Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Zahoďte prsteny, v elitním Společenstvu Pevnosti jsou k ničemu, Martin Fajkus, Tomáš Němec (eds.): Společenstvo Pevnosti

Tomáš Němec Martin Fajkus - Společenstvo Pevnosti

Každé dítě se již od mala touží stát členem nějakého společenství. Editoři Martin Fajkus a Tomáš Němec se snažili urputně zapadnout kamkoliv tak dlouho, až nakonec raději vytvořili společenstvo vlastní. A protože jsou oba pánové ve světě fantastiky jako doma, mohli si vybírat členy dle libosti.

Zlí jazykové (tj. bez výjimky všichni autoři a malíři, které v antologii Společenstvo Pevnosti naleznete) tvrdí, že „nominace“ jejich povídek a děl probíhala ve sklepě Martina Fajkuse, který je za tiché podpory Tomáše Němce nejprve oblažil plamenným proslovem o tom, jak má již dlouho sen vydat ty nej povídky z Pevnosti, a následně přesvědčoval na mučidlech tak dlouho, až mu vydali veškerá autorská práva na svá díla a navrch se vzdali se honorářů. O tom, že bezcitní mučitelé ve skutečnosti sledovali bohulibé cíle, svědčí fakt, že výtěžek z knihy věnuje vydavatelství Fantom Print na podporu a rozvoj časopisu Pevnost.

V „péči“ editorů se postupně ocitaly etablované persóny české (a slovenské) fantastické literatury – Vladimír Šlechta, Juraj Červenák, Jaroslav Mostecký, Petra Neomillnerová, Leonard Medek, Štěpán Kopřiva, Jan Kantůrek, Jiří Walker Procházka a po krátkém boji i Miroslav Žamboch. Tvárnější při vyjednávání byly prý hlavně mladší ročníky – Ondřej S. Nečas, Martin D. Antonín, Petr Schink nebo Pavel Renčín. A to ještě zdaleka nebyli všichni; konečný počet se ustálil na čísle dvacet.

Tomáš Němec a Martin Fajkus v pěti bodech

  1. Tomáš Němec se narodil v roce 1976 v Duchcově. Vystudoval obchodní akademii v nedalekých Teplicích a následně nedotáhl ke zdárnému konci práva v Plzni.
  2. Martin Fajkus se narodil v roce 1970 ve Vítkově. Úspěšně ukončil gymnázium, dalším vzděláním se díky své genialitě již nenechal brzdit v rozletu.
  3. Němec začal svojí fantasy dráhu ve fanzinu Kroniky Questaharu, v roce 2003 zvítězil v soutěži O nejlepší fantasy s povídkou Poslední z vymírajícího národa, následně přidal dvě knihy do univerza JFK (Chladná hra a Stín legendy) a editoval sborníky Dobro vítězí, Tváře budoucnosti a Orbitální šerloci.
  4. Martin Fajkus je spíše šedou eminencí, která získávala praxi v zákulisních machinacích v časopisu RAMAX. Stojí (kromě spousty dalších věcí) za vznikem nakladatelství Fantom Print. Na veřejnost dočasně vystoupil jako editor sborníků Legie nesmrtelných a Temné časy.
  5. Oba géniové se setkali v roce 2002 v redakci magazínu Pevnost – dodnes jsou vedeny spory, kdo kým více manipuloval. V současné době pracují oba také jako knihkupci v kmenových pobočkách Fantom Printu.

A pokud se ptáte, co pojí tuto nesourodou skupinu autorů, je odpověď nasnadě: každému z nich vyšla v Pevnosti mezi lety 2002 až 2012 povídka, která svojí kvalitou či námětem vyčnívala. Před pány editory stál nelehký úkol – vytáhnout z bedny plné klenotů ty nejzářivější a nejvybroušenější diamanty. Naštěstí byli pro tuto misi vybráni ti z nejpovolanějších – jak Fajkus, tak Němec, jsou protřelými tvůrci několika dalších antologií a navíc se v Pevnosti v různých funkcích pohybovali od roku 2002.

Vyšperkované klenoty

Ačkoliv se časopis Pevnost profiloval jako magazín sci-fi, fantasy a hororu, zarytí scifisté tentokrát utřou ústa. Antologie Společenstvo Pevnosti totiž obsahuje většinově povídky žánru fantasy proložené sem tam trochou hororu. A menu je skutečně pestré  – od hrdinské fantasy „meč a magie“, přes drsnou akční rubačku, okultní detektivku, klasickou pohádku ve fantasy hávu a mrazivé atmosférické kousky až k fantasy humoristické a povídkám, které jsou především neuvěřitelným gejzírem autorské invence a ohňostrojem originality. Texty bez výjimky nesou charakteristický rukopis svých tvůrců a mnohdy byly předzvěstí vzniku nového hrdiny či světa, díky kterému si pak autor udělal na žánrové scéně jméno.

Pokud náhodou máte pocit, že již všechny povídky obsažené v antologii máte načtené z minulosti (několik jich kromě Pevnosti vyšlo i v jiných sbornících a antologiích), dostanete kromě nich i pár „bonusových kousků“. Mimo očekávané medailonky každého z autorů, které jejich tvůrce Martin Fajkus okořenil vedle nezbytného faktografického minima také špetkou humoru, najde čtenář u každého díla krátkou předmluvu dodanou spisovatelem samotným, kde spisovatelé vysvětlují, za jakých okolností se povídka dostala do Pevnosti. V neposlední řadě na čtenáře čeká pět kreseb s fantasy motivy od předních českých autorů (D. Černý, L. Kupčík, M. Mazal, J. Štěpánek a K. Zeman), opět včetně jejich krátkých profilů.

Detaily vzniku Společenstva Pevnosti editoři popsali v předmluvě a doslovu, a aby čtenáři mohli plně docenit obě šedé eminence české fantastiky, jsou přidány i životopisné a profesní údaje o obou z nich. Na závěr knihy navíc číhá v záloze ještě jedna povídka (Poslední z vymírajícího národa od Tomáše Němce), o které prý ani sám její autor netušil, že se v knize objeví (Pevností však také prošla).

Pokud čtenáře nepřesvědčí ani nadprůměrná koncentrace tvůrců zvučných jmen a povídek vytříbené kvality na celkovém rozsahu 700 stran, pak nezbývá než hrát na city – koupí této knihy podpoříte samotný časopis Pevnost. A vězte, že každý dobrý skutek bude dříve nebo později po zásluze potrestán – vybraný čtenář prý vyhraje exkurzi do sklepa Martina Fajkuse!

  • Martin Fajkus, Tomáš Němec (eds.): Společenstvo Pevnosti
  • Fantom Print, 2014
  • obálka: Raymond Swanland
  • 704 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 279 Kč)
12. května 2014, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Společenstvo Pevnosti

Společenstvo Pevnosti
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 279 Kč