Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, ve dnech 25.-29.10. bude v brněnském Arrakisu zavřeno z důvodu dovolené. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Vítejte u otázek a odpovědí stavitelů Arestonu, Josef Pecinovský: Stavitelé Arestonu

Pecinovský Josef: Stavitelé Arestonu

Už je to dávno, co se ve Sluneční soustavě poprvé objevil umělý konstrukt rozměrově připomínající menší planetku. A ačkoli ho pozemšťané začali velmi rychle využívat coby vězení, odkud není útěku, nemohou se někteří zbavit dojmu, že původně měl Areston sloužit mnohem vznešenějším účelům. Naštěstí nemusí zůstat pouze u akademických debat. Vždycky se najde někdo, kdo o Arestonu ví úplně všechno a nebojí se o tyto informace podělit.

Říkají si Nachoví a na první pohled jsou od pozemšťanů k nerozeznání. Oproti nim mají Nachoví úžasné regenerativní schopnosti (například zlomeniny jsou pro ně pouhou několikahodinovou nepříjemností) a dovedou přežít i v podmínkách, při nichž by obyčejný člověk spěchal se psaním závěti. Přidejte k tomu i neskutečnou fyzickou sílu a až puritánský (byť ne vrozený) odpor k jakémukoli násilí. Díky tomu jsou Nachoví ideálními adepty na polobohy. Vesmír ale miluje rovnováhu, a tak se na scéně musí objevit civilizace naprosto odlišná. Zdegenerovaná a pokřivená, rychle se množící a s nulovým smyslem pro čest, ale zato s obrovskou motivací dobýt celý vesmír v převleku za zubožené uprchlíky.

A právě souboj těchto dvou civilizací, které se zákonitě přitahují v konfliktu mytického dobra se zlem, stojí za vznikem Arestonu a jemu podobných plavidel. Všechna tajemství, která po Arestonu zbyla, neodnese bohům pod okny jako oheň Prometheus, ale jeden z Nachových, který si za předchozí činy vysloužil jednosměrnou cestu na Zemi. Odsouzen k vyhnanství je tento polobůh rozhodnut ukončit svůj život. Jenomže ne všechno se povede podle plánu.

Josef Pecinovský v pěti bodech

  1. Narodil se 5. května 1946 ve Varnsdorfu.
  2. Vystudoval střední průmyslovou školu chemickou v Ostravě.
  3. V próze se zaměřuje na sci-fi a western.
  4. V nedávné době vyšla v edici Pevnost všechna pokračování jeho novely Plástev jedu.
  5. Kromě beletrie je i autorem mnoha softwarových příruček.

Představte si, že se vaše loď pohupuje na vlnách oceánu. Užíváte si klidu a pohody a najednou do vás za ohromného rachotu vrazí jakýsi létající objekt. Vy a váš nový kamarád skončíte jako trosečníci na jednom z větších kusů toho, co z vašich lodí zbylo. A protože ten druhý patří ke stavitelům Arestonu a nemůže se zbavit pocitu, že by měl mluvit, začne vám vysvětlovat celý příběh, kvůli němuž se před mnoha a mnoha lety objevil na oběžné dráze kolem Země tajemný Areston.

Největší nevýhodou této novely je její rozsah. Na sto osmdesáti stranách nelze vylíčit příběh, který je svou složitostí a atraktivitou srovnatelný s původní trilogií. Ne bez drastického osekání všeho, co dělá příběh příběhem, až zůstanou jen holá fakta. Chybí zde napětí, překvapení nebo gradace. Nikdo se nebude bát o život hlavní postavy, stejně jako se v dodatcích Návratu krále nikdo nestrachuje, zda nezemře Eärendil. Pro podstatu sdělení to nemá žádný význam. Tato novela tak trochu připomíná poněkud bohatší poznámku pod čarou.

Navíc, absence napětí a dalších složek příběhu odhaluje zbytečnou jednoduchost dvou ze tří zmiňovaných civilizací (pozemšťané jsou dostatečně popsáni již v trilogii). Zatímco jedna je technologicky vyspělá, leč naprosto pacifistická a absolutně oddaná pomoci ostatním, druhá je nízká, zdegenerovaná, zato však rychle se množící a nábožensky fanatická. Není těžké představit si, co se stane, když se ti druzí rozhodnou v převleku za uprchlíky dobýt celou galaxii.

Stavitelé Arestonu nevypráví žádný příběh. Zato jsou vítaným zdrojem odpovědí na nejpalčivější otázky původní trilogie.

  • Josef Pecinovský: Stavitelé Arestonu
  • Epocha, 2017
  • Obálka: Žaneta Kortusová
  • 184 stran, 169 Kč (v e-shopu Fantasye již za 152 Kč)
20. února 2018, Tomáš R. Tokoš

Stavitelé Arestonu

Stavitelé Arestonu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 169 Kč 152 Kč