Spáleniště je pro slabé žaludky těžkou zkouškou, James Dashner: Spáleniště - Zkouška (Labyrint 2)
Thomas, Teresa a ostatní přeživší Placeři se po dlouhé době konečně dostali z Labyrintu a tím i ze spárů stvůr, které v něm žily. Netušili ale, že to vše byl pouze začátek.
Neznámí Tvůrci jim totiž dopřáli pouze jednu noc odpočinku, aby nabrali síly po náročném útěku, při kterém přišli o značnou část skupiny, a pak přišli s dalším úkolem.
Za stolem seděl na židli hubený muž v bílém obleku. Nohy měl zvednuté a v kotnících položené přes sebe. Četl si knihu. (str. 26)
Hlavní hrdinové tak zjistili, že roky strávené v Labyrintu byly pouze první částí jakéhosi projektu, jehož cílem je nějakým způsobem vyřešit problém erupce, nemoci devastující zbytek lidstva. Jejich dalším úkolem je přejít Spáleniště, nejvíce sežehnutou část planety, a do dvou týdnů dorazit do bezpečného útočiště, které pro ně ZLOSIN připravil. A aby neměli Placeři na výběr, vymysleli pro ně dostatečnou motivaci.
„Vy jste významnou částí tohoto boje. A budete mít silnou motivaci, abyste s námi spolupracovali, protože musím s politováním říct, že každý z vás se už virem nakazil.“ (str. 29)
Spáleniště je pokračováním úspěšné dystopie Labyrint, která se odehrává ve světě sežehnutém slunečními erupcemi. To není moc hezká představa světa, ale aby toho nebylo málo, autor ho postihl ještě nepěknou nemocí, nazvanou taktéž erupce. Tato nemoc způsobuje hnisání a postupné odpadávání různých částí těla, až nakonec postihne mozek a dělá z nemocných (raplů) šílená monstra. Raplů je plné Spáleniště a očividně nemají rádi návštěvníky. Během průchodu Placerů tedy není nouze o nechutné scény.
Jak už si jistě každý čtenář všiml v prvním dílu, James Dashner nemá žádný problém detailně popisovat nechutné věci a nechutné scény, kterých je ve Spáleništi ještě víc. Popis je navíc tak důkladný, že člověk téměř cítí puch hnijících raplů a slabší jedinec si během knihy párkrát řekne: „Tak na tohle teda do kina nepůjdu!“
Na výše uvedeném popisu nechutných scén se opět ukazuje rozdíl mezi ženským a mužským stylem vypravování. Nic se samozřejmě nedá takto generalizovat, ale většina ženských autorek buď o nechutnostech nepíše, nebo nezachází do přílišných podrobností. Zato James Dashner se v těchto scénách vyloženě vyžívá, natahuje je často až na dlouhé odstavce a zakládá si na co nejvěrohodnějším detailu. Tentokrát Dashner překvapivě do příběhu zařadil i emoce, ani v této oblasti ale nezklamal a věnoval jim mnohem méně prostoru než nechutným scénám. Fakt, že hlavní dějovou linií není romantický příběh, je však jedním z důvodů, proč je série Labyrint tak výjimečná oproti jiným populárním dystopiím.
Ani v oblasti dobrodružství a napínavých scén Spáleniště nezklame, kniha je nabitá akcí a nuda při čtení rozhodně nehrozí. I když se může zdát, že oproti příběhu v Labyrintu je děj málo napínavý, není tomu tak a autorovi se povedlo i v této knize vykouzlit dech beroucí scény, které čtenáře nutí stále pokračovat ve čtení.
Sečteno a podtrženo, Spáleniště je minimálně stejně dobrou knihou jako první díl, jen možná trochu nechutnější, a pořád není moc jasné, jak má zabíjení teenagerů vyřešit problém smrtelné erupce. To nám však autor určitě odkryje v závěrečné knize, která by u nás měla vyjít v červnu 2015. A kdyby na to někdo měl žaludek, filmová verze Spáleniště s názvem Labyrint: Zkouška ohněm půjde do kin v září stejného roku.
- James Dashner: Spáleniště – Zkouška (Labyrint 2)
- Euromedia Group, 2014
- překlad: Petr Kotrle
- 344 stran; 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)