Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Státu Maine je lepší se vyhýbat, Stephen King: Pod kupolí

King: Pod kupolí

Chester’s Mill se zdánlivě neliší od jiných maloměst v Americe. Alespoň na první pohled. Ve skutečnosti je plné lidí, kteří by se správnými podmínkami dokázali toto místo doslova vymazat z mapy. A shodou okolností přesně tohle jim jedna velice nepravděpodobná událost poskytne.

21. října je Chester’s Mill naprosto odříznuto od světa. Nikdo nemůže dovnitř, nikdo ven. A nikdo nemá ponětí, kde se tato neviditelná bariéra vlastně vzala. Zatímco venkovní svět si láme hlavu, jak tuto katastrofu zarazit, druhý radní Jim Rennie vidí v izolaci svého města jedinečnou možnost stát se opravdovým vůdcem. Tento politik a podnikatel dlouho a pečlivě budoval své malé impérium a krom slibů a ojetých aut nabízí i kvalitní drogy (vlastní výroby). Nyní se konečně může vypořádat se všemi těmi nevděčnými kritiky.

Dale Barbara je sice pouhým kuchařem, ovšem vzhledem ke své minulosti v armádě se rychle stane oficiálním kontaktem mezi oběma rozdělenými světy. A tím pádem je ideálním kandidátem na titul nenáviděného obyvatele pod vládou Jima Rennieho. Zatímco Rennie touží za každou cenu zachovat aktuální stav věcí a Barbara se pokouší najít způsob, jak bariéru zrušit, události v městečku pomalu, ale jistě spějí ke katastrofě.

Stephen King v pěti bodech

  1. Narodil se 21. 9. 1947 v Portlandu ve Spojených státech.
  2. Vystudoval angličtinu a tvůrčí psaní, ale protože dlouho nemohl najít práci, psal povídky do pánských časopisů.
  3. Debutoval v roce 1973 románem o telekineticky nadané středoškolačce Carrie.
  4. Některá svá díla psal pod pseudonymem Richard Bachman.
  5. Mnoho jeho prací bylo zfilmováno, například Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle či Pytel kostí.

Do jisté míry lze říct, že Chester’s Mill je město připravené na tragické události a kupole slouží jako ideální katalyzátor. Stephen King si v podobných příbězích libuje. Některé lidi stačí jen trochu popostrčit, aby se stali nástroji zkázy. A zatímco Jim Rennie představuje budoucí tragédii pro celé město, jeho syn má o něco menší ambice. Už při prvním setkání je zřejmé, že tento problematický mladík bude největší fyzickou hrozbou pro Barbaru a jeho přátele. Dale Barbara naproti tomu symbolizuje pohled zvenčí (nikoli doslova), a snad i proto se stává hlavní postavou opozice Rennieho vlády. Co si však nikdo neuvědomuje, je rapidně se měnící se teplota a kvalita ovzduší pod kupolí. Tyto změny spolu s varnou drog a všudypřítomným hlasem křesťanského rádia se negativně podepisují na atmosféře v městečku. Potom stačí jedna či dvě konfrontace a najednou je tady začátek konce.

King prostě miluje katastrofy a velice rád zjišťuje, jak se lidé zachovají v nestandartních situacích. Zároveň dokáže mistrně vytvářet zajímavé postavy. Jeho důraz na obyčejné kladné hrdiny (s mnohdy pohnutou minulostí) a arogantní záporáky (Rennie starší je dokonalou karikaturou moderního politika) dodává každé scéně na uvěřitelnosti. A ačkoli jde o další z výtečných děl mistra žánru, státu Maine možná bude lepší se vyhýbat. Jen pro jistotu, pochopitelně.

  • Stephen King: Pod kupolí
  • Beta – Dobrovský, 2023
  • obálka: Murin Wolf
  • překlad: Linda Bartošková
  • 904 stran, 620 Kč
1. ledna, Tomáš R. Tokoš