|
Anotace:
V temných ulicích Altdorfu, největšího města Starého světa, se to vždycky jen hemžilo lupiči a hrdlořezy. Nyní ale musí městská hlídka čelit výzvě největší, vrahovi tak bezohlednému a strašlivému, že je všeobecně znám pod jménem Bestie. Na pozadí stupňujícího se strachu a hysterie musí tři ti nejnepravděpodobnější spojenci spolupracovat, aby vraha odhalili. Krvavá stopa však vede k císařskému dvoru. Podaří se jim Bestii dopadnout dřív, než Císařství zachvátí plameny revoluce? Jack Yeovil je pseudonym populárního romanopisce Kima Newmana. Romány Jacka Yeovíla byly poprvé publikovány před deseti lety a dnes mají své fanatické přívržence mezi čtenáři fantasy i fanoušky Warhammeru. |
Ad Bestie v sametu, Yeovil Jack Ocel - 02. 09. 2008 11:51 brilantne napsane...super pribeh...parada..
|
Ad Bestie v sametu, Yeovil Jack Jack_Dark - 07. 02. 2009 20:20 Bestie v sametu má hodně blízko svým stylem k detektivce. Je velmi dobře napsaná a poutavá. Rozhodně čtivá a stojí za pozornost.
|
Ad Bestie v sametu BoriHokr - 13. 02. 2009 09:52 Další nadprůměrný zářez pana Yeovila. Tentokráte nestojí v centru pozornosti jeho oblíbená Genevieve, ale dostáváme se do prostředí říšské smetánky a společně s jedním z šlechticů odkrýváme záhadu tajemného vraha a hrozících lidových bouří v hlavním městě Říše. Detektivní linie se přirozeně prolíná s pasážemi konspirativními i s průhledy do života císařské rodiny a setkáme se i s několika postavami, které Yeovil použil v předcházejících knihách (dějově se Bestie odehrává po první povídce z Genevieve nemrtvé). Román působí sevřeným dojmem, ani jeden z motivů nepřijde nazmar (i když některé ze závěrečných odhalení působí až moc násilně, je to jen drobná skvrnka) a napětí stoupá až do samotného konce. Rozhodně se přimlouvám, aby Polaris zařadil do edičáku nějakou novou autorovu knihu. Vedle Abnetta momentálně ve Warhammeru nevidím lepšího spisovatele.
|
O hlavní dění v knize se stará parta tří hlavních... Norek - 24. 04. 2009 13:04 O hlavní dění v knize se stará parta tří hlavních hrdinů v následujícím složení: Baron Johann von Macklenburg, věštkyně Rosana a bývalý(to proto, že poctivý se tam dlouho neohřeje) policajt Harald Kleidest. Mé sympatie získal jednoznačně drsný Harald, už jenom jeho přezdívka Hnusák Harald říká proč. Všchno začíná, když se baron začne zajímat o brutální vraždy prostitutek. Myslí si totiž, že je má na svědomí jeho trošku ujetý brácha. A tak Rossanu a Haralda pověří vyšetřováním. Jenže stopy vyšetřování vedou do těch nejvyšších a zároveň nejnebezpečnějších míst. To vše se odehrává na pozadí neklidné doby, kdy masy každou chvilku hrozí rozpoutáním rebélie.
Tenhle příběh alá Jack Rozparovač si zaslouží zapět chválu. Atmosféra knížky je jedinečná. Ať už se postavy nacházejí v chudínském doku, páchnoucím rybinou, kde právě došlo k vraždě nebo se pohybují v salónech nejvyšší šlechty, páchnoucích intrikami, připadáte si při četbě jako by jste byli k vyšetřování přizváni taky. Společnost od základů propletená korupcí si v ničem nezadá s aktuálním stavem, s kterým se člověk potká jen co vystrčí nos z rodné chaloupky. Za tohle nenucené srovnání si autor zasluhuje další plusové body. Jedinou výtkou snad je trochu klišovitá zápletka, ale tento malý nedotatek je mnohokrát přebit autorovým brilantním spisovatelským podáním, napínavým dějem a už výše zmíněnou skvělou atmosférou. Určitě jedna z nejlepších knih ze světa Warhammeru.
|
Genevieve téměř bez Genevieve... BoB - 11. 09. 2009 05:42 Sex je příjemná věc, co si budeme povídat. Sex za peníze – to je však již trochu něco jiného. Kdysi jsem v nějakém časopise četl, jak jakási prostitutka beze studu popisovala její způsob obživy. Jejími slovy byla prostituce „práce jako každá jiná“. V prvním momentě mě to zarazilo a možná i trochu urazilo. Každopádně je to jistě téma na úvahu. Nikdy jsem se svým tělem neživil. Dokážu si však představit, co to obnáší. Jak klady, tak zápory. Na jednu stranu je skutečně jedno, čím si člověk vydělává na živobytí. Cokoli člověk vykonává za odměnu, je svým způsobem práce. Práce je definována jako jakákoli smysluplná lidská činnost. Prostitutka nabízí služby, po kterých je evidentně zájem (jinak by to přece nedělala, že?) a bere za ně peníze (zadarmo by to také nedělala, že?). Dělá něco, z čeho má někdo druhý užitek či v tomto případě spíše potěšení, takže se to jako práce dá brát. Problém nastane se zbytkem jejího výroku. Jako každá jiná dle mého názoru rozhodně není. Je to však jen můj názor, někdo jiný (třeba její kolegyně) to může vidět jinak. Proč tady rozebírám takovéto věci, které s literaturou na první pohled nesouvisí? Kdo se začte do této knihy, pochopí...
Nenaleznete mnoho knih, které by začínaly podobným způsobem. Sice knihy většinou začínají (nebo by alespoň měly) něčím, co vás v co nejkratším okamžiku maximálně upoutá (jak se také říká: chytí a nepustí). Je však upoutat a upoutat. Úvod Bestie v sametu [Beast in Velvet, 1993] si opravdu dokáže získat čtenářovu pozornost. Jedná se totiž o drsné a velmi syrové uvedení do příběhu pro otrlejší. Popisuje běžný altdorfský (městský) život z pohledu stárnoucí znetvořené prostitutky se vším všudy. Organizovaný zločin, korupce, brutalita, vydírání, loupeže, krádeže, vraždy, prostituce – to je běžný výčet přirozeností, které se v Altdorfu denně dějí. Takovýto velmi agresivní, až téměř bezohledný začátek se skutečně často nevidí.
Genevieve Dieudonné nebyla v žádném dobrodružství vyloženě hlavní postavou. V Bestii v sametu je to naprosto stejné. Třetina příběhu uplyne a o Genevieve ani zmínka. Pak se opět jednou mihne vyprávěním a zase nic. Ve všech třech knihách jsou jiní hrdinové, kterým se příběh přednostně či převážně věnuje. Genevieve jen v určitý okamžik „vyskočí“ téměř jakoby odnikud a (většinou za dosti dramatických okolností) zapojí se do děje. Tato kniha se čte stejně dobře jako ostatní dvě (oproti druhé knize z cyklu ještě o něco lépe). Tentokrát hodně temný námět, zpracovaný hodně temným stylem, dokáže v člověku probudit hodně temné pocity. Tento příběh mi připomněl knihu Ritus od německého autora Markuse Heitze, ve kterém lidstvo taktéž svými ukrutnostmi sužovala krvelačná Bestie. A že bylo hodně těžké ji zastavit snad ani nemusím podotýkat.
Poslední třetina příběhu je skutečně dynamická. Sice k tomu vše spělo již od začátku, ale až v této části se vše jakoby utrhne ze řetězu. Pod rouškou mlhy se davy občanů ovlivněné provokatéry a revolucionáři řítí ulicemi a s nadšením zapalují město. Strážníci jsou prvními oběťmi na řadě a davy rozběsněných lidí je se slovy „smrt hlídce!“ s nadšením lynčují. Strážci pořádku, kteří chtějí uniknout tomuto osudu si v posledních okamžicích strhávají svoje označení a pokřikují společně s davem. Chaos prostupuje touto částí vyprávění skutečně dokonale a energie, jakou je právě závěrečná část nabitá, vámi proudí a svou silou vás bezmála nutí prožívat vzrušené chvíle emocemi opilých lidí při nenávistném a všeničícím pochodu městem. Vše co stojí v cestě musí jít stranou. Lidé, mající za cíl rozběsnit obyvatelstvo Altdorfu využívají pověsti Bestie a páchají zločiny tak, aby veškerá vina mohla být svalena právě na ni. Takovéto okamžiky jsou popsány s výřečností a věrohodností člověka, který ví jak upoutat pozornost a získat si čtenáře na svou stranu.
Navzdory všem temným vizím a v závěru i akcí nabitému ději se však najde i několik velice vtipných okamžiků, které vás pobaví a rozptýlí ve chvílích všeobecné hysterie a veskrze akčního pronásledování. Ačkoli se nepovažuji za nedůvtipného, závěr příběhu mě dokázal překvapit, což se mi již dlouhou dobu nepřihodilo. Sice se nejednalo o nějaké skutečně šokující překvapení, ale za vraha jsem měl tentokrát někoho docela jiného. To může znamenat dvě věci. Buďto je to s mou domnělou nedůvtipností trochu jinak, nebo je autor mazaný manipulátor a mystifikátor, který je schopen vám svými vizemi a fantaziemi zamotat hlavu a dokonale vás svést z cesty. Každopádně se jednalo o skutečně poutavé vyprávění, které vám svým detektivním závěrem možná trochu vyrazí dech. Pozornému čtenáři neunikne, že Genevieve, po které je celá literární série pojmenována, se v tomto příběhu nikterak důležitě neprojeví. Pouze se knihou mihne, snad aby dokázala avízovanou příslušnost k sérii, ale jinak naprosto není hlavním hrdinou tohoto dobrodružtví. To však nic nemění na tom, že se jedná o překvapivě poutavou knihu, která vám nabídne moře napětí a překvapení. Bestii v sametu vydalo opět nakladatelství Polaris v roce 2004.
|
Bestie v Sametu Manatee - 18. 04. 2010 18:38 Altdorf, hlavní město Říše, je místo, kde je organizovaný zločin, vraždy, prostituce, brutalita, korupce na denním pořádku. Ale když někdo začne zabíjet prostitutky tak bestiálním způsobem, začne se o případ zajímat hrabě Johann von Mecklenberg. Ten chce zjistit, kdo může zabíjet takovým bestiálním způsobem prostitutky. Vrah pro svou bestiálnost a nehumánnost dostane přezdívku Bestie. U jedné z vražd se najde kus zeleného sametu, což ukazuje na vysokou šlechtu.
Hrabě má podezření že Bestie je jeho bratr, který je vysvobozený ze závislosti na Chaotitu, ale zjevně ne úplně. Z tohoto důvodu povolává do služby bývalého strážníka "hnusáka" Haralda, věštkyni Rozsahu a strážníka Elsaessera, aby mu pomohli s vyšetřováním. Prostí lidé páchají vlastní zločiny a svádějí tyto zločiny na Bestii. Ve městě Altdorfu proto nastává naprostý chaos.
Ten to díl Genevieve je spíše detektivka. Sestava hlavních postav se po celou dobu snaží chytit Bestii. Ale je trochu zarážející, že Genevieve, po které je tato série knih pojmenována, se v tomto díle jen lehce mihne. Ale jinak je kniha opět velmi čtivá, oplívá hutnou atmosférou. Někdy máte pocit že jen stojíte kousek od postavy a koukáte na ni. Opravdu doporučuji jak pro fanoušky Warhammeru, tak i pro ty, kteří tento cyklus nečtou.
|
Zákazníci, kteří koupili tuto knihu, kupovali také... | Stejná série | Stejný autor | |||||||||
188 Kč
|
188 Kč
|
188 Kč
|
197 Kč
|
188 Kč
|
332 Kč
|
314 Kč
|
197 Kč
|
197 Kč
|
332 Kč
|
215 Kč
|
170 Kč
|