Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: 15.08.-28.08. zavřeno (dovolená a inventura)
Fantasya Praha: 22.08.-28.08. zavřeno (inventura)
Děkujeme za pochopení

Znovuzrozený admirál vesmírné flotily je ve své víře v posádku a čest Neochvějný , Jack Campbell: série Ztracená flotila

Campbell Jack: Ztracená flotila - Neochvějný

John Geary se probudil po století hibernace a hříčkou osudu se stal velitelem celé alianční flotily. Uznává jediný cíl. Přivést domů co nejvíce živých a pokud možno i zdravých podřízených. Vlastně ještě něco. Musí zjistit, kdo stojí za nekonečnou válkou se sousedními Syndiky a daroval oběma stranám možnost zničit se navzájem lusknutím prstů. A musí při tom zachovat svou vojenskou čest.

Milovníky fantastiky v aktuální záplavě urban fantasy a její sestřenky paranormální romance jistě potěší i zjevení drsnějšího literárního příbuzného. Military hard sci-fi Ztracená flotila čtenáře přenese daleko v čase i prostoru, aby se stali svědky nekončící války demokratické Aliance a diktatury Syndiků. Budou sledovat zoufalou snahu kapitána Johna Gearyho dovést své muže a zmenšující se flotilu kosmických lodí zpět domů.

Campbell Jack: Ztracená flotila 2 - Smělý
Nekonečná válka, smrt a utrpení i zkáza celých světů

Kapitán John Geary se po probuzení z hibernace přes noc stává „Black Jackem“ Gearym. Sto let, které uplynuly od jeho poslední bitvy, ze statečného posledního boje stvořilo legendu celé Aliance. Nyní se musí skutečný muž utkat s aureolou neomylnosti a ukázat svým stoupencům i protivníkům, že je lepším mužem, než by kdy „Black Jack“ mohl být.

Musí si poradit nejen s překážkami Syndiků, jež mu při dlouhém návratu domů stojí v cestě, ale také se změněnými poměry v celé flotile, se zradou vlastních lidí i s probuzenými city, které vždy nemusí být ku prospěchu zúčastněných. A už vůbec není radno zapomenout na mimozemskou rasu číhající na každý jeho chybný krok.

Campbell Jack: Ztracená flotila 3 - Odvážný
Válka bez důvodu, bez východiska i bez konce

Protože spisovatel Jack Campbell působil jako důstojník amerického námořnictva, mohl ve své sérii využít důvěrně známých reálií, což se pozitivně projevuje v hodnověrnosti cyklu i v působivosti nespočtu detailů, které pro čtenáře z cest do kosmu činí něco jen o trochu zvláštnějšího, než je plavba pozemských letadlových lodí.

Příběh Ztracené flotily se drží některých osvědčených konceptů. Mimo jiné přivádí hrdinu odnikud, který má zachránit svět poté, co s ostatními dorazí z předaleké cesty domů a nezůstává jen u využití různých nejklasičtějších dějových i charakterových klišé v nejpozitivnějším slova smyslu.

Campbell Jack: Ztracená flotila 4 - Chrabrý
Také vesmírná sci-fi se v zásadě dá rozdělit do dvou dějových konceptů. Prvním je válka lidí s lidmi, kteří žijí či chtějí žít jinak než druzí, druhým je souboj lidí a mimozemšťanů. Jack Campbell využil obou, aby přehlednou, ale nevysvětlenou nenávist mezi demokratickou Aliancí a syndikovanými planetami, přetavil také v nečekaný střet s neznámou civilizací, která se cítí být lidmi ohrožena.

Nové koště dobře mete, ale může se zlomit

Kapitán Geary se snaží změnit pohled na morálku, disciplínu, vojenskou hierarchii i způsob boje, protože vše se během desetiletí změnilo k horšímu. Vzhledem k tomu, že jinak jsou síly obou stran vyrovnané, jsou schopnosti vojáka ze „staré“ školy jedinou nadějí na vítězství a tato pravda se osvědčí i v mnoha bitvách, které flotila nepřetržitě podstupuje.

Jack Campbell ve čtyřech bodech

  1. Vlastním jménem John G. Hemry je autorem vojenské a válečné sci-fi.
  2. Při psaní využíval svých zážitků důstojníka amerického námořnictva, zejména v sérii Stark´s war a Paul Sinclair (JAG ve vesmíru).
  3. Ztracenou flotilu napsal pod pseudonymem Campbell a jejích šest částí Neochvějný, Smělý, Odvážný, Chrabrý, Neúprosný a Vítězný vydal v letech 2006 až 2010.
  4. Kromě ní napsal i další dvě série – Beyond the Frontier a The Lost Stars.

Jack Campbell: Ztracená flotila 5 - Neúprosný
Nezkušený admirál musí vyřešit konflikt starých pořádků a morálky, kdy miliony mrtvých ještě nevolaly po pomstě, Aliance nedecimovala nepřátelské civilisty, nevraždili se zajatci a novodobého pojetí boje, kdy vítězství je vyváženo zbytečnou smrtí podle vzoru „Black Jacka“. Kdy strategie padá na oltář falešné a nepromyšlené sebevražedné agresivity, která nemá budoucnost.

Nové způsoby vedení a boje však mají i nepřátele, kteří jednou přesvědčí část flotily k útěku, podruhé způsobí sabotáže. Stanou se tak dalším problémem, který musí Geary překonat. Kromě páté kolony ohrožují schopného a charizmatického velitele také pomluvy, ale i přítelkyně, které udělají cokoli, aby se Alinace a „Black Jack“ nezničili navzájem.

Strhující děj na každé stránce

Romány jsou stejně akční během soubojů, při nichž autor jistě nevystačil s jedinou tabulí pro záznam pohybů všech plavidel, i během líčení výsadků na nepřátelských planetách či popisu každodenní rutiny na kosmických lodích. Přestože by se mohlo zdát, že vyprávění zaujme jen skalní fanoušky žánru hard sci-fi, není to dál od pravdy. I čtenáře, kteří podobnou literaturu běžně nečtou, strhne děj neustálou akcí i napětím, originálními nápady a zvraty i pro laiky přitažlivým a působivým líčením vojenské každodennosti.

Campbell Jack: Ztracená flotila 6 - Vítězný
Někdo by mohl namítnout, že admirál má nehorázné štěstí a až nadpřirozené schopnosti, za kterými však stojí jen ztracené vědomostmi a výcvik. Protože je ale sympatický velitel velmi lidská postava s pochybnostmi i vlastními démony, jistě mu to milovníci perfektních vojenských akcí prominou. Třebaže je děj všech částí velmi podobný a dějová linka spočívá vlastně jen ve snaze dostat se domů, je v každém dílu i něco navíc.

Co by se však sérii dalo vytknout je to, že se přes mnohé náznaky téměř nepouští do hlubší politické, historické či společenské exkurze a důkladnějšího popisu rutiny na palubách válečných plavidel. To ale čtenářům nebrání, aby se rychle a jednoduše vcítili do postav i světa Jacka Campbella, díky čemuž si četbu příjemně užijí ale kvůli čemu jim každá ztracená loď a lidský život bude vadit čím dál silněji.

Cyklus Ztracená flotila jistě není pro kategorické odpůrce vesmírné sci-fi či skalní pacifisty, ale všichni ostatní si u životních příběhů hrdinného kapitána a jeho přátel i odpůrců skvěle odpočinou od životů svých.

  • Jack Campbell: Ztracená flotila
  • FANTOM Print, 2009–2013
  • překlad: Jiří Matyskiewicz
  • obálka: Willert
  • 318 – 320 stran, komplet 1384 Kč (v e-shopu Fantasye již za 1246 Kč)
11. srpna 2013, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Ztracená flotila 1 - Neochvějný

Ztracená flotila 1 - Neochvějný
  229 Kč

Ztracená flotila 2 - Smělý

Ztracená flotila 2 - Smělý
Vložit do pytle na zboží  Koupit 229 Kč 160 Kč

Ztracená flotila 3 - Odvážný

Ztracená flotila 3 - Odvážný
Vložit do pytle na zboží  Koupit 229 Kč 160 Kč

Ztracená flotila 4 - Chrabrý

Ztracená flotila 4 - Chrabrý
Vložit do pytle na zboží  Koupit 229 Kč 160 Kč

Ztracená flotila 5 - Neúprosný

Ztracená flotila 5 - Neúprosný
Vložit do pytle na zboží  Koupit 229 Kč 119 Kč

Ztracená flotila 6 - Vítězný

Ztracená flotila 6 - Vítězný
Vložit do pytle na zboží  Koupit 239 Kč 119 Kč

Ztracená flotila - komplet

Ztracená flotila - komplet
1384 Kč 969 Kč