Umberto Eco líčí dějiny na rovinu, Umberto Eco: Dějiny legendárních zemí a míst
Jedním z nejnovějších děl italského historika a spisovatele Umberta Eca je bezmála pětisetstránkový, velký a podrobný výklad o legendárních zemích a místech v podobě jeho další knihy. A když tento svazek čtenáři dorazí na křídovém papíře a s podmanivou Coleovou obálkou, jež člověka snadno okouzlí, hned pozná, že nepůjde o pouhé románové čtení.
Umberto Eco v samém úvodu prohlašuje, že Dějiny legendárních zemí a míst se zabývají zeměmi místy, které vedly ke vzniku přeludů, utopií a iluzí. Italský spisovatel své slovo drží a v následujících kapitolách tak člověku předkládá vyčerpávající informace zrovna o mnoha kultovních lokacích.
Eco přitom čtenáři přináší zcela objektivní data – sice místy vystoupí z úlohy vysoce intelektuálního vysokoškolského učitele historie a pronese pár vět i sám za svou vlastní osobu, jinak se ale striktně drží toho, co si o dané problematice nastudoval. Nehraje si na žádného soudce a nepředkládá zbytečné závěry, pouze shrnuje fakta do podoby, jež je dnešnímu čtenáři mnohem bližší.
Na počátku byla placka. Nebo ne?
Dějiny legendárních zemí a míst obsahují celkem patnáct kapitol, z nichž každá pojednává o něčem jiném, ačkoli v základu mají stejné rozložení – Eco každou kapitolu zahajuje svým úvodním vyprávěním, v němž se snaží sumarizovat své poznatky a přidat k nim i nějaký komentář. Druhá část kapitoly se skládá z všelijakých úryvků knih či spisů, které mají s danou problematikou co dočinění. Čtenář si tak může v jednu chvíli číst o vzniku mýtů, legend nebo iluzí v podání italského historika, a ve druhé například Aristotelovy nebo Platónovy texty. Informace jsou na jednu stranu podané stručně a srozumitelně, ale přitom je jich vyčerpávající množství, až se začne člověk trochu ztrácet.
Umberto Eco v pěti bodech
- Je jedním z nejvýznamnějších představitelů postmoderny.
- Po ukončení svého studia se stal nakladatelským redaktorem.
- Nyní učí na univerzitě v Bologni a často přednáší na univerzitách v Miláně, Paříži a New Yorku.
- V češtině mu vyšlo dosud šest románů a šestnáct odborných prací.
- Jeho nejnovějším vydaným dílem v České republice je Zpověď mladého romanopisce.
Eco začíná Plochou zemí a protinožci, pokračuje Atlantidou, Mu a Lemurií nebo Zeměmi hojnosti a končí kapitolou Románová místa a jejich pravdivost. Každý si z nich najde tu, která je mu nejbližší ze všech. Náruživé čtenáře by mohla zaujmout právě ona výše zmíněná Románová místa a jejich pravdivost, kdo se zajímá o historii, může nakouknout pod pokličku legend v kapitole Země Homérovy a sedm divů světa. A ti, kteří viděli třetí díl Indiana Jonese a ptají se, co pořád všichni mají s tím Svatým grálem, najdou odpověď v kapitole nazvané prostě Putování grálu.
Malá encyklopedie
Co stojí u tohoto díla nepochybně za zmínku, jsou všudypřítomné obrazové ilustrace a přílohy, které dávají s Ecovým odborným textem a kvalitním křídovým papírem knize punc malé encyklopedie, i když jí tak přímo není. Koneckonců, o tom, že se jedná o velmi odborně a pečlivě zpracovanou knihu, se může čtenář přesvědčit na samém konci, kde jsou na dvaceti stránkách vypsány rejstříky autorů, umělců, ilustrací a bibliografií.
Dějiny legendárních zemí a míst jsou tak vhodnou publikací pro každého, kdo se alespoň trochu zajímá o historii a koho lákají nové poznatky, jež mu mohou pomoci v budoucnu okouzlit své spolužáky, kolegy v práci či rodinné příslušníky.
- Umberto Eco: Dějiny legendárních zemí a míst
- Argo, 2013
- překlad: Jindřich Vacek, Helena Lergetporer, Pavel Štichauer
- obálka: Thomas Cole
- 270 stran, 299 Kč