. Když se za svou prací v Pevnosti ohlédneš, co se ti vybaví?
Ohlédnu se a hrůza… jedenáct let a více než stovka článků, Tomáše Němce beru bezmála jako člena rodiny. Spousta práce, legrace, zvratů a šarvátek… ale stejně jako Moire i já začínám být unavená a mám toho hodně, takže se četnost článků trochu sníží. Moudra už jsem do čtenářů Pevnosti nalila dost a doufám, že ho náležitě zúročili, stejně jako redakce plná mladých jinochů plných síly moje mateřské rady. (smích)

Neomillnerová03

Petra Neomillnerová (*1970, Praha)
Jedna z nejúspěšnějších autorek fantastiky u nás. Její prózy se vyznačují osobitým stylem, který kombinuje až naturalistickou realističnost s brutální přímočarostí a otevřeně pojatými scénami plnými násilí a erotiky. Její doménou jsou silné ženské postavy, které dokáží vzdorovat nepřízni osudu a vydobýt si respekt v mužském světě testosteronu a machismu.
Debutovala povídkou Ta, kterou smějí sedlat jen bohové… (Pevnost 4/2002). S časopisem Pevnost mimochodem navázala spolupráci trvající dodnes. Právě zde vyšla i první povídka s Moire – Hněv řeky (Pevnost 5/2003). Následovaly další a hvězda Petry Neomillnerové stoupala. V roce 2006 první povídková sbírka Vlastní krev (Triton 2006), o rok později už román Nakažení (FANTOM Print 2007). V obou případech Moire v hlavní roli. Pak se objevila upírka Tina – Sladká jak krev (Triton 2007), a zaklínačka Lota – Psí zima (FANTOM Print 2008). Ani tady nezůstalo u jedné knihy, ale autorka otevřela cykly, které mají mezi čtenáři velký ohlas. K tomu je třeba připočíst román Dítě Skály (Brokilon 2009), povídky, knihy věnované magii a desítky recenzí a článků pro Pevnost. V posledních letech autorka rozšířila svůj záběr o dětského čtenáře v knihách Amélie a tma (Albatros 2012) a Amélie a barevný svět (Albatros 2013), kde se sice musela krotit, ale zůstala věrná upířímu tématu.

Původní článek vyšel v časopise Pevnost v čísle 1/2014.

6. dubna 2014, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Excellent Packing Machinery Tips
FrankJScott - 09. 01. 2023 18:57

In reply to the guy asking about comment utiliser les machines d'emballage, machine encaissage, variety packaging machines usa, coûts des machines d'emballage, industrial shrink wrap system, ligne de production, I highly suggest this top automated packaging machinery forum or opération d'encaissage automatique, speed packing beer, shrink wrap packaging machine, automatisation de l'emballage, brewery case packing equipment, best packaging machinery, and don't forget this updated automated packaging machinery site and don't forget packaging industry, paquets de variétés, greener packages, canned craft beers, durée de vie emballage automatique, encaisseuse automatique toronto, alongside all this updated automated packaging machinery site which is also great. Also, have a look at this awesome automated packaging machinery blog as well as automatisation encaissage, familiar beers, tikithemed canspiracy variety pack, aluminum cans market values, emballage écologique, garantie sur les machines d'emballage, and don't forget this new automated packaging machinery blog as well as good quality packaging machinery, emballages durables, preserve the quality of craft beer, achat machine emballeuse, best case packer brewery, key factors to consider when choosing packaging machinery, not to mention top automated packaging machinery link which is also worth a look. I also suggest this new automated packaging machinery link as well as familiar beers, machines automatiques ou semiautomatiques, limitededition brew, machine d'emballage écologique québec, palettiseur automatique ontario, formation du personnel sur les machines d'emballage, not to mention this updated automated packaging machinery url on top of cans over bottles, emballeuse brasserie, garantie sur les machines d'emballage, emballages en papier recyclable, tendances en matière d'emballage, équipement emballage, not to mention recommended automated packaging machinery blog and don't forget paquets de bière variés, système d’encaissage brasserie, emballages de variété, emballeuse bière, us packaging line, avantages des boissons en boîte, which is also great. Finally, have a look at this best automated packaging machinery blog with emballage réutilisable, machine d’encaissage brasserie, ligne d'emballage, wraparound packing machine, équipement emballage, fusibles emballeuse, for good measure. Check more @ Top Rated Yak or Merino Wool Advice b344d44
dry lips post accutane
enurent - 19. 03. 2023 19:25

how to get accutane prescribed to you Atrial fibrillation was seen more frequently among women on exemestane than anastrozole 72 v 46 patients, respectively; P
dapoxetine innovator
Entibly - 12. 05. 2023 04:24

priligy generic But the workers will be suspicious, So as long Copd And Weight Loss as the Union Union sends someone else copd and weight loss quick lose weight to pick it up, there will almost certainly be a strike

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Písně čarodějky 3 - Zjizvení

Písně čarodějky 3 - Zjizvení
249 Kč 224 Kč

Písně čarodějky - trilogie

Písně čarodějky - trilogie
737 Kč 663 Kč