Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Spirit Animals 2: Požíračovi stoupenci zlobí dál – a získávají výhodu?, Maggie Stiefvater: Skrytá hrozba (Spirit Animals 2)

Stiefvater Maggie: Spirit Animals 2 - Skrytá hrozba

Conor, Mej-lin, Rolan a Abeke pokračují ve svém výcviku a pracují na poutech se svými spirituálními zvířaty, aby byli připraveni na stále děsivější válku, která zachvátila Erdas. Stoupenci Požírače ale rychlostí blesku postupují vpřed a získávají na svou stranu stále více lidí. Navíc má teď každý z jejich spojenců spirituální zvíře, jehož vyvolání je ve světě velkou vzácností. Je to jen pouhá náhoda, nebo jsou zvěsti o nalezení nového lektvaru, který k člověku zvíře připoutá násilím, pravdivé?

Erdas se začíná hroutit. Požíračovi stoupenci na svou stranu získávají i celá města, která následně vězní všechny Zelenopláštníky, kteří se jim dostanou pod ruku. A aby toho nebylo málo, Zeríf – jeden z nejvýše postavených Dobyvatelů – přišel s náhradou za Nektar, který těm nejvýjimečnějším dětem umožňoval vyvolat své spirituální zvíře. Teď totiž přichází na scénu Žluč – lektvar, který vypadá a chutná přesně podle svého názvu. Tento nový nápoj dokáže přivolat zvíře naprosto každému, kdo se ho napije, takže tvora k uživateli připoutá násilím a donutí ho svého pána poslouchat. Požíračovy řady se proto rozšiřují závratnou rychlostí.

Čtyři hrdinové, se kterými byli čtenáři seznámeni už v prvním díle, mají kromě tréninku v Zeleném hradě i své vlastní problémy. Abeke se musí potýkat s nedůvěrou svých vrstevníků, kteří k ní ještě nedokázali najít cestu po tom, co od Dobyvatelů přešla na jejich stranu. Mej-lin se strachuje o život svého otce a touží se vrátit do Čungu, aby pomohla své válkou pohlcené zemi. Conor by rád ulehčil své rodině v Euře, která se topí v dluzích, a Rolan neustále bojuje se svou spirituální sokolicí Essix, se kterou se stále ne a ne sblížit. A do toho všeho se ještě objeví další Velký strážce – kanec Rumfuss, kterého hledají i Dobyvatelé. Učitel hrdinů Tárik proto musí vzít své nesjednocené žáky na další výpravu za nalezením Rumfussova talismanu a udržet všechny naživu. Dokážou se hrdinové spojit nebo se navždy rozdělí? Další nebezpečné dobrodružství začíná…

Maggie Stiefvater v pěti bodech

  1. Maggie v současnosti žije ve Virginii a je matkou dvou dětí.
  2. Píše fantastiku (paranormální romance z podšuplíku, young adult novels a urban fantasy).
  3. Původně se jmenovala Heidi, v šestnácti letech si nechala změnit jméno na Margaret.
  4. Debutovala v roce 2008 s románem Lament: The Faerie Queen's Deception. První díl Vlků z Mercy Falls, Mrazení (Shiver) vyšel o rok později.
  5. Miluje stará auta, hudbu – sama hraje mimo jiné na harfu, klavír, flétnu a dudy – kreslí a píše knihy.

Spirit Animals je série, která se od ostatních odlišuje tím, že každý díl napsal úplně jiný autor. To u čtenářů vzbuzuje zvědavost, jestli bude změna spisovatele na příběhu poznat. A i přesto, že je druhý díl v mnoha ohledech stejný jako první, jisté odlišnosti se přece jen najít dají.

Zatímco v prvním díle příběh postrádá emoce, ve druhé knize se jisté chvíle pro sdílení pocitů se čtenáři najdou. Abeke cítí lítost, Mej-lin pláče a Conor je rozpolcený mezi povinností k Zelenopláštníkům a láskou ke své rodině. Rolan projevoval emoce už i předtím a pokračuje v tom i teď.

V knize se dokonce i začínají objevovat náznaky možné milostné zápletky mezi Rolanem a Mej-lin, kteří do sebe během příběhu neustále rýpají a snaží se tomu druhému vykouzlit úsměv na tváři. Těžko říct, jestli to povede někam dál než za tohle roztomilé pošťuchování vzhledem k tomu, že je oběma dětem jedenáct let a kniha je určená spíše mladším čtenářům. Ale ať tak nebo tak, náznaky tam určitě jsou.

Skrytá hrozba je i poněkud akčnější, než Zrození hrdinů, protože v prvním díle musel autor uvést všechny čtenáře do obrazu a se vším je seznámit. Maggie Stiefvater už navázala na vytvořený a dostatečně představený příběh, takže měla více možností přivést na scénu trochu akce. Na otázku, jestli se dá poznat, že jeden díl napsal muž a ten druhý žena, se nedá odpovědět s určitostí. Pokud by to nebyl veřejně známý fakt, nejspíš by na to nikdo nepřišel, ale protože tato informace známá je, v jistých scénách to pozornému čtenáři neunikne.

  • Maggie Stiefvater: Skrytá hrozba (Spirit Animals 2)
  • Fragment, 2015
  • překlad: Jakub Kalina
  • 184 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
12. května 2015, Adéla Kolářová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Spirit Animals 2 - Skrytá hrozba

Spirit Animals 2 - Skrytá hrozba
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč