Solaris je jednou z nejzajímavějších planet jakou může sci-fi nabídnout, Stanisław Lem: Solaris
Solaris trápí vědce už desetiletí. Původně předpokládali, že tato planeta, velikostně podobná Zemi, nevyhnutelně shoří v jednom ze svých sluncí, kolem kterých obíhá. Opak se stal ale pravdou, a tak se rozhodli tuto planetu blíže prozkoumat. K překvapení všech na ní objevili inteligentní organismus v podobě oceánu, který zaplavil celou planetu.
Polský spisovatel Stanisław Lem se může jako jediný kontinentální Evropan pochlubit tím, že je celosvětově řazen mezi klasiky žánru science fiction. Jeho knihy se vydávají po celém světě a není fanouška sci-fi, kdo by o něm alespoň někdy neslyšel. Byla to právě kniha Solaris, která zapříčinila jeho věhlas po té, co byla počátkem sedmdesátých let poprvé vydána v USA. Následně se stal prvním autorem sci-fi, se kterým vyšel rozhovor v literární příloze časopisu New York Times. Co ale stojí za takovým úspěchem? A je vůbec Solaris tak výjimečným dílem?
Planeta jednoho oceánu
Lem čtenáři předkládá příběh o doktoru Krisi Kelvinovi, který se jako psycholog vydává na jedinou stanici na planetě Solaris, aby zde prověřil psychický stav tříčlenné posádky. Stav, ve kterém Kelvin posádku hned po přistání najde, je však daleko horší, než v jakým si ji představoval. Nejenom, že jeho dobrý přítel Gibarian, který na stanici pracoval, spáchal sebevraždu, ale i zbylí dva členové posádky Snaut a Sartorius jsou na tom psychicky velmi špatně. Trpí stihomamem a odmítají mu vysvětlit, co se na stanici děje.
Kelvin nakonec pochopí, co se s posádkou děje, a to hned další den ráno, kdy se mu v pokoji z ničeho nic zjeví Harey, jeho snoubenka. Samo o sobě by bylo zvláštní, že se na stanici vůbec dostala, mnohem podivnější je ale to, že Harey dávno před jeho příletem na planetu spáchala sebevraždu. Kelvinovi i posádce začíná postupně docházet, že za zhmotnění jejich zemřelých blízkých může oceán. Co tím ale sleduje? Chce všechny lidi ze Solaris vyhnat? Snaží se na nich experimentovat? Nebo se snad s nimi pokouší navázat kontakt?
Ústřední myšlenka Solaris není nijak složitá. V jádru se jedná o příběh lidstva, které se marně snaží pochopit nebo alespoň navázat kontakt s jinou inteligencí v podobě podivného oceánu, který pokrývá 98 % planety. Síla Solaris je především v tom, jak tato snaha porozumět má psychický dopad na členy posádky stanice.
Lemova Solaris
Solaris je fascinujícím světem, který čtenáře nepřestane udivovat. A to ať už se jedná o líčení samotné planety, oceánu a všech reakcí, které v něm probíhají, či o historii planety a vzniku solaristiky, oboru, jež se zabývá problematikou planety ze všech úhlů pohledu. Díky tomu čtenář vidí ucelený obraz planety s inteligentní bytostí, kterou se lidé snaží beznadějně pochopit, nebo dokonce uctívat jako svého nového boha.
Stanisław Lem v pěti bodech
- Byl spisovatel polské národnosti, který žil v letech 1921 až 2006.
- Jako jediný kontinentální Evropan je řazen mezi klasiky žánru sci-fi.
- Jeho prvním románem byli Astronauti.
- Světový úspěch sklidil s románem Solaris.
- Solaris byl třikrát zfilmován (v roce 1972 Andrejem Tarkovským a v roce 2002 Stevenem Soderberghem).
Stanisław Lem nevyniká ale jenom v popisu, jeho silnou stránkou jsou i do hloubky psychologicky prokreslené postavy zejména pak Kelvin, který se snaží s nastalou situací vyrovnat. Zpočátku jedná zkratkovitě, ne však nelogicky, a až poté začíná své kroky více rozvažovat. I tak se ale rozhoduje spíše pocitově a veškeré jeho činy jsou ovlivněny vztahem k Hareyině klonu.
Lem toho dokázal do tak úzké knihy nasoukat opravdu hodně – kuž jenom kolik stylů a žánrů byl schopný na pouhých tři sta stranách vystřídat. Například Kelvinův příchod na stanici působí až hororově, aby se příběh posléze přesunul do roviny psychologického thrilleru, který obohacuje o poznatky z výzkumů oceánu a malebně temné líčení procesů, jež v něm probíhají. Díky tomu působí kniha velmi dynamicky, ačkoli opravdové akce je zde poskrovnu.
Za úspěchem Solaris stojí především to, že ani po více než padesáti letech neztratila na aktuálnosti a vzhledem k tématu nemožnosti navázání kontaktu s jinou inteligencí, než je ta lidská, bude postupem času její poselství daleko naléhavější. Lem má nádherný styl psaní, který už dokázal zaujmout nejednoho čtenáře a mnohem více jich ještě zaujme.
- Stanisław Lem: Solaris
- Leda, 2014
- překlad: Pavel Weigel
- obálka: Robin Brichta
- 264 stran, 250 Kč