Skoky napříč světy za záchranu Midgardu, Sarah J. Maas: Rod plamene a stínu (Půlměsíční město 03)
Závěr předešlého dílu si připravil pořádné překvapení, když Bryce otevřela bránu do jiného světa, avšak namísto v Helu, kam měla původně namířeno, se zjevila před tvářemi, které jsou pravidelným čtenářům sérií od Sarah J. Maas velmi známé. Třetí díl tedy začíná Bryciinou přítomností na Nočním dvoru v obklopení Rhysanda, Azriela, Nesty a dalších starých známých z autorčiny série Dvůr trnů a růží.
Že nešlo o náhodu, ale o pravděpodobnou hru osudu, se ukáže hned vzápětí, když se Bryce v tomto starém světě víl začne dozvídat nové a mnohdy velmi podstatné informace o existenci Asteri, prastarých mezigalaktických bytostí, které již 15 tisíc let parazitují na její planetě a všech jejích obyvatelích. S nabytými znalostmi, které se zdají být pro potenciální záchranu Midgardu přímo klíčové, se totiž nadcházející boj netváří už tak ztraceně, jako tomu bylo doteď doby.
Lidia včera ráno četla zprávu o tom, co Asteri za posledních pár týdnů upekli navzdory ofiónským pokusům to zastavit. Jejím pokusům to zastavit. Ale číst o tom a vidět na vlastní oči obleky v záři zapadajícího slunce bylo nesrovnatelné. Město bzučelo horečnatou aktivitou, vojenská vozidla zdolávala kopec a umísťovala tam jeden oblek za druhým, a kolem kroužily zpravodajské týmy, aby o tom nejnovějším technologickém zázraku mohly informovat. Sotva ty obleky spatřila poprvé, žaludek se jí sevřel – a sevřel se jí i teď, když se dívala na ta kovová brnění, lesknoucí se na slunci. (str. 17)
Bryce se nicméně musí nejprve úspěšně vrátit na Midgard, aby tyto nově nabyté vědomosti mohla využít, což nemusí být tak snadné. V otevření brány do dalších světů jí předtím pomohl Huntův blesk, který ji a roh, jenž má vytetovaný na zádech, napájel jako baterii. A jelikož Bryce se v neznámém světě ocitla nejen bez svého druha, ale i bez jakýchkoli dalších přátel, musí se pokusit najít jiný způsob k návratu. A zatímco Bryce zoufale hledá cestu zpět, Hunt, Ruhn a Baxian se nacházejí v žaláři Asteri a podstupují jejich každodenní brutální mučení.
Způsob, jak je vysvobodit, poté zvenčí hledají jejich přátelé a rovněž i ta nejnepravděpodobnější osoba ze všech – nebezpečná Laň (nebo také Lidia), která je jednou z nejschopnějších bojových sil Asteri. Na konci předešlého dílu se totiž ukázalo, že navzdory všem příšerným věcem, které kdy musela v roli Laně udělat, ve skutečnosti po celou dobu pracuje jako dvojitá agentka pomáhající rebelům. A právě teď je rozhodnutá riskovat vše, jen aby zachránila muže, který ji možná nenávidí, ale ona jej nenávratně miluje.
Sarah J. Maas v pěti bodech
- Narodila se a dětství prožila v New Yorku.
- V současnosti žije se svým manželem, synem a psem v Pensylvánii.
- V roce 2008 absolvovala s vyznamenáním Hamilton College s diplomem z tvůrčího psaní.
- Skleněný trůn, svou úplně první knihu, napsala, když jí bylo pouhých šestnáct let.
- Právě tuto prvotinu vydala i díky nespočtu internetových fanoušků, kteří si ji přečetli na stránkách, kam původně publikovala.
Rod plamene a stínu je příjemným vyvrcholením a zakončením celé série a částečně i všech dosavadních autorčiných příběhů, které s touto sérií vzájemně provázala. Větší propojenost panuje určitě se sérií Dvůr trnů a růží, z níž se tu objevilo i několik postav, ale pozorní čtenáři zaznamenají rovněž odkazy na vílí svět ze Skleněného trůnu. I přes tuto vzájemnou provázanost však určitě nedošlo k zastínění Bryce a jejích druhů, protože čas, který hrdinka strávila v jiném světě po boku těchto postav (primárně Nesty a Azriela), byl omezen pouze na pár kapitol z jinak více než osmisetstránkového svazku, takže se jednalo spíše jen o takové milé zpestření příběhu.
Jelikož se jedná o závěr celé série, kniha je opět napěchovaná akcí, kdy jsou čtenáři vzhledem k otevřenému konci předchozího dílu vhozeni doprostřed dění v podstatě hned od prvních stránek. Kromě akčních scén není v příběhu z důvodu závěrečné bitvy o svobodu Midgardu nouze ani o brutalitu, napětí, sebeobětování a obecně scény, kdy jsou nejen životy hlavních hrdinů v sázce. Ani v takto akcí nabitém díle ovšem autorka nezapomněla na romantické duše svých (asi především) čtenářek a vloudila do děje i nějakou tu milostnou linku. Prim tu hrály konkrétně dva páry, a sice Bryce s Huntem, kteří se však v předchozím díle už stihli vzít, a tak zatímco oni zastávali roli stabilní dvojice, Brycin bratr Ruhn a špionka Lidia museli překonávat sérii zrad a nedůvěry.
Ačkoli je trilogie Půlnočního města tímto dílem zakončena a stejně tak dospěla k rozzuzlení i většina dějových linek (obzvlášť těch hlavních týkajících se Bryce a samotné záchrany Midgardu), několik vedlejších jich přece jen zůstalo ještě otevřených – především pak dějové linky kolem vodního muže Thariona a vlkodlaka Ithana, které autorka otevřela až v samotném závěru knihy. Právě z toho důvodu je tedy téměř jisté, že navzdory zakončení původní trilogie si Sarah J. Maas chystá půdu na nějaké pokračování minimálně v podobě novely. Někdy v budoucnu se proto se starými známými postavami nejspíš opět setkáme.
- Sarah J. Maas: Rod plamene a stínu (Půlměsíční město 03)
- CooBoo, 2024
- Překlad: Jana Jašová
- 824 stran, 699 Kč (v e-shopu Fantasye již za 629 Kč)