Starodávný kříž, který svolává muže do války, znovu vzplanul, Diana Gabaldon: Hořící kříž (Cizinka 5)
Série Cizinka se těší velké oblibě především v zahraničí. U nás postupně vychází rok co rok jeden díl. A stejně jako u jiných úspěšných sérií, i Cizinka se dočká převedení na televizní obrazovky. V pátém díle se dostává do popředí hořící kříž, symbol svolávající skotské muže. Co ale přinese blízká budoucnost, vědí jen tři návštěvníci z doby budoucí.
Píše se rok 1771. Claire a Jamie se připravují na velkou událost. Jejich jediná dcera Brianne se bude konečně vdávat a zajistí tím, že její syn Jemmy bude vyrůstat v kompletní rodině. V průběhu toho se ale koná další významná věc, a to sněm skotských klanů. Právě na něm chce Jamie vyzvat všechny okolní pány, aby se připojili ke guvernérově armádě. Divoká příroda a odlišný život na americkém kontinentu totiž dopomohly ke vzniku problémů a šířící se vzpoury. Jamie proto podle skotských dějin sestaví obrovský borový kříž, jehož pomocí svolá muže do bitvy.
Hořící kříž je již pátý díl z rozsáhlé osmidílné série od americké autorky Diany Gabaldon. Oproti předchozím dílům je Hořící kříž spíše taková oddechovka. Neděje se nic závažného a prakticky půlka knihy se věnuje Briannině svatbě a sněmu skotských klanů. Diana Gabaldon je ale velmi talentovaná a uznávaná spisovatelka, proto je i trhání mandlí zajímavou vsuvkou.
Oproti prvním dílům je příběh vyprávěn nejen z pohledu Claire, ale také často i z pohledu Jamieho, Brianny a jejího muže Rogera. Více pohledů dělá knihu rozmanitější a poutavější, i když pořád hrají hlavní housle ty stejné prvky. Romantické a výpravné části se kříží s historickou stránkou. Nechybí ani naturalistické popisy, které knize přidávají na realističnosti. A i když se už hlavní dějová linie netočí jenom kolem úvodní dvojice Claire a Jamie, i jejich vztahu autorka věnuje patřičnou pozornost. Oba dva si už spolu prožili velké útrapy a jejich vnitřní démoni si je nachází v nejnevhodnější době. Přesto věří, že když mají jeden druhého, překonají všechno.
Diana Gabaldon v pěti bodech
- Diana Gabaldon má tři akademické tituly, a to ze zoologie, mořské biologie a kvantitativní behaviorální ekologie.
- Než začala psát, věnovala se 12 let učení na univerzitě se zaměřením na vědeckou výpočetní techniku.
- Kromě řady vědeckých článků a učebnic napsala také četné texty pro komiksy Walta Disneyho.
- Její série Cizinka je magazínem Salon nazvána jako "nejchytřejší historický sci-fi dobrodružný a romantický příběh“.
- Se svým manželem Douglasem Watkinsem má tři děti, dnes již dospělé, a většinu času tráví ve Scottsdale v Arizoně.
Stejně jako předchozí díly, i Hořící kříž je poměrně objemná kniha. Autorka ale píše velmi čtivě a zaměřuje se spíše na kratší kapitoly. Celý děj se opět odehrává na americkém kontinentu. Do popředí se ale tentokrát dostávají spíše politické intriky a nepokoje než soužití s indiány a s místními zvyky. Díky Claire, Brianně a Rogerovi, kteří pocházejí z doby dvě stě let dopředu a dobře znají historii, se Jamie může na blížící se události připravit a předejít nechtěným událostem.
Politické intriky, staré zvyky, americká historie, složité lidské vztahy, všudypřítomný strach. V takovém duchu se nese nová kniha od Diany Gabaldon. Román Hořící kříž a vlastně i celá série Cizinka by neměly uniknout příznivcům netypických příběhů, zasažených do daleké historie a obohacených o zajímavé charaktery.
- Diana Gabaldon: Hořící kříž (Cizinka 5)
- Plejáda a Deus, 2013
- překlad: Robert Dastych
- obálka: Martin Zhouf
- 704 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)