Slepota, Matthew Farrer
Po téměř roční odmlce přichází nakladatelství Polaris konečně s další knihou z krvavě militaristického světa Warhammeru 40 000, který si získal mezi čtenáři téměř stejnou oblibu jako jeho starší bratříček Warhammer fantasy. Potěšení je o to větší, že nejnovějším titulem je už třetí pokračování osudů zkušené vyšetřovatelky a ostřílené důstojnice Adepta arbites Shiry Calpurnie, tedy text slibující něco více než jen neustálé jednotvárné bitvy, potoky krve a boje vedené za Císaře až do posledního muže. Narozdíl od těchto jednoduše přímočarých akcí musí totiž hlavní hrdinka Farrerova cyklu využívat nejen svých svalů a bojových dovedností, ale v mnohem větší míře zapojit i šedou kůru mozkovou. Jen tak je schopná rozlousknout zapeklité případy, které dostává na starost.
Ovšem Slepota, jak se nejnovější román jmenuje, se od svých předchůdců v mnohém odlišuje a leccos ukazuje v poněkud odlišném světle. Hlavní hrdinka se zde totiž překvapivě neukazuje jen v roli onoho neúprosného ramene spravedlnosti, jež s takovou razancí a důsledností dbá na dodržování Císařových zákonů a nařízení, ale přijímá také roli téměř opačnou. Její selhání při řešení posledního případu, kdy při arbiterském soudu nezabránila vzpouře a následnému krvavému masakru, nezůstalo bez následků. A tak nyní letí Shira Calpurnia Lucina do srdce soustavy Hydraphur jako vězeňkyně, která se tam má zúčastnit soudu, jenž má rozhodnout o jejím dalším osudu a případném potrestání.
Shodou okolností je ale právě v době, kdy kolem prolétá Shiřina vězeňská loď, zákeřně zavražděn pán Slepé věže. Ta je už dlouhá léta sídlem velké skupiny telepatů pracujících pro Říši a tento násilný čin vyvolá mezi těmi labilnějšími z nich chaos a nejistotu. Aby se situace co nejdříve uklidnila, je Shiřina cesta k soudu přerušena a ona sama je pověřena, aby tajemný zločin vyřešila. A tak se arbitra senioris po dobrodružném příletu dostává na místo, kde zdravý rozum může lehce člověka nechat na holičkách a kde se stírá rozdíl mezi snem a skutečností. Ačkoliv jsou telepati většinou více či méně šílení, ani jim není cizí intrikaření, machinace a politikaření, jen se tu vše projevuje trochu jinak. A rozplést ten podivný propletenec vztahů a antipatií nebude nic jednoduchého, obzvláště má-li se toho ujmout člověk mimo astropatskou komunitu. Ale Shira se nehodlá vzdát. Ačkoliv sama o sobě pochybuje, navenek je to stále ona rázná arbitra odhodlaná dobrat se pravdy za každou cenu…
Slepota nabízí čtenáři jedinečnou příležitost nahlédnout do tajemstvím opředeného světa atropatů plného podivných mystérií a děsivých rituálů. Nahlížení do warpu poskvrněného Chaosem nepatří zrovna mezi bezpečné činnosti, takže většina z těchto bizarních tvorů zvaných astropaty kráčí po úzké hranici mezi normálností a šílenstvím. A stačí jen nepatrné zaškobrtnutí, aby jejich mysl nadobro vyhořela. Což ovšem není úplně to nejhorší. V hlubinách warpu sídlí nepopsatelné bytosti schopné takováto uvolněná těla okamžitě obsadit, takže není divu, že jsou jasnovidci pod neustálou kontrolou a v případě jakéhokoliv zaváhání okamžitě usmrceni.
Ve Slepé věži je arbitra Shira konfrontována se zcela novou zkušeností. Jak zanedlouho zjistí, už se nemůže plně spolehnout ani na vlastní smysly, což ještě více komplikuje její úkol. Občas to dokonce vypadá, jako by sama podstata nahlížení do warpu přinášela rozklad a šílenství, který dříve nebo později ovlivní každého obyvatele věže. Kromě vlastního pátrání se tak musí potýkat i s ambicemi některých astropatů a jejich touhou po moci. A to v neznámém prostředí řídícím se zákonitostmi, jež jsou pro její chápání mnohdy zcela nesrozumitelné. Přesto se jí daří nalézat stopy a postupně rozkrývat podivné okolnosti, které vedly k vraždě pána Věže. Ale čím blíže je pachateli, tím ve větším je nebezpečí. Vždyť realita je ve Slepé věži tak tvárná…
Farrer využívá atraktivní námět, aby vyprávěl netradiční příběh plný napětí a překvapivých zvratů, který okořenil vydatnou porcí tajemna. Trochu přitom posunul i vnímání své hlavní postavy. Jeho Shira nyní už není tak sebejistá, více váhá a přemýšlí, což jí ovšem nebrání, aby dál plnila své povinnosti tak, jak uzná za vhodné. Zároveň ale pátrá ve svém nitru a pokouší se ujasnit si postoj k poslání arbitry i oživit nadšení pro prosazování Císařových zákonů.
Dějová zápletka příběhu je postavena velmi solidně, bohužel hladký běh děje poněkud narušuje velké množství neznámých slov a pojmů, vztahujících se k astropatům, stejně jako poetické popisy pocitů a představ, které ovšem zase vytvářejí nečekaný kontrast k realistickému pojetí vyšetřování. Škoda jen, že autor z nápadu nevytěžil trochu více. Na druhou stranu je Slepota velmi zajímavým vhledem do podivného světa jasnovidců i snahou o zlidštění hlavní hrdinky. Jsem zvědavý, kam povede Matthew Farrer osudy Shiry Calpurnie dál.
- Matthew Farrer: Slepota
- překlad: Josef Hořejší
- obálka: Clint Langley
- vydal: Polaris, Frenštát p. Radhoštěm 2008
- 240 stran / 209 Kč