Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Vrazi z Krondoru, Raymond E. Feist

Feist Raymond E.: Odkaz Trhlinové války II. - Vrazi z Krondoru - nové vydání

Nakladatelství Wales se druhým vydáním vrátilo k druhé části série Odkaz Trhlinové války, populárního amerického spisovatele Raymonda E. Feista, nazvané Vrazi z Krondoru.

Autor čtenáře zavádí do Krondoru nedlouho poté, co se princi Aruthovi a jeho zdatným pomocníkům Jamesovi a Locklearovi podařilo odhalit spiknutí tsuranského mága Makaly a útok Bratrstva temné stezky. Kámen života v Sethanonu byl ochráněn a oni se vracejí domů. Ovšem v Krondoru není všechno tak, jak bývalo. Jaksi se tu nějak rozmohla úmrtnost, a to zejména v podsvětí a také mezi lidmi znalými magie. Někdo je prostě a účinně likviduje. Ti, kteří četli Feistovy knihy, mohli už z názvu odvodit, kdo se zase stává Aruthovým protivníkem. Ano, jsou to Puštíci. Cech nájemných vrahů si prostě nedá pokoj. A když dostane po prstech, nestačí mu to. Tedy, aspoň to tak vypadá.

Šerif krondorské policie si s vraždami neví rady, a proto Arutha povolá našeho starého známého – Jamese. Panoš James, alias Jimmy Ručka, má jako bývalý zloděj všechny předpoklady, aby odhalil, co se za podivnými vraždami vlastně skrývá. Ale ani on to nebude mít lehké. Někdo totiž odklízí i jeho informátory a chodit ve stokách je čím dál nebezpečnější. Ale nebyl by to ani James, aby si neporadil. Zvláště, když postupně zjišťuje, že jedním z jeho protivníků je starý známý – Plazivec.

Paralelně čtenář sleduje Williama (Pugova syna), který se právě stal rytířem. Hned jeho první úkol je dost nesnadný. Musí udržet naživu příslušníky jisté vládnoucí rodiny z blízkého království. Jinak by mohla vypuknout válka. A protože tito šlechtici jsou cílem temných mágů i Puštíků, nemá to fakt snadné. Příběhy obou mladíků se doplňují a proplétají až do strhujícího finále.

Překvapením příběhu jsou zejména Puštíci samotní. I když jsou to oni, nejsou to zase úplně oni. Vysvětlím: Puštíci se mírně přetvořili. Nájemné vrahy doplnili čarodějové uctívající temné síly ve zvířecí podobě. Ti cech vrahů ovládají a používají ke svým cílům. Zajímavým motivem je přeměna čarodějů v šelmy božstev, která uctívají. Na druhé straně i kněžská magie má své zvláštnosti, jak je zřejmé z konce knihy.

Vrazi z Krondoru jsou tak trochu dobrodružným příběhem i detektivkou. Akční pasáže bojů o život střídají obrazy magických rituálů a kouzelnických útoků. Mysl prince Aruthy pracuje brilantně – jako vždy. Pátrá především po odpovědi na otázku „Proč?“ Přesto je skoro přechytračen temnými čaroději a jejich přisluhovači.

Děj plyne rychlým tempem, který nedá čtenáři vydechnout. Je plný napětí a vrcholí na konci knihy perfektním střetnutím ve staré keshanské pevnosti. To je popsáno obzvláště realisticky, až naturalisticky. Nechybí utrhané ruce, nohy a jiné končetiny a samozřejmě spousty stříkající krve. Kromě toho si autor v textu neodpustil několik obvyklých humorných poznámek, které odlehčují děj.

Překlad Roberta Čapka je čtivý a plynulý jako obvykle a přispívá tak nemalou měrou k Feistově oblíbenosti u čtenářů. V textu je jenom málo chyb. Jen pár drobných jazykových neobratností, které se dají snadno přehlédnout.

Prostě – Feist je Feist. A Vrazi v Krondoru, to je Feist jako vyšitý.

  • Raymond E. Feist: Vrazi z Krondoru
  • vydal: Wales, Praha 2007 (druhé vydání)
  • přeložil: Robert Čapek
  • obálka: Thomas Thiemeyer
  • 320 stran / 259 Kč
21. listopadu 2007, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).