Vesmír je plný překvapení, Adrian Tchaikovsky: Děti vzpomínek (Děti času 3)
Lidstvu se ta kolonizace vesmíru moc nepovedla. Nejprve se pustili do gigantického terraformačního projektu, který přerušila válka proti technologiím. Potom se dlouho šplhali zpátky z gravitační studny domovské planety, aby mohli Zemi na několika posledních lodích opustit, a uniknout tak z umírajícího světa. Většina těchto pokusů o zachování lidského rodu pravděpodobně selhala. Ne však posádka lodi Gilgameš.
Tohle všechno je pochopitelně historie. Poté, co se lidem z Gilgameše podařilo dosáhnout terraformované planety obývané inteligentními pavouky (kteří jsou výsledkem selhání původního projektu), rozhodli se s pavouky spolupracovat. Tedy, nebylo to zase tak jednoduché, ale ačkoli každou z knih této série lze číst i samostatně, předpokládejme, že čtenáři jsou s osudy Portií a Gilgameše obeznámeni. Stejně tak s výsledkem oné spolupráce. A protože zvědavost je všem inteligentním tvorům přirozená, dají dohromady pavouci s lidmi (za přispění umělé inteligence vzniklé z bývalé vědkyně) posádku, jež má za úkol prozkoumat, co se stalo s dalšími planetami, které měly být lidstvu novým domovem.
Ne každá výprava končí úspěchem, nicméně společenství se pomalu rozrůstá o další inteligentní druhy, z nichž většina je výsledkem původních terraformačních projektů. Na začátku této knihy se tak posádka průzkumného plavidla skládá nejen z lidí a pavouků, ale i z chobotnice a mimozemské entity schopné asimilovat inteligentní bytosti a zakomponovat jejich vědomosti a mysli do kolektivního vědomí. Otázkou zůstává, co si Adrian Tchaikovsky pro své hrdiny připravil tentokrát.
Adrian Tchaikovsky v pěti bodech
- Vystudoval zoologii a psychologii na University of Reading.
- Vlastním jménem Adrian Czajkowski.
- Po patnácti letech práce vyšla jeho románová prvotina roku 2008.
- Za román Děti času získal roku 2016 cenu Arthura C. Clarka.
- V současnosti žije se svou ženou v Leedsu.
Je to právě autorova kreativita, co činí z této série nezapomenutelný zážitek. Někdo méně ambiciózní by se možná spokojil s klasickým objevování nových druhů a návštěvami zajímavých míst ve vesmíru. Tchaikovsky nicméně takové stereotypní vyprávění rázně odmítl již v druhé knize, kde měl dokonalého antagonistu a namísto tradičního boje proti neznámé hrozbě celý konflikt vyřešil komunikací a začleněním do společenství.
I tentokrát dojde k rozšiřování nové civilizace, nicméně hlavním tématem je osobnost složená z kolektivního vědomí, která v předchozím díle dlouho hrála roli největší hrozby. Autor se zaměřuje zejména na její chápání světa a na to, jak nové podměty toto chápání nabourává. A co se děje s osobností složenou z mnoha. Návštěva planety, jež se měla stát novým domovem dávných kolonistů, je ideálním katalyzátorem všech otázek a potíží, kterým tato entita musí čelit. Osudy těchto kolonistů jsou zdánlivě jednoduché, založené na zoufalém boji o přežití na planetě, která má omezené zdroje a která musela být vlivem špatného stavu kolonizační lodi osídlena v co nejkratším čase.
Autor zde zároveň ukazuje zálibu v klamání čtenářů a v úmyslném ničení jejich očekávání (nepočítáme-li očekávání kvalitní literatury pochopitelně). Zároveň dokazuje, že ne každý konec je doopravdy definitivní a že i tragický osud může obsahovat něco pozitivního. I když ne pro ty, kteří jsou dávno po smrti.
Děti vzpomínek dokonale pokračují v této epické space opeře. Opět zde naleznete fascinující příběh okořeněný pečlivě připravenou záhadou, jejíž odhalení nelze dopředu předvídat. U této knihy se rozhodně nebudete nudit.
- Adrian Tchaikovsky: Děti vzpomínek (Děti času 3)
- Triton, 2024
- Obálka: Renata Brtnická
- Překlad: Zdeněk Uherčík
- 408 stran, 429 Kč (v e-shopu Fantasye již za 386 Kč)