Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Vzhůru do minulosti!, Ryan Graudin: Časoběžník

Graudinová Ryan: Časoběžník

Cestování v čase obsahuje nespočet psaných i nepsaných pravidel, paradoxů, možností, podmínek… Díky tomu všemu se stává obtížně zvládnutelným tématem na zpracování, neustále se ale objevují odvážlivci, kteří si na zapeklitý námět troufají. Příběhy o cestách v čase jsou stále více populární napříč všemi druhy médií, ať už se jedná o film, seriál, knihu nebo komiks. Kdo by si nevzpomněl na legendární film Návrat do budoucnosti nebo na knihu Cizinka? Díky své obsáhlosti nabízí téma spoustu možností, jak jej uchopit a zpracovat, a díky tomu trh chrlí spoustu rozličných titulů, z kterých se dá vybírat. Časoběžník je jeden z nich.

Farway Gaius McCarthy, jakožto syn slavné cestovatelky časem Empry McCarthyové, touží pokračovat v matčiných šlépějích. Navštěvovat minulost a stát se pozorovatelem dějin je jeho sen, nehledě na to, že touží zjistit trochu víc o svém životě. U závěrečné zkoušky, která by jeho sen přeměnila ve skutečnost, však selže bez možnosti opravy. Touha po vysněném povolání je však silnější a Farway udělá vše pro to, aby mohl pokračovat i bez oficiálního vládního svolení.

Štěstí mu přeje a záhy se stává velitelem své vlastní lodi a jeho úkolem je obstarávat cenné artefakty pro černý trh, ze kterého putují do soukromých sbírek. Díky Farwayovým schopnostem vše klape, jak má – až do chvíle, kdy se při plnění zakázky dostane na potápějící se Titanik. Plány získat vytipovaný předmět mu překazí neznámá holka, která nehraje fér hru. Aby získal zpět drahocenné zboží, je nucen s cizí dívkou spolupracovat a zjistit, kde se tu vzala, kdo je a co po něm chce. Výsledné zjištění může mít mnohem větší dopad nejenom na jeho život, ale i na životy všech ostatních…

Ryan Graudinová v pěti bodech

  1. Narodila se a vyrostla v USA, v Jižní Karolíně.
  2. Ráda cestuje po světě.
  3. Žije blízko moře se svým manželem a psovlkem.
  4. Na kontě má šest young adult novel.
  5. Vystudovala obor kreativní psaní.

Pozitivním bodem je, že autorka neignoruje náležité aspekty cestování časem a uvědomuje si paradoxy, které mohou nastat a nebojí se pohrát si se zvraty, které mohou z výletů do časových rovin vyplynout. Problém nastává, když je toho tolik, že se do toho čtenář zamotá. U Časoběžníka je hlavní myšlenka zřejmá, nicméně ke konci, kdy vše graduje a vrcholí, se děj začíná trochu šmodrchat a nedá se říct, že by bylo vše stoprocentně srozumitelně vystavěné. Výsledný dojem je proto trochu matoucí.

Z anotace může vyznít, že se jedná o klasickou young adult, kdy se hlavní hrdina zamiluje do oné záhadné dívky, naštěstí autorka tento prvek vypustila a žádná insta-love se nekoná. Příběh sice obsahuje romantické linky, ale nejsou nijak rušícím prvkem. Nedá se to však označit za prvoplánový záměr, svůj podíl na tom má kvalita zpracování, která pokulhává. Mezi hlavním hrdinou a jeho dívkou chybí chemie a je zatěžko uvěřit, že se jedná o zamilovaný pár. Mnohem více jde autorce přiblížit aspekty a atmosféru přátelství, než vytvořit věrohodný partnerský vztah.

Jednotliví členové posádky jsou zajímaví převážně díky svým zvláštnostem a libůstkám. Například neustále se měnící barva vlasů Imogen a její tvorba zábavných lodních záznamů nebo obliba nadávek v cizích jazycích u Eliot. Posádka sice cestuje na místa konání tragických událostí, ty však nedostávají moc prostoru a pouze se zlehka naťuknou, což je trochu škoda a prostředí se stává lehce ochuzené o nevyužitý potenciál.

Vzhledem k zařazení do young adult nelze očekávat hard SF příběh, naopak je příjemným rozptýlením v žánru sci-fi a až na pár drobných výtek k pochopitelnosti děje se jedná o jednohubku, která zabaví.

  • Ryan Graudinová: Časoběžník
  • Fragment, 2019
  • Překlad: Kateřina Hejnová
  • 360 stran, 359 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
12. června 2019, Lýdie Hochmanová

Časoběžník

Časoběžník
Vložit do pytle na zboží  Koupit 349 Kč 314 Kč