Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Šest diamantů, Petr Heteša

Heteša Petr: Šest diamantů 01 - Šedozelené oči Ley Lynseyové

Petr Heteša nám ve svém románu Šest diamantů představuje novináře Rogera Dalmonta. Ten po jedné aféře, která mu takřka zlomila vaz, pracuje jako reportér v nekvalitním bulvárním deníku na hranici města a periferie.

Jednoho dne se však jeho stereotypní život změní a Roger bude opět oprašovat znalosti, které mu kdysi veteráni novinařiny vštěpovali do hlavy.

Příběh je situovaný do přetechnizované Ameriky, konkrétně do gigantické aglomerace, zvané Philadyork.

V tomto městě je vše ovládáno elektronicky, každý je monitorován stovkami kamer a jinak než městskou hromadnou dopravou se tam nelze pohybovat.

Naopak periferie je podobná tomu nejhoršímu slumu, kde se po ulicích povalují spousty odpadků, účty se vyřizují rychle a brutálně a kdo vypadá jenom trošku bohatě, může čekat oloupení nebo i kudlu do zad.

Roger se pohybuje oběma těmito zcela odlišnými světy na svou pěst jen s tajemným CD, fotkou dívky, kterou má najít, pistolí, anonymním počítačem a šokující informací, která by mohla zničit dosavadní politickou, ale i hospodářskou strukturu světa, v němž žije. Už kvůli držení těchto věcí by si vysloužil nějaký ten rok ve vězení, ale to by kolem něj nesměli začít umírat lidé. Většinou rukou FBI nebo zabijáků, najatých lidmi z vysokých postů.

Roger si zřejmě ukousl více, než dokáže sežvýkat, a dává se na útěk. Během něho si uvědomuje, že se dostal mezi mlýnské kameny monopolu, ovládajícího svět, a nelegální organizace, snažící se tento monopol rozbít. Do všeho se ještě přidají gangy, hájící jen svoje zájmy a válčící proti všem, a spousta dalších nepříjemností.

Román je rozdělený na dva díly – Šedozelené oči Lay Lynseyové a Obrysy a stíny. Autor barvitě líčí hutné prostředí a přenáší jeho atmosféru na čtenáře. Někdy se ale může zdát, že autor klade na popisy přílišný důraz a zapadá do stereotypu, který si pro toto prostředí vytvořil. Hlavní hrdina je klasický férový chlap, který je schopný pro dobrou věc udělat hodně. Někdy musí razit heslo účel světí prostředky, ale jinak má svou neochvějnou představu o morálce. Umí ránu přijmout, ale i dát. Bohužel příležitostí, kdy přijímá, je mnohem více.

Dialogy mají spád a samozřejmě nechybí drsné hlášky, tak typické pro podobnou literaturu.

Děj plyne rychle a po přečtení donutí čtenáře přemýšlet, jestli náš svět nespěje ke stejné metě jako ten v knize. Jestli se z nás také nestanou jen loutky v rukou byrokracie a informačních technologií.

  • Petr Heteša: Šest diamantů
  • vydal: Wolf Publishing, Praha 2007
  • obálka: Grigory Vyatkin
  • 228 stran (díl první), 278 stran (díl druhý) / 99 Kč, 99 Kč
24. července 2007, Rajko Ćosić

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Šedozelené oči Ley Lynseyové

Šedozelené oči Ley Lynseyové
  99 Kč