Strážci plamene, Neil McIntosh
V nejnovějším warhammeráckém příběhu Strážci plamene se na scénu už potřetí vrací zapřísáhlý nepřítel Chaosu a jeho přisluhovačů, dobrodruh a žoldnéř Stefan Kumanský. Ten může být zatím sám se sebou docela spokojen. Už několikrát se mu podařilo překazit plány uctívačů temnoty a zasadit jim citelné rány. Bezpečně dovedl do Erengradu Elenu Jevčenkovou a s ní i část magického artefaktu, čímž zabránil pádu města do rukou Chaosu. A následně se mu dokonce podařilo eliminovat i hrozbu, kterou želbohu představoval jeho bývalý přítel Alexej Zucharov svedený na stranu zla a přeměněný v mutanta s nadlidskými schopnostmi. Kumanský za tato vítězství ovšem zaplatil hodně a sáhl si až na dno fyzických i duševních sil.
V porovnání s předchozími dobrodružstvími by mu tedy měl návrat do srdce Říše Altdorfu přinést kýžený oddech. Ovšem chyby lávky. Stefan i jeho přítel Bruno Hausmann zakrátko zjišťují, že v ulicích města zuří sice skrytá, ale stejně nemilosrdná bitva mezi Chaosem a jeho protivníky. Kultisté mají v rukávu plán, kterým hodlají Altdorf srazit na kolena, a Strážci plamene se tedy opět obracejí na Kumanského. Jeho úkol je stejně bizarní jako šílený. Má se totiž v čele malé skupinky odvážných dostat do nejpřísněji střeženého vězení v Říši a unést odtamtud jednoho z nejvyšších velitelů kultismů. Jen v jeho hlavě jsou totiž ukryty důležité informace, které Strážcům umožní plány Chaosu zhatit…
Vlastní příběh autor rozvíjí v několika dějových liniích doplněných zdánlivě nahodilými scénami a úryvky, které však mají za úkol doplnit celkový obraz či blíže osvětlit některé důležité události. Prolíná se tu zejména Kumanského nebezpečná výprava s děním ve městě Altdorfu, jež čtenář sleduje zejména prostřednictvím Stefanova přítele Bruna. Pro toho se původně jednoduchá „prácička“, jako je dohled nad Kumanského bratrem Michailem, zanedlouho stává bojem na život a na smrt, v němž se jeho protivníci neštítí použít jakékoli zbraně.
McIntosh rovněž v knize otevřeněji mluví o tajemných Strážcích plamene i jejich boji s Chaosem, takže si pozorný čtenář dokáže udělat mnohem lepší představu o jejich cílech a fungování. Celá organizace se tak stává v jeho očích uvěřitelnější. Nezapomíná však ani na prokreslování pozadí příběhu, velmi realisticky ukazuje život v Altdorfu i jinde v Říši. Skvostným kouskem je pak jeho popis vězeňské pevnosti ve Stahlfortu, jež představuje obraz hrůzy a zapomnění.
Pokud mluvím o realističnosti příběhu, musím se zákonitě zmínit i o hlavní postavě. Stefan Kumanský je typ rozervaného hrdiny, ve kterém se sváří fanatismus s hlasem rozumu a svědomí. Jeho minulost v podobě vyvraždění rodné vesnice ho svádí, aby i své sebehorší činy ospravedlňoval bojem s Chaosem, ale v nitru si stále uvědomuje, že menší zlo je stále ještě zlem. A právě toto uvědomění ho udržuje příčetného, ovšem nebrání mu v tom, aby chyboval. A někdy i fatálně. Stefan se ale snaží vždy svým chybám postavit a vyrovnat se s nimi, aby mohl žít dál.
Děj románu má rychlý spád, nechybí překvapivé zvraty ani napětí. McIntoshovi se podařilo vyvážit poměr mezi přímou akcí a intrikami. Tu a tam něco v textu naznačí, ale až do posledních stran si pár tajemství nechává pro sebe. Dobře vymyšlená zápletka a solidní řemeslné zpracování textu pak ze Strážců plamene dělá přinejmenším zajímavě pojatý příběh vymykající se z průměru klasického Warhammeru.
- Neil McIntosh: Strážci plamene
- vydal: Polaris, Frenštát p. R. 2007
- přeložil: Štěpán Hlavsa
- obálka: Geoff Taylor
- 318 stran / 219 Kč