Ztracená rodina, Charles Stross
Fantastika si získává stále větší oblibu, což se mimo jiné projevuje i přímo v knihkupectvích. Už dávno se knihy tohoto žánru nekrčí kdesi v zastrčených policích vzadu jako nějací chudí příbuzní, ale mnohé z nich zabírají nejprestižnější místa ve výlohách a hlásají do světa, že se právě objevil nový bestseller. Vydavatelé nesázejí jen na osvědčené klasiky, ale sami aktivně vyhledávají nové, zajímavé spisovatele a snaží se je představovat čtenářům co nejdříve.
Jedním z takových autorů je i Charles Stross, který se loni u nás etabloval hned dvěma knihami – špionážní akcí v hororovém stylu Archivy hrůz a románem Rodinný podnik, úvodním dílem cyklu Vládcové obchodu. V něm Stross kombinuje fantasy a scifi motivy v dobrodružném příběhu, jenž se v lecčems blíží slavnému Amberu Rogera Zelazného. Od vydání prvního dílu uplynulo jen pár měsíců a nakladatelství Talpress přispěchalo s pokračováním, Ztracenou rodinou.
Miriam Becksteinová je moderní a světaznalá novinářka, kterou hned tak něco nepřekvapí. Jednoho dne ovšem ke svému úžasu zjistí, že není jen tak obyčejnou Američankou. Starý rodinný šperk, medailon s prapodivným znakem, jí otevře cestu do alternativního středověkého světa Gruinmarktu, o kterém ví jen hrstka zasvěcených. A co víc, dozvídá se, že je ztracenou dědičkou obrovského majetku, a dokonce má nárok na význačný šlechtický titul! Vypadá to jako příběh vystřižený z červené knihovny, že?
Ovšem Miriam Becksteinová alias Helge Thorond-Hjorth není žádnou náctiletou naivkou. Takže dobře ví, že nic není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Už zakrátko si všimne, že značná část nově nalezených příbuzných není jejím nečekaným návratem právě nadšena. Navíc zjišťuje, že hlavním zdrojem příjmů je přeprava informací i zboží mezi světy, což často zahrnuje nelegální aktivity včetně pašování a drog, s čímž nechce mít nic společného. A zaostalý středověký svět Gruinmarktu, v němž se ocitla, není ženám právě nakloněn. A aby toho nebylo dost, někdo se ji soustavně pokouší sprovodit ze světa!
Jenže všechno zlé může být k něčemu dobré. Od jednoho z mrtvých vrahů získává Miriam zvláštní medailon s obrazcem poněkud odlišným, než je ten její. A protože je to důvtipné děvče, rozhodne se ho vyzkoušet. Tím pádem se před ní otevře úplně nový svět, o němž nemá rodinný klan ani ponětí. Svět, kde po nebi krouží vzducholodi, na zemi vládne pára, policie je téměř všemocná a Karel Marx je hlasatelem idejí kapitalismu. A právě zde si Miriam hodlá založit základnu a vybudovat nezávislost. Už ji totiž unavuje být jen figurkou v cizí hře…
V druhé knize se příběh začíná pěkně zamotávat. S objevem dalšího světa se rozšiřuje pole působnosti hlavní hrdinky, která zde může prokázat svůj um i obratnost, aniž by měla za zády různé mocenské skupiny neustále se ji snažící využít pro své cíle. Miriam je odhodlána změnit život klanu a potažmo s tím i celý Gruinmarkt. Navíc jí tento nový svět poskytuje perfektní skrýš před tajemnými zabijáky, přesně podle známého hesla, že pod svícnem je největší tma. Ona sama zatím může nerušeně začít pátrat po jejich identitě. Otázkou ovšem je, jestli jsou její protivníci dost hloupí, aby jí to spolkli.
Další svět poskytl autorovi skvělou příležitost, aby popustil uzdu své fantazii. A Stross toho náležitě využil. Vyfabulovat originální pseudo-viktoriánský svět, kde Spojené státy nevznikly, Nová Británie je ve válce s Francouzským impériem a starý dobrý Karel Marx byl popraven za hlásání idejí demokracie a svobody! (To je ale geniální vtípek.) A právě zde začíná Miriam uskutečňovat plán, který by měl v konečném důsledku změnit víc než jeden svět. Sama přitom má dost napilno, vyřizovat záležitosti mezi třemi světy je poměrně časově náročné a dává to pěkně zabrat. Zvláště když si musí na každém kroku dávat pozor, protože stále ještě neví, kdo je přítel, a kdo ne.
Rychle se odvíjející příběh má spád a šmrnc, pojí se v něm originalita nápadu se zdánlivou lehkostí provedení. Nechybí tu ani pozvolna se zvyšující napětí a pár zvratů, kterými dokáže Stross překvapit v těch nejneočekávanějších momentech. Velmi sugestivně přitom rozkrývá různé intriky a politické hrátky, ale značnou pozornost věnuje i realistickému podání jednotlivých postav, z nichž obzvláště věrohodně působí hlavní hrdinka. Cyklus je tak rozehrán velice dobře a snad v podobném duchu bude pokračovat i dál.
- Charles Stross: Ztracená rodina
- překlad: Hana Březáková
- obálka: Jana Šouflová
- vydal: Talpress, Praha 2008
- 312 stran / 265 Kč