Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Únavný boj o záchranu lidstva pokračuje, Darren Shan: Temné volání (Demonata 9)

Shan Darren: Demonata 9 - Temné volání

Učedníci stále spřádají plány, jak porazit tajemnou bytost, které říkají Stín. Od chvíle, kdy Pecka přišel o své oči a pomocí magie si vytvořil nové, vidí ve vzduchu zvláštní světla. Neví, co znamenají, ale opakují pořád dokola jedno slovo. Pojď.

Útoků démonů je stále víc, Stín nabírá sílu a velkolepý plán na záchranu lidstva ještě nikdo nevymyslel. Učedníci se ale nevzdávají, putují po jednotlivých světech a mučí ohavné démony, aby zjistili, jak Stín porazit. Nová světla ale Pecku dostanou do světa bytostí, které jsou starší než sám čas. Ty ale bohužel mají mnohem dalekosáhlejší plány, a záchrana jediného světa jim nepřipadá vůbec důležitá.

Temné volání je již devátým příběhem v pořadí této krvavé série. Čtenáři si za tu dobu již určitě zvykli, že některé díly jsou na časové přímce naprosto proházené. Ani Temné volání není výjimkou, události se všemožně prolínají a některé události autor popisuje už potřetí, ovšem z jiného pohledu, díky čemuž se ani známé pasáže nezdají být nudné.

Demonata má celkem deset dílů, bylo tím pádem celkem očividné, že se v předposledním nic zásadního nevyřeší. Ba naopak, Darren Shan je výborný ve vymýšlení nových a nových komplikací. A jak co nejlépe zkomplikovat už slušně zapletenou situaci? Přidat další záhadné tvory, se kterými se může čtenář seznámit.

Ačkoliv je Temné volání celé vypravováno z pohledu Pecky, i tady se čtenáři setkávají s již známými postavami, jako je Grubbs, Dervish, Mera, Žralok nebo Lord lítost. Zvláště u Grubbse, který se na Vlčím ostrově začal proměňovat ve vlkodlaka, je vskutku pozoruhodné sledovat, jak ho vnímají ostatní.

Darren Shan v pěti bodech

  1. Darren Shan pochází z Irska a jeho vlastní jméno zní Darren O'Shaughnessey.
  2. Proslavil se dvanáctidílnou ságou o poloupírovi Darrenovi.
  3. Jeho knihy se prodávají ve 20 zemích a více než 30 jazycích.
  4. Je dětským bestselleristou v USA, Velké Británii, Irsku, Holandsku, Norsku a mnoha dalších zemích.
  5. Kromě knih pro mladé čtenáře píše i knihy pro dospělé.

Příběh je stejně jako všechny Shanovy knihy čtivý od začátku do konce. Autor čtenáři nedovolí si ani na chvilku odpočinout, protože následuje jedna akce za druhou. Kniha se hemží krvavými boji, překvapivými zvraty či zvláštními bytostmi, které nedovolí knihu odložit. Konce se člověk dobere o to rychleji, že se díly Demonaty postupně zkracují.

„To jako konec vesmíru?“ zajíknu se.
„Možná.“ (str. 75)

Stejně jako v ostatních dílech, ani v Temném volání autor nikoho nešetří – ať už hlavní, vedlejší, kladné nebo záporné postavy. Takřka nikdo není ušetřen jeho krvavým fantaziím, kterým by se měli čtenáři se slabšími žaludky v každém případě vyhnout.

Atmosféra Demonaty zůstává v devátém díle i nadále správně napjatá a strašidelná, přesně jak to má v hororech být. Prostředí je krásně různorodé, jelikož se Pecka se svými spojenci ani na okamžik nezastavují. Nezbývá než doufat, že závěrečný díl, jejž fanoušci série netrpělivě očekávají, vyjde brzy.

  • Darren Shan: Temné volání (Demonata 9)
  • CooBoo, 2014
  • překlad: Richard Podaný
  • obálka: Mel Grant
  • 164 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
7. dubna 2014, Roxana Kubovská

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Demonata 9 - Temné volání

Demonata 9 - Temné volání
269 Kč 242 Kč