Sarah J. Maas tentokrát přichází s fantasy příběhem pro dospělé, Sarah J. Maas: Rod země a krve (Půlměsíční město 01)
Sarah J. Maas má velký úspěch nejenom ve Spojených státech, odkud pochází, ale také ve světě – a to včetně České republiky. Na náš knižní trh vtrhla už v roce 2015 se svou prvotinou Skleněný trůn a od té doby se u nás všechny její knihy pravidelně objevují v žebříčcích bestsellerů. Vyšla jí tu nejen celá série Skleněný trůn, která sestává z osmi knih, ale také (prozatím) první čtyři svazky z Dvoru trnů a růží. Obě tyto série se řadí do žánru young adult, a ačkoli její nová kniha Rod země a krve vyšla u stejného young adult nakladatelství, ona sama už se do stejného žánru neřadí. Autorka s ní tentokrát vstoupila na trh s knihami pro dospělé.
Hlavní hrdinka Bryce Quinlanová je míšenka – konkrétně poloviční víla se smrtelnou a normálně stárnoucí matkou, která navíc po svém vílím otci zdědila pouze zanedbatelnou moc a nebýt rudých vlasů a zpomaleného stárnutí, mohla by být klidně obyčejný člověk. Jako taková to nemá ve světě vůbec lehké, protože se na ni všechny plnokrevné nadpřirozené bytosti, jinak nazývané Vanové, dívají skrz prsty a považují ji za někoho, kdo je hluboko pod nimi a nezaslouží si jejich respekt. Ona se ale i přesto dokázala spřátelit s dědičkou Smečky – vlkodlačicí Danikou – která je jednou z nejsilnějších Vanů ve městě. Také díky ní vede i přes svůj původ velmi šťastný život – má dobrou práci, spoustu přátel, chodí se bavit. A to až do doby, kdy je Danika spolu se svými přáteli brutálně zavražděna…
Jejich údajný vrah je velmi brzy po jejich vraždě chycen a uvrhnut do vězení, ovšem jen o necelé dva roky později se ve městě objeví vraždy, které proběhly naprosto stejným nelidským způsobem a které jen tak někdo spáchat nemohl. Bryce představa, že by snad vrah její nejlepší kamarádky nemusel sedět za mřížemi, jak si doteď myslela, naprosto ničí, a tak se pustí do vlastního pátrání s cílem přijít tomu všemu na kloub a svou kamarádku pomstít. Ale cesta, po které se vydá, a silné sítě, které začne rozplétat, ji uvrhnou do obrovského nebezpečí a odpovědi, které cestou možná získá, se jí nemusí ani trochu líbit…
Rod země a krve má v Bryce zcela jasnou hlavní hrdinku, z jejíhož pohledu je vyprávěna většina knihy, ale jak už je u Sarah J. Maas zvykem, čtenáři se dočkají také pohledů dalších postav, jež jim v příběhu poskytnou širší perspektivu. Konkrétně nahlédnou do hlavy padlého anděla Hunta, který pomáhá Bryce s jejím pátráním a (tak trochu proti vlastní vůli) má za úkol ji chránit, a vílího prince Ruhna, Bryceina příbuzného, který je i přes jejich poněkud chladný vztah odhodlaný dohlížet na ni a střežit ji, ať už se jí to líbí, nebo ne.
Sarah J. Maas v pěti bodech
- Narodila se a dětství prožila v New Yorku.
- V současnosti žije se svým manželem, synem a psem v Pensylvánii.
- V roce 2008 absolvovala s vyznamenáním Hamilton College s diplomem z tvůrčího psaní.
- Skleněný trůn, svou úplně první knihu, napsala, když jí bylo pouhých šestnáct let.
- Svou prvotinu Skleněný trůn vydala i díky nespočtu internetových fanoušků, kteří si ji přečetli na stránkách, kam původně publikovala.
Jak už bylo zmíněno výše, Rod země a krve představuje autorčinu premiéru na poli fantasy knih pro dospělé, ovšem pokud znáte její předchozí tvorbu, zase tolik rozdílů mezi ní a touto knihou nenajdete. Jediná změna je ta, že Maas uzpůsobila své nové čtenářské cílovce věk hlavní hrdinky, které tentokrát není sedmnáct/osmnáct let jako jejím předchozím hrdinkám, ale pětadvacet. Mimo to zde ale mnoho rozdílů nefiguruje, protože Sarah J. Maas postupem času mířila i své první young adult série spíš na starší publikum. Ani v nich se totiž rozhodně nezdráhala užití detailních popisů násilí nebo milostných scén. To samé se tedy pochopitelně nachází i zde. Obě řečené oblasti popisuje do stejných detailů, jako to dělala u pozdějších dílů Skleněného trůnu a Dvoru trnů a růží.
Stará dobrá Sarah J. Maas je to ale i v jiných ohledech. Opět se můžete těšit na moře magie, spoustu akčních, nebo i přímo bojových scén a samozřejmě i na nespočet překvapivých zvratů, které vás nechají s otevřenou pusou zírat na stránky. Jestli totiž Maas něco umí, tak je to udržet své čtenáře přikované u stránek, dokud se nepročtou až na konec. A v tom jim nezabrání ani téměř osmisetstránková bichle, jaká v dané chvíli nemůže u této autorky překvapit už snad žádného jejího čtenáře.
I v případě této nové knihy se autorka drží ve známých vodách a opět zvolila fantasy žánr s nadpřirozenými druhy, které se jí již v minulosti osvědčily. Hlavní hrdinka je poloviční víla, takže ani zde o autorčin nejužívanější nadpřirozený druh nepřijdete, stejně jako o další, které ve své tvorbě už představila – například čarodějnice.
Rod země a krve je ale nelidskými postavami mnohem „nadupanější“ než cokoli, co měli možnost zatím čtenáři od Maas číst, protože se tu nachází téměř jakýkoli druh, na jaký si vzpomenete. V románu neschází andělé a démoni, kožoměnci, skřítci, fauni, chiméry a opravdu velká spousta dalších. Její knižní svět je tedy opět velmi bohatý a vzhledem k existenci bran, které umožňují průchod do mnoho dalších světů, tu existuje i značná pravděpodobnost, že nás někdy v budoucnu bude čekat alespoň zmínka, ne-li přímo cameo nějaké postavy, o světech, které nám v minulých letech již představila.
- Sarah J. Maas: Rod země a krve (Půlměsíční město 01)
- CooBoo, 2020
- Překlad: Ivana Svobodová
- 792 stran, 399 Kč