Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Zafónův tajemný Kníže z Mlhy je kvalitní prvotina, jen bez pointy, Carlos Ruiz Zafón: Kníže z mlhy

Zafón Carlos Ruiz: Kníže z mlhy

Carla Ruize Zafóna proslavila hlavně série Pohřebiště zapomenutých knih, v čele s veleúspěšným Stínem větru, která však není jediným autorským počinem tohoto talentovaného španělského spisovatele. Ve svých dvaceti šesti letech napsal hororový román s názvem Kníže z mlhy, určený primárně pro dospívající čtenáře, v němž dokazuje, že již na počátku své kariéry dokázal na svět přivádět kvalitní díla.

Hlavního hrdinu Zafónova hororového příběhu, třináctiletého Maxe Carvera, děj zastihuje v létě roku 1943, kdy se svojí rodinou kvůli zuřící válce odchází z velkého města do malé přímořské vesničky situované na pobřeží Atlantského oceánu. Max však brzy pochopí, že Carverovi namísto bezpečného přístavu nalezli ostré útesy, které čekají na další oběť, co by se o ně roztříštila.

Chlapcovy nejhorší obavy se naplní v okamžiku, když k němu dolehnou zvěsti o tragické události, jež se před lety v jejich novém domě odehrála a při níž zahynul syn předchozího nájemníka. Hlavní hrdina společně se svojí sestrou Alicí a novým kamarádem Rolandem, adoptovaným vnukem místního strážce majáku, kousek po kousku začínají odhalovat původce zla, jenž toto na první pohled poklidné městečko od základu poznamenal.

Carlos Ruiz Zafón v pěti bodech

  1. Barcelonský rodák začínal jako novinář španělských deníků. Později přesídlil do LA, kde také momentální žije.
  2. Kníže mlhy (1993), autorova prvotina, v době svého vydání obdržel cenu španělského nakladatelství E­debé.
  3. Zafón v předmluvě přiznává, že poté, co Knížete z mlhy po letech znovu četl, měl nutkání svůj debut přepsat, nakonec ho ale ponechal v původním znění.
  4. Devětačtyřice­tiletého španělského spisovatele proslavila hlavně série Pohřebiště zapomenutých knih, kterou zatím tvoří romány Stín větru, Andělská hra a Nebeský vězeň.
  5. Stín větru se stal mezinárodní bestsellerem.

Kníže z mlhy je z velké části velmi originálně a poutavě zpracovaná kniha. Románu dominuje pro tohoto španělského autora typická temná atmosféra, která dokáže vyvolat mrazivé pocity nejen v mladších čtenářích. Zafón navíc prostřednictvím vytříbeného jazyka mistrně ztvárnil hlavního hrdinu i ďábelského zástupce temných sil.

Celkový jinak pozitivní dojem z románu ovšem kazí závěrečná pasáž. Všudypřítomné napětí a zajímavá zápletka sice výborně vygradují konečnou konfrontací mezi dobrem a zlem, i přesto se ale nelze zbavit dojmu, že celému románu schází finální rozřešení. Příliš mnoho otázek zůstává nezodpovězeno a celý jinak velmi originální příběh opředený řadou záhad vyznívá do ztracena.

Mysteriózní a hororový román Kníže z mlhy je sice Zafónovou prvotinou, nechybí mu však kvality, jež zdobí Španělovu pozdější tvorbu. Čtenář se tak může těšit na propracovanou zápletku, temnou atmosféru i překvapivá rozuzlení záhadami nabitého díla. Jedinou vadu na kráse jinak originálně a poutavě ztvárněného příběhu tvoří závěrečná nedotažená pointa.

  • Carlos Ruiz Zafón: Kníže z mlhy
  • Albatros, 2013
  • Překlad: Romana Bičíková
  • Obálka: Linda Marečková
  • 192 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
7. května 2014, Adéla Košařová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kníže z mlhy

Kníže z mlhy
249 Kč 224 Kč