Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Svět důmyslných šifer podruhé, Kryptonomikon dostal novou obálku i překlad, Neal Stephenson: Kryptonomikon

957_bg

II. světová válka zuří v plné síle a jakékoli informace o pohybu a plánech nepřátel jsou klíčové. Takové informace mají cenu zlata a mnohdy i života. Vědění je moc a choulostivá data se musí patřičně ochraňovat při své cestě za příjemcem dané zprávy. Vynalézavé šifrování se stává soubojem inteligentních, ba geniálních myslí. Jedni se snaží co nejlépe zašifrovat a druzí tyto šifry prolomit. Lawrencovi Pritchardovi Waterhouseovi není logické myšlení a řešení matematických úloh cizí. Stane se členem speciálního týmu, který zachytává a luští tajné depeše z německé strany. Kód Enigmy, šifrovacího mechanismu, který využívají Němci, byl Spojenci rozklíčován, a Waterhouse se tak musí postarat o klamné zdání, že je Enigma stále funkční, prolomení nesmí být vyzrazeno.

Časový skok do budoucna, přelom tisíciletí. Randy, vnuk Lawrence, programátor a spoluzakladatel malé firmy Epyphite rozjíždí se svým kamarádem Avim odvážný projekt „datového ráje“. Naváže spolupráci s Douglasem Shaftoem a jeho dcerou, kteří se primárně živí jako lovci pokladů a pro Epyphite zajistí pokládání kabelů na mořském dně. Pod modrou hladinou však objeví něco, co pořádně zatočí s projektovými plány, i s celým Randyho životem.

Neal Stephenson v pěti bodech:

  1. Pochází z rodiny techniků a vědců.
  2. Mimo beletrii píše i literaturu faktu, například o operačních systémech.
  3. Momentálně žije se svou rodinou v Seattlu.
  4. Na kontě má několik literárních ocenění za své romány.
  5. Do češtiny bylo zatím přeloženo devět knih.

Kryptonomikon není českému literárnímu poli knihou neznámou. V roce 2006 vyšel pod záštitou Talpressu, nyní v roce 2021 vychází znovu, tentokrát pod nakladatelstvím Argo/Triton s novou, výstižnou obálkou a zejména ve zbrusu novém překladu v podání Roberta Tschorna.

Objem této knihy s úctyhodným počtem stran již napovídá, že Neal Stephenson rovná se tak trochu grafoman, nebo si minimálně psaní opravdu hodně užívá. Obsah je narvaný k prasknutí vědou (matematika, fyzika, kryptologie), odbornou terminologií a historií. Pokud čtenář není zrovna pokročilý student ve výše zmíněných vědách, je možné, že si během čtení občas bude připadat jako mimoň, ale ani to nebrání si knihu užít, naopak nevědomost daného tématu jen skýtá prostor pro další zkoumání. Vyhledávání informací, zdrojů, prověřování, celkově výzkum pro sepsání této knihy musel zabrat spoustu času a na knize je to znát, autor věděl, o čem píše a dané tématice i rozumí, o tom není sporu. Vzhledem k tomu, že Stephenson vyrůstal v rodině techniků a vědců, není se čemu divit, semínko zaseté v mládí vyklíčilo a vyrostlo do velikosti.

Svou intelektuální převahu se nebojí proměnit na sofistikovaný humor, který vzhledem k inteligenci hlavních postav působí více než místně, například text obsahující hromadu rovnic a matematické teorie, které se táhnou přes dvě strany a řeší problematiku padajícího řetězu u jízdního kola jedné z postav. I přesto, že je kniha orientovaná dosti odborným dojmem, Stephenson to dokáže podat tak, že se čtenář může přistihnout při tom, jak si ve volné chvilce dohledává víc informací k Enigmě, Turingovi, bitvě o Manilu… Válečné prostředí a hrůzy této doby popisuje autor stručně, výstižně a bez sebemenších příkras a snahy šokovat, i přesto z toho dokáže zamrazit. Nutno dodat, že knihu tvoří směs historie a fikce, ale je těžké najít hranici, pomyslný rozdělovník těchto stran. Fiktivní postavy působí stejně uvěřitelně jako ty historické a vše do sebe pasuje.

Děj se dělí mezi dvě časové roviny a ústředními postavami jsou Waterhousové. Lawrence a jeho vnuk Randy. Z počátku se stává poměrně výzvou se ve skocích mezi minulostí a přítomností orientovat, nemluvě o tom, že kniha vyžaduje veškerou pozornost čtenáře. Postupně se přidají i další vypravěči, kteří vznesou do děje i pohled jiné strany. Příběh je jak na houpačce, občas obsahuje delší nudné úseky, jež vystřídají čtivé kapitoly. Ty se objevují zejména za druhou polovinou dějství, kdy se historie a čas přítomný začínají proplétat a spojovat. Počet stran odpovídá dostatečnému množství času strávenému nad životními osudy postav, což vede k tomu, aby se staly něčím víc než písmenky na papíře. Konec knihy je pak důstojným rozloučením se s hlavními hrdiny. V závěru také čtenáři dojde, jak komplexní a ucelený příběh má před sebou a nezbývá než ocenit šikovnost autora.

Kryptonomikon spadá do kategorie náročnějších knih na přečtení, ale rozhodně stojí za to. Pokud čtenář chce začít s něčím kapku lehčím od Stephensona, lze doporučit na začátek literární počin Vzestup a pád agentury DODO, který autor napsal ve spolupráci s Nicole Galland.

  • Neal Stephenson: Kryptonomikon
  • Argo/Triton, 2021
  • Překlad: Robert Tschorn
  • 1040 stran, 998 Kč (v e-shopu Fantasye již za 898 Kč)
6. srpna 2021, Lýdie Hochmanová

Kryptonomikon

Kryptonomikon
Vložit do pytle na zboží  Koupit 998 Kč 898 Kč