ST: Padlí hrdinové, Dafydd ab Hugh
A čas se zastavil
Jako paprsek odrážející se v kaleidoskopickém víru intenzivních energetických záblesků se můžeme cítit v příběhu ze světa Star Treku Padlí hrdinové, jehož autorem je tentokrát Dafydd Ab Hugh, a pokud jste, stejně jako já, z rozličných důvodů nikdy nenabyli dostatečné odvahy, abyste se pokusili proniknout těmito spletitými, různě charakterově či formálně odlišenými dobrodružstvími, jsme i s autorem v tomto čistým nepopsaným listem, proto můžeme nezkaleni číst právě a pouze tuto knihu, tento text, jen s obecnými znalostmi, bez ovlivnění jinými. Ostatní mohou při přeletu navštívit i vzdálenější planety galaxie a pozdravit staré známé, případně nakoupit nějaké suvenýry.
Kupodivu nezačínáme, jak je běžné, bližším seznámením se s hlavními hrdiny a prostředím, ale právě naopak naprostou destrukcí posádky lodi Deep Space Nine. Samozřejmě že někdo přežít musí vždy, někdo přeci celý příběh musí vyprávět a také vyšetřit, jak došlo ke katastrofě, kdo ji zapříčinil a proč sakra je o několik dnů více, než by mělo být. A zde se do našeho zorného úhlu dostává měňavec konstábl Odo a malý úlisný obchodník a barman Fereng Quark, kterým život zachránila podivná smyčka časového pole vyvolaná ještě podivnějším artefaktem. Nutno podotknout, že tito dva nejsou zrovna v tom nejbližším přátelském vztahu, vlastně by nejraději nebyli ve vztahu žádném, ale jako zdánlivě poslední členové posádky si nemohou moc vybírat.
Nezodpověditelné otázky se kupí do obrovské hromady hnoje (či rozkládajících se těl), do které naši hrdinové a průvodci po mrtvé lodi zabředávají s neměnnou setrvalou rychlostí, a jediné, čím si oni i my můžeme být jistí, je to, že smyslu v celém tomto zkonstruovaném spiknutí se rozhodně tak lehce nedobereme.
Celá kniha je parcelována dvěma časově odstíněnými pohledy na tutéž událost, je dvěma z opačných stran se sbíhajícími vysvětleními, z nichž jedno nastiňuje, druhé dopovídá, co se vlastně skutečně odehrálo.
Procházíme s pozůstalou posádkou lodí a právě na tom kterém místě, v té které místnosti či potrubním tunelu se příběh půlí a vrací zpět do doby, kdy v nich masakr probíhal. Toto střídání pohledů vypravěče se jeví jako kladení a zodpovídání otázek v jednom balení, zároveň však působí nevnuceně a pesimistická linie je příznačně vyvážena lehce humornými dialogy Oda s Quarkem. Ono vracení se v čase neslouží jen k ozvláštnění děje a vyplnění příběhu postavami, s nimiž jsme se museli v samotném počátku rozloučit, ale autor tak vlastně zároveň vyvrací vlastní tvrzení o smrti všech hlavních hrdinů, neboť je znovu oživuje s tím, že se pouze musíme dozvědět, jak každý z nich svému osudu neušel.
Správné zodpovězení otázky se stává klíčem k patové situaci, v níž jsme se nedopatřením ocitli, zároveň se také naskýtá příležitost zvrátit vše a začít s čistým štítem, s nezkrvavenou palubní deskou. Aby ale toto vše šlo provést, je nutné si trochu pohrát s časem a především časovými paradoxy, které v důsledku toho nastávají. Ačkoli se jakékoli kloubení možných světů a alternativních budoucností může jevit značně atraktivní a do tohoto příběhu naprosto pasující, nezbavíme se pocitu, že navzdory značně podrobnému a logickému zdůvodnění toho všeho jsme někde po cestě ztratili pilota a pouze nazdařbůh silou setrvačnosti směřujeme k přistání.
Pokud čtete tuto knihu jako jeden z mnoha článků zapojených ve složité struktuře tvořené tolika jinými příběhy hlavními či vedlejšími, získáváte jistě množství dalších rozměrů, které nováčkům unikají, přesto myslím, že stačí pouhé povědomí o světě Star Treku, ať už z knih, seriálu, filmu, aby čtenář mohl zakotvit osazenstvo galaxie do své hierarchičnosti, mnoholičnosti, rozlehlosti, terminologie…
Kniha by stejně tak, podle mého, mohla být čtena jako legitimní samostatná space opera, která nepotřebuje rodinné zázemí, vystačí si ve své významnosti docela dobře sama, jelikož je přitažlivá nejen příběhem samotným a jeho způsobem podání, které rozhodně přidává na čtivosti knihy. Ttaké z formálního hlediska je obroušena dostatečně, fabule nikde zbytečně negraduje, aby naopak na jiných nepřijatelných místech začala nudit, je poskládána s citem. Ač tento příběh není unikát ani vysoko nevyčnívá mezi podobnými, je příjemným odlehčením, které s chutí čteme, ale také s chutí nakonec zavřeme a odložíme stranou.
- Dafyd ab Hugh: Padlí hrdinové
- vydal: Laser-books, Plzeň 2009
- přeložil: Jan Pavlík
- obálka: Petr Bauer
- 304 stran, 185 Kč