Ve službách Milosti je skutečně parádním finále neobyčejné vesmírné sci-fi trilogie jedoucí na vlně absurdního humoru, laskavé poetiky i hrdinství, Ann Leckieová: Ve službách Milosti (Rádčská říše 3)
Kapitánka Breq pokračuje ve spanilé jízdě pod zástavou jedné z emanací Vládce Rádče, ale ve skutečnosti míří za vlastním tajemným cílem. Zatímco hbitě kličkuje skrze intriky mocných na Athoeku i v dalekém kosmu, do cesty jí opět vstupuje dávný mocný nepřítel. Je nucena postarat se o své blízké i všechny obyvatele separované kolonie, aniž by zradila mnohem vyšší cíle.
Poslední díl originální románové série Rádčská říše již potřetí (těžko říci, zda skutečně naposledy) přivádí ctitele kosmických dobrodružství, umělé inteligence i mimozemských ras do vzdálené budoucnosti. Do světa, v němž Ann Leckiová postavila lidstvo před nutnost vyřešit nejen špatně fungující sociálně-politické zřízení, ale také vztahy s dalšími obyvateli vesmírného nekonečna i s vlastní pokročilou technologií.
Knihou (opět trefně pojmenovanou) Ve službách Milosti autorka zakončuje pouť velitelky flotily Breq (posledního žijícího perifera kosmické lodi Spravedlnost Toren spojeného dříve s UI plavidlem a stovkami dalších jeho zpola lidských součástí). V těžké situaci, kdy se na Athoek snaží přivést spravedlnost (navzdory uzavření meziplanetárních bran i omezenosti některých zdejších mocných), ji čeká i mnohem vražednější zkouška.
Závěr bitvy o moc a budoucnost lidstva překoná očekávání
Kapitánka Milosti Kalr, velitelka říšské flotily a spojenkyně jedné z Vládců Rádče Breq, začne ihned po přistání na athoecké stanici s opatrnou reorganizací. Tamní intrikáni jí musejí začít skládat účty, utiskované menšiny v ní mají zastání a ještě si potyká s tlumočnicí děsivých Presgerů. Situace se však brzy (a celkem pochopitelně) komplikuje, vždyť kořeny aktuálních problémů jsou vrostlé hluboko do zdejší společnosti i obyvatel.
Kvůli boji frakcí Anánder Mianáj o sídelní palác a snaze o ovládnutí říše nefunguje zásobování či vojenská pomoc, za nejbližší branou číhají temná nebezpečí, na Athoeku se zjeví nečekaný obyvatel a zabitou presgerskou tlumočnici nahrazuje další potížistka. Do kolonie navíc přilétá bezohledná a mocná návštěvnice ohrožující všechny, jež periferka (s frčkami přímo od jedné z inkarnací Vládce) ochraňuje. Vlastně se tak děje možná právě kvůli tomu a pomoc se asi nedá příliš očekávat. Alespoň ne z obvyklých zdrojů.
Závěrečné vyprávění čtenáře pobaví, udiví a mnohé jistě nadchne
Hlavní postava rádčského cyklu Breq je i ve třetím svazku zvláštní a překvapivá, stejně jako celá pozoruhodná trilogie Ann Leckieové. Byť se odehrává v běžných kulisách sci-fi a její vnitřní ingredience či události ji zařazují do tohoto žánru, neoddiskutovatelným faktem zůstává jedinečnost tohoto cyklu. Sám původ ne-lidské ústřední hrdinky je klíčový z hlediska druhu literatury, ale i celého pojetí cyklu a dopadu na čtenáře.
Právě vnímání zpola lidské postavy (která rozklíčovává náladu ostatních skrze fyziologické ukazatele a přes nepřetržité přijímání dat či konverzace s jinými UI neurčuje pohlaví dalších živých jedinců) sice je lehce matoucí, ale kromě dalšího vymezuje sérii z okruhu jejích kolegů. Kapitánčiny měnící se postoje ke všem bytostem, technologiím a celému rádčskému kulturně-politicko-vojensko-sociálně-náboženskému zřízení vedou k zamyšlení Breq i ctitele série a klasickou sci-fi posouvají o krok dále.
Třebaže se v příběhu najdou mnohé dramatické i akční scény, lze klidně říci, že autorčina série pro ctitele klasické military, adrenalinu či epických bitev nebo pro fanoušky ledabylého prolétnutí děje v očekávání grandiózního finále opravdu není. Což platilo hlavně zpočátku, kdy bylo třeba pozorně vnímat obsah i veškeré detaily, aby se dezorientovaný čtenář neztratil v jednotlivých postavách (téměř bez výjimky v ženském rodě), v jejich pohnutkách či ve fascinujícím systému.
Sklízení šťavnatých plodů svědomité četby i autorčiny invence
V třetí knize rádčské trilogie se již neklade důraz na líčení prostředí Rádče nebo Athoeku, ale spíše na kooperaci s presgerskou zástupkyní, během níž se projevuje jako sociopat nebo tříleté dítě v těle dospělého s neomezenou mocí (děsivé, zvědavé, roztomilé, matoucí, komické a nepochopitelné). Čtenář si užívá až dadaistické konverzace s tlumočnicí, jež vlastně neví, zda je či není svou předchůdkyní.
Barvité dialogy kapitánky se Zeiat, v nichž se obě ne-lidské postavy snaží pochopit navzájem a čtenář rozumět jim oběma, patří k tomu nejzábavnějšímu v knize. Dalším nováčkem pak je Sfén, jehož maskulinní personifikace opět vyvede nejednoho fanouška série z míry. Stejně tak je kladen důraz na proměny kapitánky a dalších hrdinů, kteří spolu s fanoušky v průběhu děje obrazně i v knižní realitě ušli velmi dlouhou cestu.
Breq, na počátku zcela odtržená od běžné člověčí reality, je nyní osobou relativně empatickou a lidskou, posádka Milosti navzdory tradicím kapitánku obdivuje, Seirvarden překonává své dědictví a poručice Tisarwat změnila většinu postojů. Obdobně se vyvíjejí i osvětlují záměry a pohnutky k minulým i budoucím činům všech zúčastněných, což je vítané, protože Breq čeká střet s všemocným nepřítelem bez svědomí.
Ann Leckieová v pěti bodech
- Americká spisovatelka a fanynka sci-fi se narodila v roce 1962, vyrůstala v Missouri a získala titul ze studií hudby na Washingtonské univerzitě.
- Vystřídala několik profesí, jako je servírka, recepční, zeměměřič nebo zvukový inženýr.
- Za román Ve službách spravedlnosti (první díl vesmírné trilogie) získala hned tři nejprestižnější sci-fi ocenění: cenu Hugo, cenu Nebula a cenu A. C. Clarka, ale také Cenu Britské asociace science fiction nebo Locus.
- Psát začala téměř až v padesáti letech a na kontě má mimo Ancillary Justice, Ancilliary Sword a Ancillary Mercy i kolem deseti povídek.
- S manželem i oběma dětmi (dcerou a synem) žije v Saint Louis v Missouri.
Začíná se vyjasňovat důvod kapitánčina převelení i další otazníky kolem činů obou Anánder. Velitelka naneštěstí přijde o většinu dřívějších spojenců i o jeden z trumfů, díky nimž mohla doufat ve vítězství. Přesto musí ona i každý z jejích spojenců počítat se smrtelným nebezpečím. Čekají je útěky a boje na planetě i kolem ní, bitvy vně i uvnitř kosmických lodí, ale také lstivé útoky a nečekaná spojenectví.
Ve službách Milosti je předpokládaným, ale i skutečných vyvrcholením Rádčské trilogie a patrně nejlepším svazkem ze všech tří. Nejenže se čtenáři konečně dočkají pro leckoho překvapivého (pro některé maličko neuspokojivého) závěru a užijí si nebývalé množství akce, pochopí autorčino dřívější (mnohdy na první pohled až nezáživné) líčení kulis příběhu, jež nyní jako mávnutím kouzelného proutku opodstatnila a glorifikovala.
Bez všech detailů a nesnadného pronikání do rádčské civilizace by čtenář v posledním díle tak lehce neprolétl složitou změtí nitek, linií či fragmentů, která najednou dává smysl a jako puzzle se spojí v jediný kouzelný obraz. Rádčská série není obvyklé ani snadné čtení, ale její závěrečný svazek je k přečtení trilogie pádným důvodem (i když příčina všeobecné obliby čaje asi zůstane skryta) a dostatečnou odměnou.
- Ann Leckieová: Ve službách Milosti (Rádčská říše 3)
- Plus, 2018
- překlad: Petr Kotrle
- obálka: John Harris
- 312 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)