Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Zrození Adepta je ve světě Prolnutí velká věc, Alex Drescher: Zrození Adepta (Světlo v temnotách 2)

Drescher Alex: Světlo v temnotách 2 - Zrození Adepta

Druhý a zároveň závěrečný díl série Světlo v temnotách nabídne kromě vyvrcholení zápletky také pořádnou akční jízdu. Pro autorovy příznivce to není žádná novinka, ale tentokrát vlak naložený literární akcí pojede zběsilou rychlostí, ovšem ne každý čtenář bude mít odvahu se tímhle rychlíkem svézt.

Příběh velice zdařeného prvního dílu skončil na Ukrajině. Asi není náhodou, že se autor rozhodl vybrat tuto lokalitu pro následující děj. Ukrajina je v jeho alternativní budoucnosti zpustošená a žijí v ní kozáci vyznávající temné bohy. Samozřejmě nejsou jedinými obyvateli, rovněž zde přežívají některé magické bytosti prolnutí, které se chtěly vymanit z civilizace a žít tady v pokojném exilu, kde je sice trochu více špíny, což však kompenzuje nekonečný přísun vodky. Jedná se zejména o vlkodlaky, ti se však s kozáky nemají vůbec rádi. Shodou okolností nepřátelství v knize vygraduje a dojde k mohutné postapokalyptické bitvě o Pripjať.

Toliko z děje pro představení knihy rozhodně postačí. Bitva o Pripjať totiž končí až v samotném závěru knihy. Milovníci militaristických románů si tak přijdou na své. Samopal AK-47 si v této knize střihne opět jednu z nejdůležitějších rolí. Kromě skutečně nepočitatelného množství zářezů, které si v knize legendární zbraň připíše na pažbu, se dočká i různých magických vylepšení v podobě run od orčích válečníků a podobně.

Autor samozřejmě nezůstane jen u slavného Kalašnikova v popisu bojových scén a s tím spojených militárií. Dojde na celou řadu dalších populárních zbraní, včetně mečů, děl a tanků, a to nejen z naší současnosti, ale i z budoucnosti, aby bylo řádné sci-fi učiněno zadost. Popřípadě od jiných ras, aby bylo učiněno zadost řádné fantasy. Míchání stereotypů z obou žánrů je užíváno v takřka parodickém tónu, což se autorovi povedlo, a čtenář se s chutí pousměje.

Alex Drescher v pěti bodech

  1. Jméno Alex Drescher nezní česky, protože se jedná o umělecký pseudonym.
  2. Autorův debut nese název Dokonalý obchod a vyšel v roce 2007.
  3. První tři knihy Alexe Dreschera spojuje postava vyšetřovatele Klopa Yggredda.
  4. V součtu je Zrození adepta autorovou sedmou knihou.
  5. Na osobních stránkách autor uvádí, že kromě psaní se věnuje střílení, lovení ryb, klábosení s přáteli, čtení knih, vaření, lepení modelů, boxu a havanským doutníkům kombinovaným s irskou whiskey.

Může se zdát, že recenze zapomněla na hlavní postavu knihy. Prokop Koutný, který se stal Adeptem Prolnutí, byl postavou vskutku vydařenou a byl velmi příjemným průvodcem prvního dílu. Bohužel pro všechny bitvy, exploze a zbraně tak trochu z druhého dílu vypadl. Vzhledem k tomu, že záměr byl napsat knihu v ich-formě, to působí poněkud zarážejícím dojmem. Drtivá část zmiňované bitvy totiž probíhá bez jeho přímé účasti ve všech jejich částech, a tak sám hlavní hrdina hraje v knize spíše třetí než druhé housle. Podobně je to s ostatními postavami, kterých je celá řada, jsou neméně zajímavé, ale musely ustoupit magicko-scifistickému válečnému střetu.

Příběh se čte hladce, což o to, ale ztratil šmrnc, s kterým přišel v rámci žánru první díl. Ubylo parodických situací, vtipů, narážek na stereotypy dnešní politiky a také ubyl čtivý vývoj postav. Na druhou stranu neubylo akce, zvratů a bojových scén. Čtenář si díky tomu může vybrat, která z autorových poloh mu více sedí, protože ve Zrození Adepta se přiklonil na stranu jen jedné z nich.

  • Alex Drescher: Zrození Adepta (Světlo v temnotách 2)
  • Fantom Print, 2017
  • Obálka: Andrew Dobell
  • 416 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 244 Kč)
5. února 2018, Radim Červenka

Světlo v temnotách 2 - Zrození Adepta

Světlo v temnotách 2 - Zrození Adepta
Vložit do pytle na zboží  Koupit 349 Kč 244 Kč