Železný muž přináší těm nejmenším prostý, ale krásný příběh, Ted Hughes: Železný muž
Slovní spojení “železný muž“ a temná silueta velkého kovového kolosu nebude pravděpodobně českému publiku zcela neznámá. Podobná postava je totiž i protagonistou animovaného filmu Železný obr od Warner Bros, jemuž propůjčil svůj hlas Vin Diesel. A přestože se dějově příliš neshodují, Železný muž Teda Hughese posloužil jakožto předloha pro tento úspěšný film.
Kde se Železný muž objevil, nikdo neví. Najednou prostě stál na okraji útesu a jeho reflektory svítily do dáli. Nejdřív bíle, pak červeně, potom infračerveně. A nakonec se dal do pohybu. Skrz moře a blíže a blíže k lidským obydlím, kde se živil traktory, kombajny a ostnatým drátem. Nebyl zlý, přesto ale lidmi nepochopený a obávaný.
A tak není divu, že vystrašení obyvatelé na něj nastražili past a zahrabali ho. Ale to, co se zdálo být koncem železného muže, byl ve skutečnosti teprve začátek toho všeho, co nakonec vykonal. Jen díky němu a moudrému chlapci jménem Hogarth totiž byl ve finále zachráněn svět, jak už to tak ostatně v pohádkách bývá.
Ted Hughes v pěti bodech
- Jeho celé jméno zní Edward James Hughes.
- Sloužil dva roky v Royal Air Force.
- Po univerzitě vykonával rozličné práce, kupříkladu byl zaměstnán jakožto zahradník či v místní zoo.
- Věnoval se poesii, psaní pro děti a překládání děl.
- V říjnu 1998 zemřel na infarkt.
Cílovou kategorií Železného muže jsou děti ve věku šesti až osmi let, což je třeba mít po celou dobu četby na paměti. Příběh má jen šedesát stran, děj je velice jednoduchý, a přestože závěr není až tak elegantní, přináší poselství nejen pro nejmladší generace. Věku čtenářů odpovídá i jazyk knihy. Ten je skutečně krásný, i když někoho může dohánět k šílenství časté opakování slovních spojení. Je zkrátka patrné, že autor byl také uznávaný básník.
Každé pořádné knížce pro děti nesmí chybět ilustrace. O ty se u českého vydání postaral Michal Menšík, známý pod pseudonymem Nikkarin. A volba to byla geniální. Že je schopný bravurně vystihnout scenérii a správně si vybrat, které detaily zdůraznit, dokázal totiž už při kreslení své komiksové postapo série 130. A tak teprve díky jeho tahům pera Železný muž opravdu ožívá.
Když Ted Hughes dopsal a vydal Železného muže, psal se rok 1968. Od té doby svět notně pokročil a byly napsány statisíce pohádek, jeho příběh je ale tak nadčasový, že ho zub času minul bez povšimnutí. A tak má jeho dílo i po těch čtyřiceti letech stále stejný potenciál poučit a pobavit jak mladé, tak starší čtenáře.
- Ted Hughes: Železný muž
- Albatros, 2014
- překlad: Petr Eliáš
- obálka a ilustrace: Nikkarin
- 64 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)