Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Šmrncovní holky staví fantasy na hlavu, Kurtis J. Wiebe, Roc Upchurch: Šmrncem a magií (Krysí královny 01)

Wiebe Kurtis J. : Krysí královny 01: Šmrncem a magií

Mnoho fanoušků fantastiky si rádo doslova hraje na hrdiny, ačkoli jinak prožívají životy, v nichž je hrdinských skutků málo a fantaskních motivů ještě méně. Právě proto se přece věnují únikové zábavě. Jenže i skuteční dobrodruzi by mohli být nevyrovnaní mladíci a možná se najde taková parta složená pouze z dívek. Krysí královny nemají vábný název, ale nepřátele ve svém fantasy světě si vezmou do parády…

Město Palisáda se potýká s potížemi vnějšími i vnitřními. Kromě goblinů nebo zlobrů usazených v blízkém okolí jej trápí navíc i výtržnické party zodpovědné za „svinčík“ přímo v ulicích. Představitelé zdejší spravedlnosti proto zadržené skupiny postaví před jasnou volbu. Buďto exil, nebo splnění zadaných questů pro dobrodruhy jako stvořených.

Všichni samozřejmě nabídku přijmou. Mezi partami jsou i Krysí královny. Dívčí tým v tomto složení: Hannah – elfí čarodějka s mluvou dlaždiče; Dee – kněžka lovecraftovského kultu, která sice nevěří v N'Rygotha, ovšem stále dokáže sesílat léčivá kouzla; Violet – trpaslice, jež odmítá tradiční vousy svého lidu; a konečně pidižvička Betty nalézající až příliš velké uspokojení v psychotropních houbičkách. Klasická výprava proti monstrům by pro ně sice nebyla úplná brnkačka, ale zvládly by ji daleko lépe, kdyby se neobjevila strašlivá skupina zabijáků s cílem zavraždit každého člena všech vyslaných part. Krysí královny a ostatní mají zřejmě nepřítele mezi samotnými mocnými Palisády.

Kurtis J. Wiebe v pěti bodech

 1. Pochází z kanadského Vancouveru.
 2. Komiksy začal psát v roce 2009.
 3. Debutoval komiksem Green Wake. K dalším titulům patří Peter Panzerfaust, Grim Leaper, Debris nebo Intrepids.
 4. Krysí královny považuje za poctu svým letům hraní D&D a fantasy žánru jako celku.
 5. Po 16. svazku Krysích královen se octl s probíhající zápletkou ve slepé uličce, proto následoval „lehký reboot“.

Nyní již slavná komiksová série si za dobu své existence prožila menší problémy (viz obě tabulky), ale je na ní znát vášeň, s níž ji autor tvořil. K fantasy žánru nepřistupuje ani tak z pozice parodie, jako spíš skutečně silné nadsázky. Hlavní hrdinky jsou puberťačky, které zdánlivě seriózní prostředí glosují a konfrontují jej se svou mladickou asociálností. Každá z nich je ale svérázná specifickým způsobem, a všechny dohromady tak odlehčují drsnou realitu. Pokud jste viděli nový animovaný seriál Disenchantnment, tušíte asi, že Princezna Bean by mezi tyto hrdinky snadno zapadla.

Umělecký styl se přitom hodí k oběma polohám atmosféry příběhu. Je pohodově „cartoonový“, avšak jeho brutalita a znázornění akce nezklame žádné milovníky krvavých řežeb. Zkrátka, užijete si larpovskou zábavu připomínající spíš bitvu o Helmův žleb.

Roc Upchurch v pěti bodech

 1. Pochází z americké Atlanty.
 2. Kariéru začal ve videoherním průmyslu.
 3. Později spolupracoval na filmech, animaci a dětských knihách.
 4. Z komiksů kreslil také Vescall nakladatelství Image Comics.
 5. Roku 2014 byl zatčen za domácí násilí na manželce a dětech. Krysí královny od té doby kreslili Stjepan Šejić, Tess Fowlerová a po roční přestávce série Owen Gieni.

Děj se v těchto čtyřech svazcích příjemně představí, aniž by přišel s něčím ohromujícím. Holt musíme čekat na další číslo, podpořeni silným tušením, že se na nás chystají zvraty a ještě epičtější konflikty.

Krysí královny v mnohém budou vyhovovat fanouškům klasické fantasy i příznivcům humoru a inovace. Nerdovský svět jen málokdy dostane takové milé osvěžení.

 • Kurtis J. Wiebe, Roc Upchurch: Šmrncem a magií (Krysí královny 01)
 • Crew, 2018
 • Překlad: Darek Šmíd
 • Obálka: Roc Upchurch
 • 128 stran, 329 Kč (v e-shopu Fantasye již za 296 Kč)
14. prosince 2018, Jiří Kábrt

Krysí královny 01: Šmrncem a magií

Krysí královny 01: Šmrncem a magií
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč