Zafónův Nebeský vězeň zůstal ve stínu svého nejstaršího bratra, Carlos Ruiz Zafón: Nebeský vězeň
Z Pohřebiště zapomenutých knih unikl v pořadí třetí díl z plánované tetralogie, jenž čtenáře opět přivádí do slunečné Barcelony konce padesátých let. Hlavní hrdina Stínu větru Daniel Semprere si žije relativně poklidným rodinným životem, ale to by pero nesměl třímat Zafón, aby mu jeho idylku záhy nenarušil a nedonutil ho opět spadnout do koloběhu vše objímající nejistoty. Po veleúspěšném prvním díle a o něco chladněji přijaté Andělské hře, přichází Nebeský vězeň, který má spojit děje dvou předchozích románů a celé sérii dodat ucelený tvar.
O rok později od posledních událostí Stínu větru, se čtenář opět navrací do rodinného knihkupectví Semprerových, které až na finanční nejistotu s ničím výrazně nezápasí. To se změní s příchodem tajuplného zákazníka, jenž u nich zakoupí zdánlivě neškodný historický román Hrabě Monte Christo od Alexandra Dumase st., do nějž vepíše výhružný vzkaz pro Danielova nejlepšího přítele Fermína. Kolečka osudu se dají do pohybu a bývalý trestanec je nucen pomalu odkrýt svoji bolestnou milost.
Carlos Ruiz Zafón v pěti bodech
- Barcelonský rodák, který začínal jako novinář španělských deníků, aby následně přesídlil do LA a začal se naplno věnovat psaní.
- Debutoval s románem Kníže mlhy (1993), jenž nyní vyšel v novém vydání a již tehdy čelil nemalému zájmu čtenářů a obdržel cenu španělského nakladatelství E¬debé.
- Nebeský vězeň je v pořadí třetí volné pokračování série Pohřebiště zapomenutých knih, Zafón z ní plánuje udělat tetralogii.
- První díl celé série Stín větru se stal mezinárodní bestsellerem.
- Zafón momentálně žije v LA a kromě psaní knih fušuje i do filmařiny.
Nebeský vězeň sebou znovu přináší Zafónův vytříbený literární styl, knize nechybí napětí ani občasné vsuvky z Danielova osobního života, jenž se musí vyrovnávat hned s několika problémy najednou. Ačkoliv podle autora nic nebrání tomu číst třetí díl bez znalosti jeho předchůdců, celou knihu si mnohem víc budou užívat námořníci zběhlí ve vodách Zafónových spletitých příběhů, protože právě jim poskytne Nebeský vězeň poslední dílky do rozestavené skládačky zapeklitých dějových linek. Ovšem jako samostatné dílo až tolik nefunguje. Oproti Stínu větru postrádá Zafónovu pověstnou hravost s dějovými zvraty a momenty překvapení, při nichž budete drtit obal knížky či zuřivě otáčet stránky, i přesto však velmi obstojně odkrývá tajemství, jenž ve svých knihách španělský spisovatel nastínil.
Obdivovatelé této série si v zásadě přijdou na své, pokud k románu přistoupí jako ke spojovacímu můstku mezi dvěma do té doby vzdálenými ostrůvky. Ostatním nezbývá než doporučit se raději seznámit s jeho předchůdci předtím, než sáhnou po Nebeském vězni jako po samostatné knize, ačkoliv z obsahového hlediska tomu v zásadě nic nebrání. Nejmladší přírůstek do Pohřebiště zapomenutých knih je tedy spíš takový vzdálený sympatický příbuzný Stínu větru, jenž všechny klady svého rodinného příslušníka zdědil v o něco menší míře. Jako pojítko do té doby zdánlivě nesouvisejících událostí funguje skvěle.
- Carlos Ruiz Zafón: Nebeský vězeň
- Euromedia Group, 2013
- Překlad: Athena Alchazidu
- Obálka: Vojtěch Kybal
- 288 stran, 259 Kč (v e-shopu Fantasye již za 233 Kč)