Vítejte na zámku Ragemoor. Ale nezlobte ho, nebo si vás dá k večeři, Jan Strnad a Richard Corben: Ragemoor
Je pevností, obráncem, strážcem, ale především tím nejhorším vězením. Přišel k nám z jiné planety. Trvalo to dlouho, ale díky krvi a potu pohanských uctívačů povstal v plné síle. Kdo vstoupí mezi jeho zdi z oživlého kamene, stává se automaticky jeho otrokem. Jen šťastlivci jsou z nich i propuštěni. Každou neposlušnost tvrdě potrestá. To je zámek Ragemoor.
Příběh komiksu Ragemoor sleduje až hororový život mladičkého pána titulního zámku, Herberta. Do jeho sídla přijede na návštěvu jeho strýc se svou dcerou Anorií, která není tak úplně Anorie, ale spíše najatá herečka. Jejich cílem je zbavit Herberta svéprávnosti, převzít zámek a začít pod ním hledat přírodní bohatství. To ještě netuší, co je čeká. Když zámek jejich temné plány vyslechne, začne zuřit. Anorii nechá naživu, nicméně ji předhodí paviánům žijícím ve sklepení zámku, kteří ji vyděsí skoro až k šílenství. Strýc skončí roztrhán na několik částí.
Herbert se vzápětí rozhodne paviány vyhubit za to, co udělali dívce, do které se zamiloval. Mezitím však zjistí, že Ragemoorem žijí obrovští červi, kteří se živí obyvateli nedaleké vesničky. A právě tito červi se neodváží vyjít ze svého úkrytu díky paviánům, kteří na ně okamžitě zaútočí. Pán Ragemooru se proto rozhodne lidoopy léčit a starat se o ně. Kresby jak z pravého hororu
Kresba v podání Richarda Corbena vypadá jak skutečný filmový horor z 50. let minulého století, protože až na obálky jednotlivých sešitů, jsou všechny ilustrace vybarvené pouze odstíny šedi. Velkou roli v komiksu zaujímají i stíny, ty v některých momentech prakticky tvoří veškeré kontury obličejů i předmětů. Na úkor stínování nemají ovšem obrysy místy jasnou linii a zdají se být rozmazané. To vše dohromady vytváří dokonalý dojem, že čtenář čte několik desítek let starý snímek doplněný o bubliny s texty.
Nechybí ani šílený vědátor
V každém správném hororu by neměl chybět nějaký ten vyšinutý vědec. A jeden takový se pochopitelně nachází i v Ragemooru. Bodrick se zpočátku jeví jako pokorný sluha a rádce, ale jak děj ale graduje, pomalu se vybarvuje. Spíše než Herbertův sluha je pomocníkem zámku a udělá vše pro to, aby splnil Ragemoorovu vůli. Pomocí jedu sloužících chce vytvořit novou rasu, která bude ochraňovat jeho pána. A chce, aby byl Herbert jedním z oné rasy.
Jan Strnad a Richard Corben v šesti bodech
- Jan Strnad je spisovatel původem z USA, jeho rodina má však kořeny v České Republice.
- Pracoval pro většinu větších komiksových společností-
- Nejznámější je pro svou tvorbu ve Star Wars Expanded Universe (oficiálně uznávané fanfiction ve světě Star Wars).
- Richard Corben se narodil roku 1940 v americkém státě Missouri.
- Roku 2012 byl uveden do Eisnerovy Síně slávy.
- Nejznámější je pro svou tvorbu v magazínu Heavy metal.
Ačkoli představuje Ragemoor hororový příběh, některé jeho detaily působí až příliš komicky. Především pak služebnictvo tohoto sídla, protože veškerou práci tu vykonávají obří švábové. Při spatření takového brouka s vařečkou a kuchařskou čepicí na hlavě si člověk nemůže ani být jistý, jestli to sám autor myslel zcela vážně nebo pouze s nadsázkou.
Temný pán nebo jen dobrák se špatnou výchovou?
Jen málo lidí navštívilo Ragemoor a mohlo o tom ostatním vyprávět. Ale i přes násilnosti a krveprolití zámek ve skutečnosti chrání naši zemi před potomky temných tvorů z jeho světa, se kterými před tisíci lety dennodenně bojoval o život. Dělá tím vlastně lidstvu službu a žádá za to pouze několik poslušných a oddaných sluhů. Je tedy zlý, nebo hodný?
I přes několik komických prvků lze Ragemoor považovat za pěkný příklad hororového komiksu. Poutavý děj doplněný o skvělou hororovou kresbu rozhodně stojí za to a čtenář díky oběma těmto prvkům dokáže skvěle prožívat temnou atmosféru od začátku až do konce.
- Jan Strnad a Richard Corben: Ragemoor
- Comics Centrum, 2013
- překlad: Jan Kantůrek
- obálka: Richard Corben
- 112 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)