Sen Ockerwee, George R. R. Martin
George R. R. Martin patří ke spisovatelům, kteří se nikdy nenechali spoutat okovy některého ze žánru nadlouho. Na to je jeho fantazie příliš bohatá a on sám příliš zvídavý. Už mnohokrát dokázal, že umí stejně dobře napsat čisté sci-fi, klasickou fantasy i horor až po okraj naplněný hrůzou. Ve své bibliografii má skvěle vypointované krátké povídky, ale jde mu i psaní rozsáhlých cyklů, což dokazuje i stále se rozrůstající Píseň ledu a ohně.
Není tedy divu, že jeho pozornosti nemohl uniknout ani specifický subžánr, v němž si horor podává ruku s temnou fantasy, a jehož hlavními protagonisty jsou noční tvorové, jejichž největší touhou je pít lidskou krev – upíři. Už od dob Brama Stokera tihle pijáci krve fascinovali spoustu autorů a ani Martin není výjimkou. Nebyl by to ale on, aby „upířinu“ nepojal originálně a v neobvyklých souvislostech.
V románu Sen Ockerwee totiž dokázal skloubit dva zdánlivě jen těžko slučitelné motivy. Děj svého upírského příběhu zasadil do prostředí, které čtenáři znají z knih jiného amerického spisovatele, Marka Twaina. Tedy na mohutnou řeku Mississippi. Přitom se mu překvapivě dobře podařilo zachytit atmosféru doby, kdy veletok hrdě brázdily velké kolesové parníky nazdobené jako marnivé krásky, a pro každého kapitána bylo ctí stát na jejich můstcích.
Jedním z těch kapitánů je i Abner Marsh, ošlehaný a zkušený mořský vlk s velkými plány, jemuž se ale v poslední době moc nedaří. Proto také po krátkém váhání přijme nabídku podivného bledého cizince na spolupodílnictví v jeho krachující lodní společnosti. To mu umožní splnit si svůj dávný sen – nechat si postavit velký a nádherný parník. Na oplátku však musí respektovat „výstřednosti“ svého nového společníka – Joshuy Yorka.
Zanedlouho se po Mississippi prohání nádherný parník jménem Sen Ockerwee. Marsh by mohl být spokojen. Ale čím déle se s Joshuou plaví, tím více je znepokojený podivnými okolnostmi, které ho obklopují. Marsh začíná pátrat, kým vlastně jeho společník je. A jednoho dne si to rozhodne s Yorkem vyříkat z očí do očí. Po ostré výměně názorů se dozvídá šílenou pravdu – Joshua je upír. Upír, který objevil nápoj nahrazující krev a který se nyní pokouší dát své rase nový smysl života. Ale ne všichni upíři jsou jeho myšlenkám nakloněni…
Martin svůj příběh postavil především na silných charakterech hlavních postav. Takovým je kapitán Abner Marsh, čestný a odvážný chlapík, který sice přemýšlí poněkud pomaleji, ale o to důkladněji. Jeho takřka úplným protikladem je zase Joshua York, inteligentní a velmi sečtělý vizionář, jenž navíc patří k upírům, tedy přirozeným predátorům. Na první pohled ti dva nemohou mít naprosto nic společného, ale přesto spolu dokáží nejen vyjít, ale dokonce se i spřátelit.
Protipóly těchto dvou tvoří největší „záporáci“ celého příběhu, Damon Julian a Mrzout Billy Tipton. První z nich je cynická krvelačná bestie přesvědčená o své nadřazenosti a pohlížející na lidi jen jako na „dobytek“. Druhý je zase lidským odrodilcem, servilním lokajem i nelítostným zabijákem, jenž si neuvědomuje své vlastní dobrovolné otroctví. Jejich vzájemný vztah je jakousi překroucenou verzí vztahu mezi Joshuou a Abnerem. Tam, kde Abner nabízí upřímné a nezištné přátelství, je Billy poháněn strachem a touhou po vysněné odměně – proměně v upíra.
Střet mezi Joshuou, který se snaží svou rasu změnit, a Damonem jako zastáncem stávajícího stavu, je nevyhnutelný. Každý z nich jej totiž přesvědčen o správnosti svých názorů a i vlastní síle, díky níž je může prosadit. A ani jeden z nich si nepřipouští, že by mohl prohrát. Na výsledku jejich střetnutí pak závisí další osud ostatních upírů, jejichž malá komunita je mnohem více ovládána svým pánem než lidé. Ale překvapivě jsou to právě lidé na obou stranách, kteří výsledek duelu nakonec ovlivní.
Upírská rasa, jak jí představuje Martin, je na pokraji vymření. Její příslušníci jsou parazité jak v přímém smyslu toho slova, tak i v oblasti duchovní. Z lidí, jimiž mnoho z nich pohrdá, vysávají nejen krev, ale přiživují se i na jejich myšlenkách a přejímají i většinu výdobytků lidské civilizace. Nemají vlastní umění, vědu či filozofii a ztrácejí vlastní identitu. Jedinec typu Joshuy Yorka je mezi nimi výjimka, a jeho vize něčím naprosto ojedinělé. Přesto však pro ně znamená jedinou šanci pro další život.
Ve Snu Ockerwee se autorovi podařilo vytvořit neobyčejně živý příběh plný napětí a dějových zvratů. Na počátku se sice děj rozjíždí poněkud pomaleji, ovšem s ubíhajícími stránkami dostává stále větší spád, aby vyvrcholil ve finálním střetnutí, v němž jde o všechno. Autor si v textu velmi dovedně vyhrál nejen s postavami, ale i atmosférou, kterou podává neobyčejně sugestivně a s citem pro jemný detail.
Martinův román je mnohem více než jen temná fantasy či horor. Je to hlavně hluboce lidský příběh o přátelství, odvaze, neústupnosti a snaze změnit vlastní osud. A vůbec nezáleží na tom, že jeden z jeho hrdinů není člověk.
- George R. R. Martin: Sen Ockerwee
- vydal: Triton, Praha 2007
- překlad: Richard Podaný
- obálka: Marek Hlavatý
- 436 stran/299 Kč