Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

V případě apokalypsy nečekejte na sbor, Paul Tremblay: Píseň přežití

Paul Tremblay: Píseň Přežití

Novou Anglií se šíří nebezpečný virus vztekliny. Očkování poskytuje jen minimální ochranu a těm již nakaženým není pomoci. Minimálně v tomto koutě Spojených států se svět velice rychle a až děsivě snadno hroutí. A pro Natalii, která se až dosud těšila na narození svého prvního dítěte, začíná boj o přežití.

Je pouze otázkou času, kdy se zdravotnická zařízení zhroutí. Federální vláda sice posílá do zasažených oblastí armádu, ale hlavním cílem je v prvé řadě zabránit dalšímu šíření viru. A tak se musí Natalie spolehnout jen na pomoc manžela a nejlepší přítelkyně, která je shodou okolností lékařkou. Velmi záhy se ukáže, že tuhle apokalypsu nelze přečkat jen tak v teple domova. Virus nejenže motivuje nakažené k útokům na své okolí, ale dodává jim i zdánlivě nadpřirozenou sílu k tomu, aby mu pomohli šířit se dál. A netýká se to jen lidí. Nikdy nevíte, kdy se na vás vrhne rozzuřená veverka. Což by možná jindy mohlo být zdrojem mnoha vtipných videí pro sociální sítě, ale teď jde o symbol toho, jak se všechno kolem usilovně snaží člověka zabít.

Paul Tremblay v pěti bodech

  1. Narodil se roku 1971 v Coloradu.
  2. Vystudoval matematiku na Univerzitě ve Vermontu.
  3. Po studiích začal pracovat jako učitel matematiky na soukromé střední škole.
  4. Debutoval v roce 2008 románem The Little Sleep.
  5. Žije se svou ženou ve státě Massachusetts.

Aby dodal Paul Tremblay příběhu na dramatičnosti, využívá existence moderních technologií. Natalie se snaží za pomoci svého smartphonu nahrávat vzkazy své nenarozené dceři, do nichž promítá i některé své pocity ze současné děsivé situace. Čtenářům se tak dostane kombinace er a ich formy vyprávění a poskytne jim to více důvodů, proč hlavní hrdince přát šťastný konec.

Zasaženou oblastí se potulují bandy samozvaných milicí, jejichž členové mají jasnou představu o tom, že virus byl cíleně vysazen v Nové Anglii za účelem zničit Spojené státy. Jinde zase koluje informace, že za touto nákazou stojí někdo z Evropy či Asie nebo se traduje, že jde o pokus Federální vlády zotročit vlastní občany. Různých dezinformací se objevuje nepřeberná spousta a paralely s naší realitou jsou zde až příliš ostré.

Kdykoli to vypadá, že se hlavní postavy dostanou do relativního bezpečí, dojde k další pohromě. Autorovi se daří bravurně pracovat se stereotypy, na jejichž základě vznikají čtenářská očekávání. A ač je tím největším šokem dramatický útěk Natalie z domova, po zbytek příběhu nepřestanou čtenáři usilovně přemýšlet, do jakého neštěstí zavede vypravěč své postavy příště. Závěr alespoň trochu mírní všudypřítomný pesimismus (a navíc by se dal označit za předvídatelný, kdyby se autor po celou dobu nepokoušel všechny přesvědčit o opaku).

Píseň přežití je výbornou knihou plnou odkazů na současný svět a jeho křehkost.

  • Paul Tremblay: Píseň přežití
  • Fobos, 2022
  • Překlad: Milan Žáček
  • 288 stran, 399 Kč
21. srpna 2022, Tomáš R. Tokoš