Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Superinteligentní sexy šestnáctka versus krvelační upíři potřetí, Rachel Caine: Půlnoční ulička (Upíři z Morganville 3)

Caine Rachel: Upíři z Morganville 3 - Půlnoční ulička

Uplynul sotva týden a události v Morganville už zase začínají nabírat spád. Během několika málo dní Claire opět o vlásek unikne smrti, pomuchluje se se Shanem, odhalí další kus z odvrácené strany Morganville, navštíví další párty, která se zvrhne v katastrofu, ještě víc se zaplete s upíry a udělá všechny zkoušky za jedna. Prostě další obyčejné události v Texasu.

Pamatujete na tu děsivou uličku v Morganville, na jejímž konci žije starý a nebezpečný upír a kam Claire v druhém díle omylem skoro vešla? To je ona titulní Půlnoční ulička. Sídlí v ní starý schizofrenický a velmi žíznivý upír, za kterým Amélie přinutí Claire docházet, aby se mladá hrdinka učila alchymii. Navíc se na svobodu dostal Evin maniakální bratr, který se rozhodl, že bude po nocích vyhazovat mrtvoly před domem, ve kterém čtveřice protagonistů bydlí. Claire už v tom jednoduše zase lítá.

Půlnoční ulička nezklame

Třetí díl nekonečné young adult fantasy série o upírech Upíři z Morganville nezklame. Na rozdíl od mnoha podobných počinů totiž jde o sérii, která dokáže zaujmout, protože v ní hlavní roli překvapivě nehrají třpytící se miloučcí upíři, nad nimiž by mladé slečny áchaly, ale děsiví a pletichářští krvesajové, kteří hlavní hrdiny skutečně chtějí vypít, zavraždit nebo s nimi alespoň manipulovat. V souvislosti s tím potěší i poměrně kvalitní charakteristika jednotlivých postav, které jsou rozhodně hlubší než protagonisté z Twilightu. Na áchání a muchlování sice taky v Morganville dojde, ale jedná se spíš o nutný poplatek žánru. S jednou čestnou výjimkou se Rachel Caine drží v sexuálních intencích člověk-člověk, upír-upír a navíc autorka stále sleduje rétoriku, že ve „skoro sedmnácti“ mají náctiletí ještě na sex pořád dost času. Ani sprostě se tu nemluví a fíha, pivo v lednici můžou pít jenom zletilí!

I Půlnoční uličce dominuje akční děj, ve kterém jde hrdinům nejen o život a který čtenáře donutí, aby tuhle dvěstěpadsátis­tránkovou knihu zhltl na posezení. Rozjíždí se sice pomaleji než v prvních dvou dílech, a škodí mu, že autorka se rozhodla střídat dvě dějové linie (učení s Myrninem a problémy s Eviným bratrem), závěrečné finále se ale opět nese v napínavém duchu a končí vypointovaným cliffhangerem, kvůli kterému budou čtenáři netrpělivě očekávat čtvrtou knihu v pořadí.

Rachel Caine v pěti bodech

  1. Vlastním jménem Roxanne Longstreet Conrad se narodila v roce 1962.
  2. Vyrůstala v Texasu a vystudovala účetnictví a hudbu.
  3. V českém překladu jí vycházela série Správci počasí, ta ale skončila u domácího nakladatele se čtvrtou knihou z devíti.
  4. Série Upíři z Morganville má v současné době v originále čtrnáct dílů a k vydání se na rok 2013 připravuje patnáctka.
  5. Kromě zmiňovaných knih má Rachel Caineová na kontě ještě řadu dalších knih ze žánrů fantasy, sci-fi, hororu včetně textů o Hvězdné bráně.

Velké plus třetího dílu představuje i fakt, že díky nucené spolupráci s Myrninem Claire odhaluje mnohem víc z minulosti Morganville i z jeho současných problémů – a světě div se, teroristé v čele se Shaneovým otcem jsou tu jenom špičkou obřího ledovce. Americká autorka tak udržuje čtenáře v napětí zajímavými informacemi z fiktivního světa a připravuje si podhoubí pro další díly, pro které budou události z Půlnoční uličky velmi důležité.

Na trojce tak vlastně – kromě toho, že je tak krátká – zamrzí jen fakt, že stejně jako v předchozích dílech padly gradujícímu napětí a zajímavým nápadům za oběť některé drobnější logické chyby, které sice na příběh nemají vliv, ale i tak člověka zarazí. Obzvlášť cílová skupina náctiletých si všimne, že i kdyby byla Claire superinteligentní, prvotřídní šestistránkový elaborát na téma, o kterém dosud nic netušila, by prostě nestihla napsat během šedesáti minut, které by jí na jeho tvorbu v akčním ději asi tak zbyly. A podobných kiksů obsahuje text víc.

Nutnost pro fanoušky i nepolíbené

Třebaže má třetí díl Upírů z Morganville slabší dějovou konstrukci, své čtenáře rozhodně nebude nudit. Sázky už jsou zase vysoké, děj spolehlivě graduje, vynořují se další kostlivci nejen z minulosti upírů, ale i ze skříní hlavních hrdinů, atmosféra opět houstne a nechybí ani trocha humoru a ironie. Rachel Caine se navíc dotkne i vážnějších témat – lidské kriminality, závislosti na drogách nebo důležitosti přátel, lásky a rodinných svazků. Pro fanoušky série je Půlnoční ulička nutnost, pro nepolíbené je pak nutnost celá série.

  • Rachel Caine: Půlnoční ulička (Upíři z Morganville 3)
  • Brokilon, 2013
  • překlad: Renata Heitelová
  • obálka: Lukáš Tuma
  • 248 stran, 238 Kč (v e-shopu Fantasye již za 214 Kč)
2. ledna 2014, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Jsem si to zjišťovala i v souvislosti s jinou knih...
Renča - 02. 01. 2014 09:47

Jsem si to zjišťovala i v souvislosti s jinou knihou odehrávající se v Texasu, kterou jsem překládala, a opravdu v Texasu pro sex platí zákonná hranice 17 let. Každý stát USA to má nastavené různě. Tím jen chci říct, že si autorka nevymýšlí, protože se jí to hodí do příběhu.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Upíři z Morganville 3 - Půlnoční ulička

Upíři z Morganville 3 - Půlnoční ulička
Vložit do pytle na zboží  Koupit 238 Kč 167 Kč